Evo kakvo nas vreme očekuje ovog leta i gde se sakriti kada ste u prirodi, a grmi

Prva polovina leta biće topla sa čestom pojavom nepogoda i padavina lokalno, dok se u avgustu očekuje manje padavina i više sunčanih i toplih dana nego u julu.
Evo kakvo nas vreme očekuje ovog leta i gde se sakriti kada ste u prirodi, a grmi
Foto: Pixabay
To je danas rekao meteorolog RHMZ Nedeljko Todorović.
 
Govoreći za K1 TV, on je istakao da će dani tokom juna i jula biti topliji, ali sa čestom pojavom pljuskova i grmljavinama lokalno, dok se za kraj jula i avgust - očekuje manje padavina i više sunčanih i toplih dana.
 
"Očekujemo da avgust bude topliji u odnosu na jul, i uopšte prvu polovinu leta koje meteorološki počinje od juna", rekao je on.
 
Saveti kada grmi
 
Govoreći o grmljavinama, Todorović je rekao da je njihova sezona od kraja aprila do početka oktobra, kao i da je maksimalan broj grmljavinskih oblaka krajem juna i u prvoj polovini jula.
 
On je istakao da grmljavinski oblaci nastaju za pet do deset minuta na nekom mikro mestu, po pravilu popodne.
 
"Prva stvar je preventiva. Ako se ide na bilo gde na otvoreno, da se gleda prognoza za grmljavinske oblake. Ako su već napolju, da odu do prvog čvrstog objekta kada se čuje prva grmljavina. Po grmljavini nikako ne treba biti na poljani, ni u vodi, niti uz usamljeno drvo", rekao je on.
 
Dodao je da ko se zatekne na otvorenom u prirodi, treba da nađe šiblje ili šikaru gde može da legne ili čučne.
 
"Samo da čovek ne štrči iznad ravnine", rekao je on.
 
Profesor ETF-a u penziji, Milan Savić, rekao je da se po grmljavini treba sakriti u zatvoreni prostor, ili naći zaklon pored zgrada.
 
"Automobil je dobra zaštita, nikako otvoreni prostor. Treba izbeći prirodu ako se očekuje grmljavina", rekao je on.
 
Stanovi koji su zaštićeni gromobranskom instalacijom su bezbedni, istakao je Savić i dodao da može da postoji problem kod nelegalne gradnje.
 
"Nije nužno da se sklanjamo od prozora. Ako je gromobranska zaštita urađena kako treba, svejedno na kom ste spratu zgrade kad je grmljavina", rekao je on.
 
Istakao je i da kompjutere i televizore treba zaštititi uređajima za prenaponsku zaštitu kako ne bi došlo do njihovog oštećenja.
  • Elektroničar

    07.06.2021 16:55
    Pre nekoliko godina sam pročitao jedan članak da u Venecueli oko jezera Marakaibo više od 250 noći godišnje besni oluja sa udarima stotine munja i gromova u toku svake noći. Shvatio sam koliko se energije tu beskorisno prosipa i upitao sam se da li bi se ti gromovi mogli ukrotiti i od njih napraviti generatori-pretvarači koji bi toliku energiju mogli pretvoriti u ovu koju svakodnevno koristimo u domovima, znači i u napon 220/380 volti. Čim sam to pomislio pred očima su mi se ukazali nacrti kako bi to moglo da se uradi. Sve se slagalo sa postojećim zakonima fizike i elektrotehnike. Napisao sam jedan email ambasadi Venecuele u Beogradu o tome, ali nikada nisam dobio odgovor.
  • Alane Oprosti

    07.06.2021 12:19
    Ovi naši meteorolozi ne mogu da pogode vreme za juče, a ne za celo leto.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.