Slabiji odziv privrednika za pomoć države, ne žele da se obavežu da neće otpuštati radnike

Aktuelni podaci ukazuju da je odziv privrede na poziv da država finansira deo zarada zaposlenih firmama u privatnom sektoru skoro za četvrtinu manji nego što je Vlada predvidela, piše portal Biznis.rs.
Slabiji odziv privrednika za pomoć države, ne žele da se obavežu da neće otpuštati radnike
Foto: Pixabay
Tako je prvu polovinu minimalca u aprilu primilo svega nešto više od 1,1 miliona zaposlenih, umesto čitavog privatnog sektora, odnosno svih 1,5 miliona ljudi, tvrde u Fiskalnom savetu.
 
"Pod pretpostavkom da i u naredna dva meseca broj zaposlenih kojima će biti isplaćen ovaj vid pomoći ostane blizak aprilskom nivou, u državnom budžetu ostaće skoro 200 miliona evra koje su namenjeni za ovaj vid pomoći privredi", naglašavaju predstavnici Fiskalnog saveta.
 
Prema mišljenju profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodraga Savića, postoji samo jedan razlog što se interesovanje za ovaj vid pomoći smanjuje.
 
"Vlasnici firmi i preduzetnici verovatno ne žele da se obavezuju da u narednom periodu neće otpuštati zaposlene, jer kriza još traje i nezahvalno je prognozirati bilo kakve poslovne rezultate", objašnjava Savić.
 
Kako je ocenio, iznos pomoći po zaposlenom je suviše mali da bi mogao da bude protivteža slobodi poslodavaca da, ukoliko nisu u prilici da posluju, otpuste radnike.
 
Prema Uredbi, direktna davanja se isplaćuju u aprilu, maju i junu i to u visini polovine minimalne zarade za januar (15.450 dinara) po zaposlenom sa punim radnim vremenom.
 
Privrednici gube pravo na korišćenje direktnih davanja ukoliko, od dana stupanja na snagu programa pa do isteka roka od tri meseca od poslednje isplate direktnih davanja, tačnije do 30. septembra, smanje broj zaposlenih za više od 10 odsto. Ispunjenost uslova za gubitak prava na korišćenje direktnih davanja proverava Poreska uprava svakog poslednjeg dana u mesecu, od marta do 30. septembra.
 
Firma koja izgubi pravo na direktna davanja dužna je da vrati novac koji je dobila, sa kamatom, najkasnije u roku od pet dana od dana prestanka prava na korišćenje direktnih davanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • L

    27.04.2021 10:07
    L
    Ma nema para za mene a kamoli za jednog zaposlenog. Ovo ima da pukne ko balon jer nije normalno. Verovatno neko ima interesa da uzima ali koliko vidim iz blizeg okruzenja niko ni ne pomislja na ovako nesto. Sa ovom bagrom netreba imati nista jer cim stavis potpis i pecat postajes duznik do kraja zivota sa kamatama.
  • Cole

    27.04.2021 09:17
    Cole
    Nemojte uzimati nikakvu pomoć ove države!!! Ja sam uzeo kao mali preduzetnik i ušao u dugove! Posla je sve manje a dvoje zaposlenih "moraš" plaćati. Firma mije pred zatvaranjem a nemogu jer sa po državnoj računici još dužan. Možda neko ima interesa ali većina manjih preduzetnika nema. Nenasedajte na ovo gorko ćete se pokajsti. Kriza je uveliko krenula.
  • N

    27.04.2021 08:04
    N
    Niko vise nije lud od manjih privatnika da pristane na ovu ucenu. Posle nema i prometa,inflacija raste,mnogi manji privatnici zatvaraju svoje radnje,ovo je ekonomska kriza koja ce od jula meseca pokazati svoje prave zube. Koliko god se ova vlast zaduzivala da prikrije sve ovo nejce moci,uspeti u tome. Tek cete videti sta je kriza od jeseni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija