Anketa portala 021.rs, u kojoj su građani mogli da učestvuju tokom protekle nedelje, pokazala je da najveći broj čitalaca ocenjuje položaj radnika u Srbiji najnižom ocenom - jedinicom.
Tokom sedam dana prikupljeno je 6.124 glasa. Najveći broj njih, čak 56,7 odsto (3.478 glasova) otišao je na odgovor prema kojem se položaj radnika u Srbiji ocenjuje najnižom ocenom - kecom.
Više od četvrtine čitalaca koji su glasali u anketi, odnosno 28,2 odsto (1.765), položaj radnika ocenilo je dvojkom.
Ocena "dobar" prikupila je 595 glasova, odnosno 9,7 odsto, "vrlo dobar" 1,6 odsto glasova. Tri odsto, odnosno 185 glasova, pripalo je odgovoru po kojem je položaj radnika u Srbiji odličan - pet.
Milošević: Imamo klasu vlasnika i klasu nevlasnika
Istoričar Srđan Milošević kaže da je u odnosu na socijalistički period, kada je država objektivno stajala iza radnog čoveka, sada promenjena paradigma, odnosno država je danas mnogo više servis investitora, tj. krupnog kapitala, a levica ne uspeva da se artikuliše na pravi način, suviše je podeljena.
"Važno je podsetiti se na Međunarodni praznik rada, 1. maj, koliko je težak, do nepodnošljivosti, položaj zaposlenih koji nemaju ni elementarne uslove rada", poručuje Milošević tokom gostovanja na televiziji
N1.
On ukauje na to da danas imamo klasu vlasnika i klasu nevlasnika, te da država nastupa kao zaštitnik vlasnika kapitala.
Uticaj pandemije
U julu prošle godine United nations Human Rights i Fondacija centar za demokratiju objavili su istraživanje "
Uticaj epidemije covid-19 na položaj i prava radnica i radnika u Srbiji". Kako se navodi, stanje na tržištu rada u Srbiji pre izbijanja epidemije karakterisalo je nekoliko istovremenih procesa. Na osnovu nalaza i izveštaja UN mehanizama za ljudska prava i Izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije iz 2019. godine, tržište rada se ukupno gledano neznatno popravilo smanjenjem stope nezaposlenosti, ali su dalje postojale prepreke u sprovođenju politika zapošljavanja, a posebno u odnosu na teže zapošljive kategorije stanovništva, pre svega pripadnike i pripadnice romske populacije, osobe sa invaliditetom, ali i žene, mlade, viškove radnika i dugoročno nezaposlene.
Tokom pandemije oni koji su morali da obavljaju posao u prostorijama poslodavca mogli su se podeliti u dve kategorije. Prva kategorija su "radnici na prvoj liniji", koji su bili konstantno u riziku od zaraze zbog prirode posla i dolaženja u kontakt sa velikim brojem ljude. Drugu grupu radnika su činili oni koji posao nisu mogli da obavljaju od kuće, to su radnici u proizvodnim delatnostima, kao i u drugim oblastima u kojima se posao obavlja isključivo kod poslodavca.
"Lica u prekarnim (nesigurnim) oblicima rada našla su se u posebno teškom položaju jer radno angažovana lica koja nisu u radnom odnosu sa poslodavcem prema Zakonu o radu nemaju gotovo nijedno radno pravo koje imaju zaposleni, niti u slučaju kršenja prava koja uživaju imaju na raspolaganju efikasne mehanizme zaštite", navodi se u istraživanju.
U problemi su se našli i oni koji su angažovani u neformalnoj ekonomiji, jer nemaju nikakvu zakonsku zaštitu. Tako su brojni samozaposleni u neformalnoj ekonomiji, poput zanatlija, muzičara, kućnih majstora, ostali bez prihoda, jer im je bilo uskraćeno kretanje, ali i zato što nije postojala potražnja za njihovim uslugama tokom pandemije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 24
Ivan
Haha
G pen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar