"Reč je o stanovnicima neformalnih naselja širom Srbije kojih, prema podacima iz istraživanja Kancelarije visokog komesara UN-a za ljudska prava u Srbiji i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije, ima skoro 170.000 u više od 90 lokalnih samouprava", navodi se u saopštenju te organizacije.
Podsetili su da prema istraživanju "Mapiranje podstanarskih romskih naselja prema rizicima i pristupu pravima u Republici Srbiji", oko 40.000 ljudi živi bez pristupa pijaćoj vodi, a oko 30.000 njih bez struje.
Pre godinu, na početku pandemije, Inicijativa A 11 i Zaštitnik građana posetili su deset neformalnih naselja u nekoliko beogradskih opština, u Kovinu, Pančevu, Požarevcu i Kostolcu.
Tada je Zaštitnik građana doneo set od deset preporuka za jedinice lokalne samouprave i nadležna ministarstva čiji je cilj bio da se unapredi stanje u ovim naseljima, imajući u vidu početak neizvesne borbe sa pandemijom.
Prema informacijama dobijenim od Zaštitnika građana do danas je po preporukama postupilo samo pet od 174 lokale samouprave - Novi Sad, Ljig, Niška Banja, Malo Crniće i Boljevac.
Komentari 3
M
Vlada
Zrenjaninac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar