Centralni registar stanovništva: Kako funkcioniše i kako mu pristupiti

Centralni registar stanovništva omogućava građanima brže i efikasnije obavljanje poslova u kontaktu sa državnom administracijom.
Provera validnosti ličnih podataka, poreskih obaveza, evidencija socijalnog osiguranja, podaci iz Ministarstva unutrašnjih poslova, podaci iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Katastra ili lokalne administracije – sve je na jednom mestu, piše N1. 
 
Centralni registar stanovništva objedinio je trinaest različitih baza podataka pet različitih institucija, kaže direktor Kancelarije za informacione tehnologije Mihailo Jovanović.
 
"Dok nije postojao Centralni registar stanovništva te podatke građana smo nalazili u pet različitih institucija. Sada su ti podaci svi na jednom mestu što je neverovatno bitno i za same građane ali i za razvoj savremene elektronske uprave. U ovom trenutku građanima je omogućeno da vide svoje podatke u Centralnom registru stanovništva preko Portala elektronske uprave i čak da signaliziraju ukoliko vide da neki od tih podataka nije kako valja", ističe Jovanović.
 
Nadležna ministarka Marija Obradović registar vidi kao alat kojim će državna uprava građanima omogućiti brže, efikasnije i jeftinije izvršenje brojnih administrativnih procedura.
 
"Prvi put u Srbiji, građani neće imati potrebu da gube svoje vreme, svoj novac prikupljajući različite potvrde i dokumenta nadležnih organa, već će državni službenici to raditi za njih jednostavnim uvidom u savremeni informacioni sistem. Prilikom razvoja Centralnog registra mi smo primenili su najmodernije tehnologije zaštite podataka od bilo kakve vrste zloupotrebe i neovlašćenog pristupa. Ovaj veliki korak jedna je od najvažnijih karika u sve boljem funkcionisanju čitavog državnog aparata", ističe Obradović.
 
Da biste pristupili registru neophodno je da se na bezbedan način prijavite preko portala E-Uprave.
 
"To znači da može da pristupi portalu ili sa kvalifikovanim elektronskim sertifikatom ili sa mobilnim telefonom, dakle da potvrdi svoj identitet sa mobilnim telefonom jer su to jedini bezbedni načini pristupa Centralnom registru stanovništva", kaže Jovanović. 
 
Svi podaci Centralnog registra stanovništva se čuvaju u Državnom data centru po svim tehničkim i bezbednosnim standardima, tako da građani ne moraju da brinu za bezbednost i sigurnost svojih podataka, kažu nadležni. 
 
Opširnije na sajtu N1.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mobilni

    06.06.2021 09:18
    Mobilni telefon kao siguran metod indentifikacije? Really?
    I ta osoba je ministar za bilo šta?!
  • Miloš

    06.06.2021 08:31
    Nije nego
    Imam LK sa elektronskim potpisom od 2011 godine, i koristim ga.
    Za promenu adrese ne mogu da zakažem preko e-uprave vreme u MUP, nego moram u red od 3 ujutro?
  • Joja

    05.06.2021 21:51
    Sve je to lepo ali samo u priči, u realnosti ustaj u 3 noću i u red ispred šalter sale.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Odbijena tužba Kurira protiv KRIK-a

Privredni apelacioni sud potvrdio je prvostepenu odluku i odbio tužbu koju je izdavač Kurira podneo protiv KRIK-a optužujući ih da su nelojalna konkurencija i da urušavaju ugled tog tabloida.