PCR test u laboratorijama Severne Makedonije košta 35 evra, porodice imaju popust, dok VIP test mora da se plati 70 evra, ali rezultat stiže za manje od sat vremena, piše Politika.
Testiranje u Srbiji košta 9.000 dinara po osobi, što je veliki trošak za porodicu u kojoj, na primer, niko nije vakcinisan.
Zato su ovih dana društvene mreže preplavljene oglasima za smeštaj i jeftinije testiranje u susednoj državi gde se već razvio ozbiljan medicinski turizam.
Akreditovana laboratorije se utrkuju ko će da ponudi povoljniju cenu za PCR testove, a mnogi putnici koji su već otišli na odmor u Grčku šalju proverene likove i cene testova koje sigurno prihvataju na graničnim prelazima.
Jedna laboratorija nudi čak i besplatno testiranje za osobe koje putuju u inostranstvo zbog lečenja.
Kako piše Politika, naši građani se testiraju i u Bugarskoj, gde PCR košta 40 evra.
Tamara Rančić iz Udruženja "Grčka iz prve ruke", kaže za Pollitiku da Grci "ne prave problem oko toga gde su se putnici testirali.
"Važno je da je test validan unutar 72 sata, a to znači da ne mora biti urađen u matičnoj zemlji. Ovo je zato velika olakšica", navodi Rančić.
Inače, Nacionalna asocijacija turističkih agencija Juta je pre dva dana Kriznom štabu uputila inicijativu da se upravo iz ovih razloga snizi cena PCR testova u Srbiji. Kako za Politiku kaže Aleksandar Seničić, direktor Jute, zahtevali su i da se omogući besplatno testiranje za decu čiji su roditelji vakcinisani (što bi mogao da bude još jedan motiv za vakcinaciju".
"Imamo još jedan problem, a to je i obavzea za naše građane koji se vraćaju, na primer, iz Turske, Egipta ili Tunisa a u povratku takođe obavljaju PCR testiranje. Tražili smo da se u tom slučaju prihvata i antigenski test, jer to su nam omogućile druge zemlje, pa zašto ne bismo i mi svojim građanima", zaključuje Seničić.
Komentari 16
Nikola kg
Andrija Šrek
@Putnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar