RERI: Investicije Linglonga i Zi Đin kopera iznad zakona Srbije

Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) ocenio je da su investicije kineskih kompanija Zi Đin koper Srbija u Boru i Linglonga u Zrenjaninu iznad zakona Srbije.
Navode da država u njihovom slučaju ne primenjuje propise i odbija da sprovede inspekcijske nadzore.
 
Ističu da je država po pitanju ove dve investicije, jedne koja je realizovana, a druge koja je u pripremi, u nizu slučajeva odbila da interveniše i primora ulagače da usklade rad sa propisima Srbije i na taj nači zaštiti sopstveni pravni poredak, ali i zdravlje građana i životnu sredinu.
 
Predsednik upravnog odbora RERI-ja Jovan Rajić rekao je da država u ovim slučajevima ne samo da ne primenjuje propise i odbija da prikupi informacije koje su neophodne, nego ne reaguje i na one informacije koje joj dostavlja civilni sektor sa konkretnim dokazima na osnovu kojih ima dovoljno elmemenata za reakciju i sprovodjenje odredjenih inspekcijskih i krivičnih postupaka.
 
"U Boru je RERI pokrenuo nekoliko zahteva za vanredni inspekcijski nadzora po različitim osnovama po pitanji zagađenja", kazao je Rajić, a kao tri najznačajnija naveo je one koji se odnose na zagadjenje reke Pek, funkcionisanje ventilacionog postrojenja rudnika "Jama", koje kako je naveo, radi bez građevinske dozvole i zagađenje vazduha u Boru.
 
Istakao je da nadležna inspekcija u ovim slučajevima ili nije reagovala ili je odbila da obavesti RERI, kao podnosioca predstavke, o rezultatima izvršenog nadzora.
 
Kako je objasnio, inspekcija je o tome da je tražen vanredni inspekcijski nadzor obaveštavala i Zi Đin da se izjasni, da bi potom odbijala zahtev, bez obzira na prikupljene podatke o zagađenju, uz obrazloženje da ne postoji pravni osnov ili da RERI nije nije kvalifikovan i ovlažćen da traži takav nadzor, iako zakon, istakao je, kaže drugačije.
 
Naglasio je da postoje i dve krivične prijave protiv Zi Đina i odgovornog lica, od kojih se jedna odnosi na zagađenje vazduha, dok se druga priprema zbog zagađenja vode i rečnog mulja u Peku.
 
On je kao sporne ocenio i izmene Zakona o rudarstvu čije odredbe sada državi omogućavaju ovlašćenja da pregovara sa investitorom o posebnim uslovima koji se odnose na pravne norme i ekološke standarde, "iako se o tome što je zakonom definisano ne može pregovarati i ići ispod propisanih normi neposednom pogodbom".
 
Govoreći o ulaganju Linglonga u fabriku guma u Zrenjaninu, Rajić je naveo da je za početak po više osnova nezakonita odluka države da pokloni investitoru 96 hektara zemljišta, vrednog 7,5 miliona evra, kao i još 75 miliona evra subvencija, a da istovremeno ne postoje čvrste garancije ulagača o broju zaposlenih ili poštovanju ekoloških standarda.
 
Kako je kazao, još ne postoji studija o proceni uticaja na životnu sredinu fabrike, iako ona mora da se uradi pre nego što se krene u realizaciju projekta. Precizirao je da je primenjeno razdvajanje jedinstvenog projekta na više manjih, kako bi se izbegla obaveza sprovođenja procedure koja se odnosi na studiju procene uticaja na životnu sredinu.
 
Rajić je kazao i da se RERI žalio i na devet od do sada 10 izdatih građevinskih dozvola u vezi sa izgradnjom fabrike u Zrenjaninu i da su postupci sada pred upravnim sudom.
  • Vođa?

    16.05.2021 09:34
    Si!
    Kako zove sistem u jojem jedna partija ima totalnu vlast, gde se nelojalni i drugačiji zaatvaraju u logore ili "nestaju", gde je država glavni kapitalista, a robovski rad uobičajen?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija