Srbija platila 19,3 miliona dolara za kineske dronove

Uprkos nastojanjima najviših državnih zvaničnika da sakriju cenu po kojoj je Srbija kupila kineske dronove, ta informacija objavljena je u bazi podataka o uvozu i izvozu.
Tu bazu Republički zavod za statistiku objavljuje na godišnjem nivou.
 
Radio Slobodna Evropa (RSE) je uvidom u bazu podataka o uvozu iz Kine za 2020. godinu došao do podatka da je Srbija u toj godini uvezla vazduhoplove iz Kine u vrednosti od 19,3 miliona američkih dolara.
 
Podatak po kojoj ceni je Srbija od Kine kupila borbeno-izviđačke dronove drži se u tajnosti od jula 2020. kada su bespilotne letelice prvi put prikazane na vojnom aerodromu Batajnica u Beogradu.
 
Odgovor na direktno pitanje RSE koliko je koštalo šest bespilotnih letelica CH-92A nije želeo da da ni predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je tada prisustvovao predstavljanju letelica.
 
"Kada nabavljamo i neku robu sa nekom drugom zemljom uglavnom se, što se tiče vojske (cena) drži u tajnosti. To je uobičajeno i to nema veze sa Kinom, ali ovo stvarno nije skupo", rekao je tada Vučić.
 
Izvor za podatak o vrednosti uvezenih letelica iz Kine, kako je u pisanom odgovoru za RSE pojašnjeno u Zavodu za statistiku je Uprava carina Srbije. Ta institucija na mesečnom nivou dostavlja Republičkom zavodu za statistiku podatke o međunarodnoj robnoj razmeni.
 
"Svi podaci o nabavkama koje su međunarodnog karaktera nisu tajna za obaveštajne službe, a time ni za zvaničnike stranih zemalja", navodi za RSE izvršni direktor nevladinog Saveta za strateške politike Nikola Lunić.
 
Samim tim, smatra Lunić, podaci o nabavkama naoružanja i vojne opreme iz Kine u tajnosti se drže samo za javnost odnosno građane Srbije.
 
"Umesto da se paradira sa transparentnošću nabavki borbenih sistema, mi ih prikazujemo na vojnim paradama sa oznakama trećih zemalja, njihovim koračnicama i naravno bez cene koštanja takvih performansa", navodi Lunić.
 
O kakvim je letelicama reč?
 
Dronove CH-92A proizvodi Kineska vazduhoplovna naučno-tehnološka korporacija (China Aerospace Science and Technology Corporation, skraćeno CASC). Reč je o kompaniji u državnom vlasništvu.
 
Kako je navedeno u specifikaciji Ministarstva odbrane Srbije, bespilotna letelica CH-92A može da pogodi metu sa udaljenosti od devet kilometara, dok snimanje terena i položaja neprijateljskih jedinica može da vrši sa razdaljine od 250 kilometara.
 
Maksimalna visina na kojoj leti je 5.000 metara, a brzina nešto manja od 200 kilometara na čas. Dronovi CH-92A se, između ostalog, koriste za izviđanje iz vazduha i napad laserski vođenim raketama na ciljeve na zemlji.
 
Svaki dron je opremljen sa dve rakete koje mogu da pogode metu sa udaljenosti od devet kilometara.
 
Srbija usamljen slučaj u Evropi
 
Srbija je prva država u Evropi koja je uvezla kinesku avijacijsku opremu.
 
Kako je izvestilo Ministarstvo odbrane Srbije, prvo bojevo gađanje ovih letelica izvedeno je u oktobru 2020. To je ujedno bila i prva upotreba CH-92A dronova na evropskom kontinentu.
 
Od ovog presedana, smatra Lunić, Kina ima veću korist od Srbije.
 
"Kina posmatra izvoz naoružanja i vojne opreme (NVO) kao sopstveni izložbeni salon na sajmu NVO namenjenom za Evropsku uniju (EU). Sa druge strane, Srbija nabavlja NVO koje nije operativno kompatibilno čak ni sa postojećim borbenim sistemima u Vojsci Srbije", navodi on.
 
Takođe ukazuje da Srbija i Kina nikada kroz istoriju nisu imali kompatibilne tehnološke osnove NVO, pa samim tim nije bila ni razvijana vojno-tehnička saradnja.
 
"Nabavljajući takvu tehnologiju, nameću se brojni problemi održavanja, logistike i remonta, kao i integracije radarskih sistema. Uzimajući sve u obzir, Srbija nema strateški interes za uvoz NVO iz Kine", kaže Lunić.
 
Kineski dronovi u oružanim sukobima
 
Kako je navedeno na zvaničnom sajtu Kineske vazduhoplovne naučno-tehnološke korporacije, ta kompanija bespilotne letelice izvozi u više od 30 država i regija na svetu, uključujući Aziju, Afriku i Evropu.
 
U proizvodnom programu iste kompanije je i dron CH-4 koji je igrao značajnu ulogu u oružanim sukobima na Bliskom istoku, a u upotrebi je u Egiptu, Etiopiji, Jordanu Pakistanu i Mjanmaru.
 
Dronovi Wing Loong II drugog kineskog proizvođača, Čengdu vazduhoplovne korporacije (Chengdu Aircraft Corporation, skraćeno CAIG), su u širokoj upotrebi u Africi i Aziji, kao i na Bliskom istoku.
 
Wing Loong II i CH-4 su imali značajnu ulogu u oružanim sukobima u Iraku, Nigeriji i Jemenu. Prema podacima Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI) iz 2020. Kina je drugi najveći proizvođač oružja na svetu, iza Sjedinjenih Američkih Država (SAD), a ispred Rusije.
 
Podaci istog instituta pokazuju da je Kina u periodu od 2010. do 2020. Isporučila 220 borbenih dronova u 16 država sveta.
 
Najveći kupci u tom periodu bili su Saudijska Arabija (55), Ujedinjeni Arapski Emirati (40), Pakistan (25) i Irak i Mjanmar (po 12 isporučenih kineskih borbenih dronova).
 
Tekst u celosti čitajte na sajtu RSE na OVOM linku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

DRON
  • @ Joca

    19.05.2021 14:10
    samo kazem
    Joca
    18.05.2021 • 23:29
    Pa sad na izborima - ponovo nemojte glasati!

    Za koga preporucujete da glasamo i kako ce se to odraziti na kvalitet zivota gradjana koji nisu clanovi Partije, poslusnici, zaposleni u javnom sektoru, itd.
    Zivo me zanima kako je moguce popraviti polozaj gradjana bez promene sistema.
  • A

    19.05.2021 10:49
    šta
    A šta će nam kad smo u okruženju NATO zemalja, ovo nam uopšte nije potrebno.
    Mogu da nas sravne sa zemljom kad god hoće u vojnom smislu.
  • @Dragane

    19.05.2021 10:19
    C
    Nas je Nato vec poklopio...A vas prikovao zakovicama..koja je razlika..osim sto mi cekamo da se oslobodimo kad tad..a VI???

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.