"Mislim da je to fer. I više nego fer. Naravno, Vlada će donositi tu odluku", napomenuo je i dodao da "niko neće nikoga da primorava".
Fer ili ne, tek predstavnici sindikata, ali i poznavaoci radnog prava kažu da takva mera nije moguća, jer da bi se nekom ukinulo pravo na bolovanje morao bi da se najpre menja Zakon o radu, a onda nakon toga pokrene i pitanje ustavnosti takvih odredbi.
"
Onako kako je on rekao može da se tumači da neko uopšte neće moći da ima bolovanje. Tako je rekao. To znači da ne poznaje stvari. Naknada od 100 odsto za bolovanje zaposlenima u javnom sektoru je na osnovu potpisanog kolektivnog ugovora. Tako da bi za izmenu morao da se pravi aneks ugovora i da se promeni ta odredba koja daje mogućnost nadoknade od 100 odsto", kaže za
Danas Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije.
Samo zaposlenima u državnoj upravi, napominje ona, ukoliko nisu doneli kolektivni ugovor Vlada može da to ukine jer to nije zakonska obaveza i onda bi svaki radnik dobio 65 odsto od plate. Savić kaže da je od te Vučićeve najave "zatrpana mejlovima", uglavnom zaposlenih u privatnom sektoru.
"Neki pozdravljaju, neki ne, jer se pitaju zašto oni dobijaju po pravilu 65 odsto i sa te tačke gledišta osećaju se diskriminisano. Najbitnije u svemu jeste to da predsednik Republike nema ustavnu nadležnost da govori o tome, a pogotovo kada znamo da to što on govori Vlada i sprovede", ističe sagovornica Danasa.
Ranka Savić kaže da je apsolutno za to da svi treba da se vakcinišu, te tako savetuje sve u svom sindikatu.
"Jesam za vakcinaciju, ali ne možete ako vakcina nije obavezna i država nije donela neku uredbu ili zaključak o obaveznosti vakcine, da kažnjavate onog ko se ne vakciniše, jer prosto nigde zakonski nije obavezan da to uradi", napominje Savić.
Vlada Srbija je prošle godine donela odluku da zaposleni lekari, medicinsko osoblje, vojska, policija, ali i drugi službenici u javnom sektoru, svi koji su tokom posla izloženi riziku da se zaraze koronom, imaju pravo na naknadu bolovanja od 100 odsto.
Zakonom o radu garantovano je 65 odsto plate tokom dana kada ste bolesni i ne odlazite na posao, tako da bi za isplatu preko toga, bio potreban novi akt, izmena kolektivnog ugovora ili ugovora o radu kojim bi se to povećanje sa 65 na 100 odsto regulisalo. Vlada je takav akt usvojila, ali je on obavezujući samo za zaposlene u državnim službama, dok je za privatni sektor sve to na nivou preporuke.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković kaže za Danas da niko ne može da ospori nešto što je kolektivnim ugovorom dogovoreno između sindikata i poslodavca, a to je da svi zaraženi korona virusom u javnom sektoru, zdravstvo, obrazovanje, pravosuđe i svi ostali imaju nadoknadu bolovanja od 100 odsto.
"Mislim da ne može nijedan autoritet da utiče na takav dogovor, ali ne možemo ni da diskriminišemo ljude koji možda iz zdravstvenih razloga ne mogu da se vakcinišu. S druge strane, sama vakcina nije pokazatelj da vas potpuno štiti od korona virusa jer imamo primere da su se i vakcinisani, doduše sa slabijim simptomima, ponovo razboleli", ističe Vuković.
On napominje da svako ko se susreo sa ovom pošasti zna da je jedina civilizacijska tekovina vakcinacija, ali da to ne treba da bude prisila, pretnja, ni diskriminacija.
"Uveren sam da će predstavnici sindikata koji su potpisivali te kolektivne ugovore da se oštro suprotstave njihovom menjanju", naglasio je Duško Vuković.
Komentari 23
Sta placete odmah?!
stanko
Ajme
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar