Spomenik Stefanu Nemanji nije kulturno dobro, ali mu je obezbeđenje skuplje nego muzeju

Spomenik Stefanu Nemanji u Beogradu ima fizičko obezbeđenje koje godišnje košta sedam miliona dinara.
Kako piše Nova ekonomija, iako iz Muzeja grada Beograda objašnjavaju da taj spomenik štite u skladu sa Zakonom o kulturnim dobrima, on nikada nije dobio status kulurnog dobra, a za njegovo obezbeđivanje Muzej grada izdvaja više novca nego što u proseku plaća za ostale objekte pod njihovom zaštitom.
 
Muzej grada po drugi put ove godine traži tehničko fizičko obezbeđenje za zaštitu spomenika Stefanu Nemanji na Savskom trgu. Spomenik trenutno obezbeđuje firma Atlas sekjuriti, sa kojom je u aprilu prvobitno potpisan ugovor na 60 dana.
 
Kada je ovoj firmi dodeljen ugovor, Muzej grada je sproveo pregovarački postupak i hitnu javnu nabavku, a postupak je obrazložen time da je Muzej sa Sekretarijatom za kulturu sklopio ugovor o tome da će preuzeti i "obavezu staranja o obezbeđenju skulpturalne kompozicije Stefanu Nemanji".
 
"To nije spomenik kao neki drugi. Velika je ugroženost spomenika i prostora oko njega i ne možemo da dozvolimo da imamo razmak, da istekne ugovor za jedno obezbeđnje, a da nemamo drugo", kazali su za Novu ekonomiju predstavnici uprave Muzeja grada.
 
U svakom trenutku spomenik moraju da čuvaju dva izvršioca, a osim spremnosti da spreče incidente, ispisivanje grafita ili oštećenje spomenika, oni treba da pružaju i prvu pomoć posetiocima, kao i da, ukoliko ima potrebe, zadrže lice do dolaske policije i primene fizičku snagu u skladu sa Zakonom o privatnom obezbeđenju, piše u tehničkoj specifikaciji.
 
Potvrdu da spomenik na Savskom trgu nije kulturno dobro Nova ekonomija dobila je i od Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
 
Takođe, svi objekti koji imaju celodnevno obezbeđenje, a koji su pod zaštitom Muzeja grada Beograda, zapravo su muzeji, legati, upravne zgrade i slični objekti, pokazuju podaci sa Portala javnih nabavki.
 
Za devet ustanova sa korišćenom površinom od preko 5.000 kvadratnih metara i jedno arheološko nalazište koje se prostire na 80 ari, muzej grada obezbeđenje godišnje plaća 32,4 miliona dinara, odnosno prosečno oko 3,2 miliona dinara po objektu, dok će samo za zaštitu spomenika Stefanu Nemanji izdvojiti duplo više - sedam miliona dinara.
 
Na pitanje da li se još neki spomenik nalazi pod zaštitom Muzeja grada nisu želeli da odgovore ni iz gradske uprave ni iz ove ustanove.
  • Nemanja

    24.05.2021 09:22
    @Новосађанин

    Pa realno što bi se novac trošio u nekakve konstruktivne svrhe i produžavala agonija ove smrdljive rupe, kad može lepo da joj se podigne nadgrobni spomenik i rešena stvar.
  • milica

    24.05.2021 08:13
    Pih

    Za obezbeđenje se sprovodi "redovan" postupak??? Ništa lex specialis? A ko će projektovati stražarske kućice za obezbeđenje? Ko će ih izgraditi? Kad će svečano otvaranje istih? I sve to je ništa, Stefan ima da pukne od muke jer njegovo obezbeđenje će da košta 7 miliona dinara godišnje, a u Novom Sadu obezbeđenje podzemnih kontejnera 6 miliona!!!
  • KULTUROLOG

    23.05.2021 22:47
    SRAMOTA DA SRAMNIJE NE MOŽE
    Večeras sam slušao u emisiji Olje Bećković, Utisak nedelje, da je po carinskim papirima za spomenik plaćeno OSAMNAEST MILIONA EVRA.
    Ovo je genocid nad srpskim narodom. Pa nemamo bolnice, škole, vrtiće, puteve, a dajemo ovolike milione za jedan spomenik. Takodje je rečeno da je u Vranju napravljeno novo pozorište po izvanrednom projektu koje je koštalo 3 miliona eura. Da li smo mi normalna zemlja. Kako je neko mogao ovo da uradi?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.