Subotički Vodovod otpad koristi kao đubrivo
U subotičkom "Vodovodu" više ne brinu gde će odlagati velike količine mulja sa prečistača otpadnih voda pošto su u saradnji sa firmom "Agrogeo" iz Kečkemeta pronašli način da nusproizvod gradskog prečistača koristite za potrebe poljoprivrede.
Tim stručnjaka iz Subotice i Kečkemeta tri meseca je ispitivao sadržaj mulja i utvrdio da je to jedna vrsta komposta koji je dobar za korišćenje u poljopirivrednoj proizvodnji i hortikulturi. Osim u Subotici, slična materija koja ostaje posle prečišćavanja otpadnih voda moći će da se koristi u svim sredinama u kojima su postavljena velika postrojenja koja sprečavaju izlivanje otpada u jezera i reke.
Gligor Gelert, stručni saradnik Sektora investicija i razvoja subotičkog "Vodovoda i kanalizacije", rekao je da su stručnjaci iz Kečkemeta svojim iskustvom i istraživačkim potencijalima veoma zaslužni što je projekat uspeo i što će moći da se primenjuje. - Otpadni mulj može da se da se deponuje, koristi u poljoprivredne svrhe i spaljuje radi dobijanja bioprodukta, što je vrlo skupo. Odlučili smo da ga koristimo u poljoprivredi. Iako je reč o materiji koja se dobija iz otpadnih voda, mulj se može koristiti kao prirodno đubrivo, što je usklađeno sa propisima EU - rekao je Gelert.
- Dobili smo kompost čiji je kvalitet izvanredan jer je bogat azotom i fosforom. Koncentracija toksičnih materija ne prelazi norme Evropske unije - dodao je Gligor Gelert. Tamaš Solnoki iz firme "Agrogeo" iz Kečkemeta kaže da će kompost iz subotičkog prečistača biti široko primenljiv. - Ta vrsta komposta može se posipati na tlo zagađano proizvodnjom nafte i njenih derivata, za proizvodnju cveća, u baštovanstvu i hortikulturi kompost iz prečistača je veoma primenjiv - rekao je Solnoki.
Komentari 2
staracstol
Ali odličan način za iskoristiti otpat, bolje nego neka veštačka đubriva dobijena kojekakvom hemijom...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar