U programu rada Ministarstva za brigu o porodici i demografiju za 2021. godinu predviđen je rad na pripremi nacrta zakona o izmenama i dopunama Porodičnog zakona. Polazne osnove zakona o izmenama i dopunama Porodičnog zakona objavljene su na sajtu tog ministarstva, a u toku je postupak formiranja radne grupe, čiji je zadatak da izradi nacrt zakona, piše Politika.
Radna grupa će biti formirana do 10. juna, u nju će biti delegirani predstavnici svih relevantnih ministarstava, predstavnici civilnog društva i eksperti, a očekuje se da bi republički poslanici trebalo da se izjasne o izmenama porodičnog nacrta u drugoj polovini godine.
Kako u razgovoru za Politiku objašnjava državna sekretarka Ministarka za demografiju Milka Milovanović Minić, osim zabrane fizičkog kažnjavanja, izmenama i dopunama zakona unosi se definicija deteta, zabrana sklapanja maloletničkih brakova, ukidanje produženja roditeljskog prava, ukidanje potpunog lišenja poslovne sposobnosti i zamena ograničenjem lišenja najduže na tri godine, ukidanje mogućnosti da bude usvojeno dete roditelja kome je ograničena poslovna sposobnost, ukidanje mogućnosti zaključenja sporazuma o usvojenju, definisanje najboljeg interesa deteta u sudskim postupcima, izdavanje naloga za uključivanje u psihosocijalni tretman ili specijalizovani program počinioca nasilja u porodici kao mere zaštite od nasilja u porodici.
Svesni da zabrana fizičkog kažnjavanja izaziva najveće interesovanje javnosti, u resornom ministarstvu objašnjavaju da niko neće ići u zatvor, niti će biti lišen roditeljstva ako je upotrebio vaspitnu ćušku, ali će roditelji ili usvojitelji morati da prođu edukaciju o nenasilnim metodama vaspitanja u okviru brojnih savetovališta i škola roditeljstva.
Kako u razgovoru za Politiku ističe psihološkinja Maja Antončić, cilj izmena Porodičnog zakona jeste da u svesti roditelja postoji ideja da je fizičko kažnjavanje deteta zakonom zabranjeno i da u vaspitavanju mališana nije neophodno koristiti prut i demonstrirati zakon jačeg.
"Trebalo bi imati na umu da su roditelji u Srbiji prilično podeljeni u stavu da li bi država trebalo da se meša u porodične stvari, pod kojima oni podrazumevaju i disciplinovanje deteta. S druge strane, polovina roditelja u našoj zemlji koristi fizičku disciplinu i vaspitnu ćuške prilikom disciplinovanja dece i upravo su oni ciljna grupa koju treba edukovati da postoje alternativne vaspitnoj ćuški. Brojna psihološka istraživanja svedoče da deca koja su bila žrtve nasilja u detinjstvu imaju sniženo samopoštovanje i samopouzdanje, slabiji uspeh u školi, problematičnije vršnjačke odnose i probleme u kasnijim emotivnim vezama", objašnjava psihološkinja.
Sagovornica Poolitike zaključuje da roditeljima treba objasniti kako da reaguju u situaciji besa, očaja i straha.
Komentari 24
Pavle
Za sve ostalo više verujem roditeljskim instinktima nego ljubavi vladara.
Što se tiče fizičkog kažnjavanja, u Bibliji je nedvosmisleno "ko žali prut, ne žali sina svog". A "batina je iz Raja izišla" niti ima u Bibliji niti je jasno značenje. Da je dobra ostala bi u Raju?
Nn
Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar