U Beogradu održan protest zaposlenih u železničkim preduzećima

Nekoliko stotina železničara protestovalo je danas ispred zgrade Železnica Srbije u Beogradu zato što iz kolektivnih ugovora železničkih preduzeća nisu izbačene odredbe zbog kojih je cena rada niža od propisane na republičkom nivou.
U Beogradu održan protest zaposlenih u železničkim preduzećima
Foto: FoNet
Protest su organizovali Savez sindikata železničara Srbije, Nezavisni sindikat železničara Srbije, Sindikat železničkog saobraćaja Srbije "Nezavisnost", Sindikat "Srbija Kargo" i Regionalno-granski sindikat železnice Srbije.
 
Te sindikalne organizacije insistiraju na poštovanju zakonskog nivoa cene radnog časa od 183,93 dinara, za koji traže da bude ugrađen u Kolektivni ugovor zaposlenih u železničkim društvima. Okupljeni su nosili transparent na kome je pisalo "Sve po zakonu" i zastave sindikata koje učestvuju u protestu.
 
Predsednik Regionalnog granskog sindikata železničara Srbije Saša Jocić izjavio je da će biti organizovan još masovniji protest ukoliko se u narednih sedam dana premijerka Srbije Ana Brnabić ne sastane sa predstavnicima štrajkača.
 
"Na sastanku sa predsednicom Vlade dobili smo obećanje da će se ona zajedno sa ministrom saobraćaja Tomislavom Momirovićem, ministrom finansija Sinišom Malim i predstavnicima Ministarstva privrede sastati sa našim Štrajkačkim odborom. Tom prilikom razgovarali smo i o toplom obroku i regresu železničara koji je najniži od svih u javnim preduzećima", istakao je Jocić.
 
Predsednik Saveza sindikata železničara Srbije Žarko Dimić rekao je da protest železničara nije politički, već je da je njegov cilj da zaštiti socijalno-ekonomski status zaposlenih i egzistenciju njihovih porodica.
 
"Da li bilo čije dete može da se školuje i hrani sa 17.000, 20.000 ili 26.000 dinara, a da mu onda neko bez pravnog osnova doplaćuje do minimalne zarade", poručio je Dimić.
 
Predsednik Sindikata "Srbija kargo" Zoran Dašić se zapitao li je tačno da se krši Zakon o bezbednosti železničkog saobraćaja kada zaposleni rade više poslova, iako nisu stručni za tu oblast, što je suprotno zakonu. On je rekao da su zbog toga, kada se desi neka nezgoda, krivi železničari koji rade na osnovu usmenog naređenja pretpostavljenih, a preti im se otkazom ako ne postupe kako im je naloženo.
 
Na protestu je naglašeno da su plate velikog broja zaposlenih, čak oko 40 odsto njih, ispod iznosa minimalnih zarada koji je propisan na Socijalno-ekonomskom savetu. Većina učesnika protesta je nosila maske, a prisutni su bili raštrkani u više manjih grupa, kako bi se ispunile propisane epidemiološke mere za suzbijanje korona virusa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    16.04.2021 09:14
    Ah
    Isto ti sindikati su dobijali novac od poslovodstva "stimulacije" da ćute o hiljadama otpuštenih radnika "tehnološki višak". Svi do jednog predsednika sindikata ili imaju privatni biznis ili su članovi SNSa.Znam jer sam radio tamo preko 38g do kraja 2018g.
  • Zla...

    16.04.2021 08:01
    Znam...
    ... zeleznicki hleb je hleb sa 7 kora. Jedem ga od rodjenja, pa doveka.... I slusam o "brzim prugama". Drzava je uvek prema Zeleznici bila kao maceha.
  • Maja

    16.04.2021 07:42
    Bruka i sramota.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn