Uskoro bez batinanja dece
Za i protiv
Psihoterapeut Zoran Milivojević kaže da se nada da će pobediti zdrav razum i da zakon neće ni biti donet u pomenutom obliku. - Bilo bi pogrešno i štetno da ga usvoje zato što kažnjavanje dece mora da bude dostupno roditeljima kao legitimno sredstvo u vaspitavanju i obavljanju roditeljske funkcije. Pogrešno je izjednačavati fizičku kaznu sa zlostavljanjem. Ako bi ovakav zakon počeo da se primenjuje, odnosi u porodici bi se promenili, a ionako su se pogoršali u pravcu slabljenja roditeljske moći, dok deca postaju sve jača u zahtevima. Zato ćemo podizati generacije nesocijalizovane i razmažene dece - upozorava Milivojević.
- Doći ćemo do toga da će dete ucenjivati roditelje, na primer pretiće lažnom prijavom zlostavljanja ako ga ne puste u grad. Supružnici će se prilikom razvoda koristiti ovim i optuživati onog drugog, a u vaspitanje i optuživanje će se umešati i babe, tetke, strine, šira rodbina... Milivojević tvrdi i da ne stoji jedan od osnovnih argumenata koji se navodi u prilog ovom zakonu, a to je da se time sprečava širenje nasilja u porodici, ističući da čak 70 odsto telesno zlostavljane dece ne nastavlja zlostavljanje u svojoj porodici.
S druge strane, konsultant Unicefa za program "Škola bez nasilja" Dragana Koruga podržava donošenje ovakvog zakona i kaže da je fizičko kažnjavanje dece izraz omalovažavanja njihove ličnosti. - To je najprimitivniji način disciplinovanja i može se smatrati dresurom. Vremenom kod deteta razvija dvojnu moralnost i ono nauči da izbegava kaznu, da ne radi to što mu je zabranjeno pred odraslima, ali kada njih nema kršenje zabrana postaje veći izazov. Granica je vrlo jasna, jedini razlog kada primenjujete silu jeste zaštita života deteta, sve drugo je zloupotreba i zlostavljanje - objašnjava Koruga.
Švedska i Engleska najrigoroznije
Najdrastičniji primeri su Švedska i Engleska, gde se zabranjuje čak i da osoba koja nije kompetentna priđe detetu kada je povređeno, a rigorozne zakonske odredbe od zemalja okruženja važe u Sloveniji i Hrvatskoj. U SAD stvari stoje drugačije.
- Ni u jednoj američkoj saveznoj državi ne postoji zakon koji zabranjuje da se deca telesno kažnjavaju, a čak u 22 države važi propis da to mogu činiti i nastavnici u školama. U Kanadi je Ustavni sud dozvolio da roditelji do 12. godine na taj način kažnjavaju svoju decu - napominje Milivojević.
Komentari 30
V
miss D
Kad se dogodi neka nezgoda za sve je kriv dezurni nastavnik (ciju odgovornost ne sporim), ali je, valjda, najbitnija SVEST I ODGOVORNOST ZA VLASTITO PONASANJE kako odraslih, tako i dece!!Danas se to, dragi moji, polako gubi!Pa, eto, ko voli - nek izvoli raditi u skoli...Ovakvi zakoni ce stvoriti 'rajsku bastu' za odlican VASPITNO- obrazovni rad!I ovaj dosadasnji nam je bio super, a sta nam tek sledi.....
Aleksandar NS
Resavajte problem tamo gde nasilje postoji, ne vezujte ruke svima ostalima zbog toga, licno se trudim da sopstveno dete nikada ne kaznjavam batinama, ali se dogode stvari za koje dobija po turu. Mom detetu je veca kazna "katanac" da nema igranja na ulici i slicno.
Ali i dalje govorim resite problem tamo gde postoji ne u normalnim sredinama.
Za ovaj zakon treba generacijski pristup, treba roditelje obucavati psiholosko-pedagoskim teorijama, mada ni to ne pomaze mnogo u kuci imam dovoljno takvih knjiga da kada sam ih procitao pogubio sam se. A onda sam se sreo sa Milivojevicevim "Formula ljubavi" i "Emocije" koje su mi pripomogle.
Vlastodrsci podrzite Milivojevicev stav, pa taj covek zna sta prica.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar