Orbović je Tanjugu, povodom ideje
o uvođenju "garantovane penzije" kao vida socijalnog davanja koju je izneo ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, rekao da bi bilo opasno tu pomoć nazivati penzijom, jer bi se onda penzija shvatala kao socijalno davanje koje bi imali svi.
"Penzija je primanje koje čovek dobija na osnovu toga što je tokom radnog veka odvajao određeni iznos novca i uplaćivao ga u fond za penzijsko osiguranje, odakle treba, u periodu kada fizički više ne može da radi, da prima određenu nadoknadu. Novac koji bi se uplaćivao ljudima koji nisu radili ne može se nazivati penzijom", precizira Orbović.
Dodaje da svakako podržava ideju da se, u skladu sa mogućnostima, pomogne ljudima koji nisu radili da u starosti da imaju osnovna sredstva za život.
"Samo što mora da postoji razlika između onoga što je penzija zaslužena radom i socijalne pomoći", napomenuo je Orbović.
Krkobabić predlaže uvođenje minimalne "garantovane penzije" od oko 12.000 dinara, kao vid socijalnog davanja za građane koji nemaju uslove za penziju. On je rekao da se ta pomoć samo uslovno naziva "garantovanom penzijom", s obzirom da je penzija stečeno pravo, a ne socijalno davanje o kojem je reč.
Krkobabić je rekao Tanjugu da bi "garantovana penzija" bila namenjena samo građanima koji iz različitih razloga nisu imali mogućnost da ispune uslove za penziju, pa nisu mogli da ostvare nijednu vrstu penzije - invalidsku, porodičnu...
Uslov je, dodao je Krkobabić, da nemaju nikakvu imovinu, niti prihode, kao i da nisu korisnici nijednog vida socijalne pomoći.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Radim na crno
ne razumem
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar