"Medijske slobode u Srbiji opterećuju brojni problemi. Nekažnjivost je jedan od većih problema. Verbalni, politički napadi na medije, uznemiravanje medija čiji su počinioci državne institucije, veliki broj slučajeva nasilja koji nisu istraženi u dovoljnoj meri", rekao je Salaj, koji je u RSF zadužen za EU i Zapadni Balkan.
On je za Glas Amerike rekao da je i pored nekih pozitivnih pomaka, u celini sloboda medija u Srbiji pogoršana u odnosu na prethodni izveštaj o indeksu medijskih sloboda u svetu i dalje izostaje jasna politička volja da se novinari zaštite.
Za Crnu Goru je rekao da državne institucije nedovoljno štite novinare i ocenio da je "definitivno potrebno da Crna Gora pospeši stanje u oblasti slobode medija ukoliko želi da pristupi EU".
"Naravno, to ne bi trebalo da bude jedini razlog, ali to jeste uslov", rekao je stručnjak i ocenio da je institucionalno i zakonodavno okruženje za novinare u Crnoj Gori nepovoljno, da ima mnoštvo napada na njih i potrebne su korenite promene da bi se integrisala u EU.
Prema nedavno objavljenom godišnjem izveštaju RSF o slobodi medija u svetu, Srbija je označena kao država u kojoj se borba protiv nekažnjivosti novinara nastavlja, i da je zadržala 93. mesto među 180 država sveta. Crna Gora je na 104. poziciji i označena je državom sumnjive pravde i problematičnog zakonodavstva. Bugarska, kao članica EU, nalazi se na 112. mestu i opisana je kao zemlja u kojoj je zarobljena sloboda medija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Popaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar