Istraživanje: Vojska Srbije među onima koje najviše čuvaju antifašističku tradiciju

Oružane snage Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije od svih zemalja bivše Jugoslavije najviše čuvaju sećanje na Narodno-oslobodilačku borbu (NOB) i antifašističke tradicije.
Istraživanje: Vojska Srbije među onima koje najviše čuvaju antifašističku tradiciju
Foto: 021.rs
S druge strane, to je najmanje izraženo u Hrvatskoj, pokazalo je istraživanje emisije "Dozvolite".
 
Kako je objavljeno u vojnoj emisiji "Dozvolite" Radio-televizije Srbije, kao kriterijumi koji simbolički i faktički govore o odnosu prema antifašističkoj borbi posmatrani su nazivi kasarni, vojni praznici ali i način obeležavanja manifestacija.
 
Vojska Srbije ima čak 11 kasarni i vojnih objekata koji nose imena palih narodnih heroja i to u Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, Kragujevcu, Požegi, Novom Pazaru, Nišu, Prokuplju i Batajnici, a sećanje se čuva i na učesnike Aprilskog rata protiv fašista.
 
Redovno se vojnim paradama proslavljaju Dan pobede i Dan oslobođenja, a često se tim povodom organizuje i počasna artiljerijska paljba sa Kalemegdana.
 
Na paradi kadeti Vojne akademije marširaju sa zastavama srpskih brigada Narodnooslobodilačke Vojske Jugoslavije. Srpski vojnici učestvuju na manifestacijama polaganja venaca u svim gradovima gde postoje vojni garnizoni, najčešće povodom Dana oslobođenja mesta od fašizma i drugih važnih datuma.
 
Iako je država još 2005. godine izjednačila komunistički i rojalistički pokret otpora, Vojska Srbije gotovo ne čuva sećanje na Jugoslovensku vojsku u otadžbini, navodi se.
 
Pripadnici VS, međutim, učestvuju u obeležavanju Misije "Halijard", u kojoj su četnici spasili oko 500 savezničkih pilota u Drugom svetskom ratu, a kao Dan oklopnih jedinica obeležava se 30. oktobar - dan kada su 1941. godine partizani i četnici, uz pomoć dva zarobljena tenka, poslednji put zajednički ratovali protiv Nemaca u napadu na Kraljevo.
 
"Crna Gora se može pohvaliti antifašističkom tradicijom, koja se neguje i ne krije. Ministarstvo odbrane iz Podgorice objasnilo je da učešćem na manifestacijama, nazivima kasarni i edukacijom čuva antifašističku tradiciju. Izvodi se i počasna artiljerijska paljba. Dan antifašističkog ustanka 13. jul Crna Gora slavi i kao Dan državnosti, a po ovom datumu nosi ime kasarna u Nikšiću. Kasarne koje nose imena po narodnim herojima su u Pljevljima, Danilovgradu i u Baru", navodi se.
 
U kasarni u Podgorici postoji Spomen soba 5. proleterske crnogorske narodnooslobodilačke brigade koju je predvodio čuveni partizanski komandant Savo Kovačević.
 
Vojska Severne Makedonije takođe čuva sećanje na antifašističku tradiciju polaganjem venaca na Dan pobede i Dan ustanka a ima i sedam kasarni i Vojnu akademiju koje nose imena narodnih heroja NOB. Armija Severne Makedonije na svom sajtu ima publikaciju "Vojni generali iz Makedonije 1943-2017" gde su navedeni i jugoslovenski generali iz te bivše jugoslovenske republike.
 
Ministarstvo odbrane Slovenije je navelo da vojska te zemlje učestvuje u obeležavanju 9. maja - Dana pobede nad fašizmom a na zvaničnom sajtu slovenačke vojske se navodi da od ukupno 19 kasarni - dve nose imena narodnih heroja - "Franc Rozman Stane" u Celju i "Janko Premrl Vojko" u Vipavi.
 
Oružane snage BiH učestvuju na glavnim manifestacijama polaganja venaca i obeležavanja važnih datuma kao što su Dan pobede i bitke na Kozari i Sutjesci, Igmanski marš i sličnim događajima. Na teritoriji Republike Srpske tri kasarne u Derventi, Prijedoru i u Banjaluci nose imena narodnih heroja a kasarna u Bileći "Bilećki borci" čuva sećanje na partizane iz tog kraja.
 
Emisija "Dozvolite" nije dobila nikakav odgovor iz Hrvatske ali je pretragom zvanične internet stranice pronašla da oružane snage te zemlje učestvuju u polaganju venaca na Grobnicu narodnih heroja na zagrebačkom Mirogoju kao i na obeležavanju Dana sećanja na žrtve ustaškog logora Jasenovac.
 
"Nigde nismo našli da neka kasarna nosi ime ili da postoji vojni praznik koji ima veze sa antifašističkom borbom. Inače, iz Hrvatske potiče 291 narodni heroj Jugoslavije iz Drugog svetskog rata. Kasarne nose imena po geografskim toponimima, poginulim pripadnicima hrvatske vojske iz rata 1991-1995 i ličnostima iz nacionalne istorije", navodi se.
 
Od svih partizanskih boraca, jedino je Franjo Tuđman "zaslužio" da Vojna akademija u Zagrebu ponese njegovo ime.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anita

    16.05.2021 18:45
    Da,pravi antifasisti uz cetnicke i ljoticevske koracnice.Danas ne smes reci da podrzavas partizane i njihovu antifasisticku borbu,svi te napadnu da si komunista i spominju mracni period posle 45-e.
    Zato nam je period od 90-te suncan i bezbrizan!!
    Ma dajte molim vas!!!
  • Dragan

    16.05.2021 12:59
    Ah
    Kolko puta posete grob vrhovnog komandanta partizanskih jedinica ?Vez njega danas bi bila sovjetska gubernija i privatna država krvavih Karađorđevića.Gde su ratne zastave kao dokaz učešću.Doduše i DS kad je došao na vlast u Beogradu jedino im smetala petokraka.Celo vreme od 2000 tražili grob ratnog zločinca.
  • A šta je sa

    16.05.2021 12:48
    Ravnogorskim pokretom?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.