Ubistvo porodice Zec jedno od 700 nerešenih zločina
Objavljena fotografija ubijene 12-godišnje devojčice Aleksandre Zec, koju su 1991. godine likvidirali eskadroni smrti Tomislava Merčepa ponovo su otvorili Pandorinu kutiju neprocesuiranih ratnih zločina u Hrvatskoj. Prema izveštaju Amnesti internešnela, s kraja prošle godine, najmanje je 700 zločina za koje su odgovorni pripadnici hrvatskih oružanih snaga, a koji nisu dobili epilog na sudu.
Mihajlo, Marija i Aleksandra Zec, Miloš Ivošević, Rade Pajić, Marko Grujić... Ovo je samo deo imena Srba iz Zagreba koji su umrli u strašnim mukama i koji se pominju u optužnici protiv Merčepa. Najmanje 52 žrtve stavljaju mu se na teret, a 28 je u optužnici pomenuto imenom i prezimenom, dok se ostale vode kao nepoznate. Ubijeno je 43, troje se vode kao nestali, a šestoro je preživelo sa teškim fizičkim i psihičkim traumama.
Tomislav Merčep uhapšen je tek u decembru. Tokom gotovo dve decenije nakon počinjenih zločina on je bio slobodan građanin Hrvatske, iako su mediji godinama detaljno izveštavali o njegovim zločinima. Optužnica koja je podignuta prošlog meseca, međutim, do detalja opisuje jeziva ubistva, mučenja i pljačke za koje je odgovoran.
Navodi se da su svlačionicu i društveni dom fudbalskog kluba "Jedinstvo" Merčepovi policajci pretvorili u zatvor i mučilište, gde su opljačkane Srbe premlaćivali, rezali nožem, mučili elektrošokovima, terali ih da ih pozdravljaju sa "Za dom spremni" i da jedni drugima kopaju grobove. Na kraju su ih ubijali hicima u glavu.
Najveću pažnju privukao je masakr porodice Zec iz Zagreba. Mihajlo Zec, ubijen je 1991. godine u svojoj kući. Suprugu Mariju i kćer Aleksandru ruku vezanih žicom odveli su na Sljeme, nedaleko od prestonice Hrvatske, i pucali im u glavu.
Nekoliko pripadnika Merčepove grupe optuženo je 1992. godine pred Županijskim sudom u Zagrebu zbog ubistva porodice Zec. Na optuženičkoj klupi našli su se Munib Suljić, Siniša Rimac, Igor Mikola, Nebojša Hodak i Snježana Živanović. Montirano suđenje završeno je oslobađajućom presudom, a Tomislav Merčep nije pozvan čak ni kao svedok. Zasad nije pokrenuta obnova postupka neposrednim ubicama srpske porodice.
Pripadnik Merčepovog eskadrona Miro Bajramović još 1997. godine u intervjuu "Feral tribjunu" opisao je stotinu likvidacija srpskih civila koje je ova grupa počinila širom Hrvatske. Zlodela su opisana i u pomenutom izveštaju Amnesti internešnela. Kada se konačno našao iza rešetaka, u delu hrvatske javnosti to je shvaćeno kao ustupak Evropskoj uniji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar