Srbija će za tri Štadlerova voza platiti 62,19 miliona evra

Tri elektromotorna voza, koja mogu da se kreću brzinom do 200 kilometara na sat, Srbija će platiti 62.197.200 evra sa PDV-om, saznaje N1.
Srbija će za tri Štadlerova voza platiti 62,19 miliona evra
Foto: 021.rs (ilustracija)
Ponuda švajcarske kompanije Štadler jedina je pristigla na tender koji je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture raspisalo početkom februara i ugovor je, prema podacima Portala javnih nabavki - dodeljen u ponedeljak, 5. aprila.
 
Procenjena vrednost nabavke bila je pet milijardi dinara bez PDV-a, odnosno šest milijardi dinara sa PDV-om, prenosi N1.
 
Ugovor je dodeljen po ceni višoj za 1,09 milijardi dinara bez PDV-a, što kada se doda porez dostiže i 11 miliona evra veću cenu od prvobitno predviđene za nabavku tri voza koja mogu da razviju brzinu do 200 kilometara na sat, što je predviđeno za brzu prugu od Beograda do Novog Sada.
 
U Odluci o dodeli ugovora navodi se da ministarstvo može da prihvati ponudu sa većom cenom u odnosu na procenjenu vrednost javne nabavke što je predviđeno Zakonom o javnim nabavkama.
 
Švajcarska kompanija je, prema obrazloženju navedenom u ovoj odluci, u cenu voza uračunala i dodatne troškove: promene na vozu, dokumentacije sa prevođenjem, specijalne alate, zatim troškove obuke, testiranja i homologacije, softvera, kao i održavanja u garantnom roku.
 
"Povećanje cene u odnosu na okvirno procenjenu cenu je proisteklo i između ostalog zbog dodatnih troškova za elektro i mašinsko projektovanje, projektni menadžemnt, dodatne komponente (transformator) i veliko poskupljenje cena dobavljača u odnosu na 2018. godinu", navodi se u odluci.
 
Kako se dodaje, poskupljenje cena za komponente voza dobavljači objašnjavaju rastom cena svih materijala na globalnom tržištu zbog uticaja epidemije kovida 19.
 
"Nesumnjivo je da je na povećanje cene voza uticalo i veoma kratko vreme isporuke - proizvodnja ovakvih vozova kreće se oko dve godine - kao i količina naručenih vozova", navodi se u ovoj odluci.
 
Prvi od tri nova Štadlerova voza u Srbiju bi trebalo da stigne u oktobru, a preostala dva do kraja godine. Javni poziv za nabavku tri brza elektromotorna voza raspisan je 9. februara.
 
Rok za zainteresovane ponuđače bio je 15. mart u podne.
 
Ipak, dve nedelje pre isteka roka, već 27. februara, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je gostujući na TV Prva da će vozovi koji će saobraćati između Beograda i Novog Sada biti švajcarski Štadlerovi dabldekeri. Karta će, rekao je, koštati samo 1.000 dinara, "nešto oko osam evra", a putovanje će trajati dvadeset i nešto minuta.
 
Prema podacima sa Portala javnih nabavki, švajcarska kompanija Štadler (Stadler Rheintal AG) podnela je ponudu pola sata pred istek roka - tačno u 11.29 časova.
 
Na projektu brze pruge koji povezuje Beograd i Budimpeštu rade kineske i ruske kompanije. Kineska kompanija gradi deonicu od Beograda do Stare Pazove, od Stare Pazove do Novog Sada gradi RŽD International – kompanija ruskih državnih železnica. A, od Novog Sada do Subotice, severnu deonicu za koju gradnja još nije počela, radiće opet kineske kompanije.
 
Ukupna dužina brze pruge kroz Srbiju Beograd - Subotica (Kelebija) trebalo bi da bude oko 182 kilometara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • AntiPera

    07.04.2021 08:46
    @Pera
    Dragi Pero, nismo svi mi "djilasovi". Ja sam građanin ove države kao i ti, i hoću da mi bude bolje svaki dan, makar i minimalno. A ako ti sebi želiš gore, samo nastavi sa takvim komentarima i lizanjem čizama ovoj bandi nepismenih raspikuća. Zbog takvih kao ti ljudi odmah posumnjaju da nešto ne valja u nabavci, iako je veliki faktor u svemu i generalna nezainteresovanost države da obezbedi transparentnost javnih nabavki. Nisi čitao koliko je juče nađeno pogrešnih podataka u javnim nabavkama, i koliko je tvojih i mojih novaca otišlo u vetar i nečije džepove, umesto u tvoj i moj bolji život?
    E, moj Pero...
  • Vlada

    07.04.2021 07:25
    @Dusan
    Lepo si ti to izracunao, vidi se da ti matematika ide od ruke ali si sa logikom malo tanak. Pa sta mislis, da u cenu karte ulazi samo trosak proizvodnje tog voza. Pa gde je tu cena pruge i kompletne infrastrukture, troskovi rada celog sistema? Zeleznica kao sistem nigde na svetu nije ekonomski profitabilna grana, ali je razvijene drzave dotiraju ( drzava napravi infrastrukturu a onda to da prvatnim operaterima da mogu da rade...). Na taj nacin se cuvaju putevi i ekologija, jer se deo transporta usmerava na zeleznicu ( npr ogranicavanjem broja tranzitnih dozvola za kamionski saobracaj ). Tako da je to jako slozena racunica a verujem da se kod nas ovo zaduzivanje radi iskljucivo iz interesa stranih drzava kojima je potreban ovaj koridor i naravno interesa garniture na vlasti.
  • Dunav

    07.04.2021 05:15
    Voz
    Treba znati da u toj fabrici, rade puno nasih ljudi. Od inzinjera pa do obicni radnika. Tako da ce se nesto i vratiti. A nasa diaspora iz CH, salje preko 300 miliona franaka godisnje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija