Koja prava imate u slučaju da vas uhapse?

U ukupnoj populaciji čak 24,2 odsto ispitanika ne zna da navede nijedno pravo koje ima u slučaju hapšenja.
Koja prava imate u slučaju da vas uhapse?
Foto: 021.rs (Ilustracija)
To je pokazalo istraživanje o informisanosti građana o pravima nakon hapšenja koje je sproveo Beogradski centar za ljudska prava.
 
Kako kažu u Centru, a prenosi list Danas, povod za ovo istraživanje bili su protesti u više gradova u Srbiji iz jula 2020. godine, kada je veliki broj građana bio neosnovano hapšen i zlostavljan od strane policije, kako na ulici tako i u policijskim stanicama.
 
"Brojni predmeti u kojima smo u tom periodu bili angažovani i postupci koji se i dalje vode po našim krivičnim prijavama protiv službenih lica zbog prekoračenja upotrebe sile i policijskog zlostavljanja, ukazali su nam na neophodnost informisanja građana o pravima nakon hapšenja", naveli su u Centru.
 
Istraživanje je pokazalo da u ukupnoj populaciji čak 24,2 odsto ispitanika nije znalo da navede ni jedno pravo koje ima u slučaju hapšenja. Malo više od trećine ispitanika, odnosno 34,9 odsto zna da u slučaju hapšenja ima pravo da o hapšenju obavesti i angažuje advokata po izboru.
 
Na pitanje znate li koja osnovna prava imate u slučaju hapšenja (koje nije imalo ponuđene odgovore i gde se moglo dati više odgovora), svega 2,3 odsto ispitanika je izjavilo da imaju pravo na lekarski pregled. U populaciji ispitanika između 18 i 40 godina, taj odgovor je dalo 1,6 odsto ispitanika.
 
Iz ovog razloga, navodi se, Centar je pripremio vodič o pravima građana prilikom hapšenja koji se odnose na prava na lekarski pregled.
 
U slučaju lišavanja slobode od strane policije građani imaju pravo da zatraže lekarski pregled, da izaberu lekara kao i da taj pregled bude poverljiv, osim ako lekar zbog osećaja ugroženosti za svoju bezbednost zatraži prisustvo policijskog službenika.
 
U ovakvim situacijama građani imaju pravo da od lekara traže da upiše tvrdnje o načinu zadobijanja povreda, da ih precizno opiše, fotografiše, kao i da im preda primerak lekarskog izveštaja sa svim tim navodima, na koji imaju mogućnost da stave primedbu ako se sa nečim ne slažu.
 
"Naše iskustvo je pokazalo da u slučajevima kada osoba ima povrede koje potiču od zlostavljanja policije, ukoliko one nisu na vreme detaljno opisane i fotografisane, kao i ako u lekarskom izveštaju nisu navedene tvrdnje o zadobijenim povredama, da će biti otežano dokazivanje u postupku da su povrede zadobijene prilikom hapšenja ili tokom boravka u policijskoj stanici", navode u Centru.
 
Kada je reč o julskim protestima prošle godine u Srbiji, više od 50 odsto ispitanika uzrasta od 18 do 40 godina smatra da je bilo slučajeva u kojima je prema demonstrantima korišćena neosnovana sila. U većoj meri to kažu građani starosti od 26 do 32 godine, stanovnici gradskih naselja, ispitanici iz Vojvodine i zaposleni u javnom i privatnom sektoru.
 
Da je neosnovana primena policijske prinude prema demonstrantima uticala na skraćenje trajanja julskih protesta u Srbiji smatra više od polovine ispitanika.
 
Istraživanje o informisanosti građana o pravima nakon hapšenja za potrebe Beogradskog centra za ljudska prava sprovela je Ninamedia u januaru i februaru 2021. godine na reprezentativnom uzorku na nivou Srbije.
  • P1

    07.06.2021 08:46
    Najbolje sto mozete da uradite kad vas uhapse je kao i u ostatku zivota - ne razgovarajte sa policijom i ne odgovarajte na pitanja. Odmah trazite nekog advokata i - ne pristajte na dodeljenog. Taj dodeljeni je u semi sa svima ostalima i nece vas odbraniti. ne zaboravite da se policija i sudstvo ovde koriste ilegalnim mehanizmima.
  • Зуле из Гамзиграда

    07.06.2021 08:09
    @Gramzi - Bagins
    Није ти ово Америка....
  • srbija

    07.06.2021 04:52
    imaginarna prava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija