Predsednica vlade Ana Brnabić izjavila je ranije danas da je "tema vladavine prava izuzetno važna za vladu i da je zato odlučna da sprovede promene Ustava kako bi pravosuđe bilo nezavisno, odgovornije i efikasnije".
"Moramo da ojačamo vladavinu prava u Srbiji i to će dovesti do rasta prosečnih plata i penzija. Napredak u oblasti vladavine prava treba da dovede do osećaja građana da su svi jednaki pred zakonom, da je pravda i brza i dostižna, da je pravosuđe nezavisno i odgovorno i mnogo efikasnije", rekla je Brnabić u Skupštini, obrazlažući predlog za promenu Ustava.
Kako je ranije objašnjeno, poslanici će se u ovoj fazi izjasniti o nameri Srbije da menja najviši zakonski akt u delu o pravosuđu, dok će se o konkretnim rešenjima raspravljati na nekoj od narednih sednica.
Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo doneo je 16. aprila Odluku o pokretanju aktivnosti za promenu Ustava, a nakon toga su organizovana javna slušanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Nakon potvrde Skupštine o nameri za promenu Ustava, sledeći korak je organizovanje referenduma.
Predsednik Skupštine Ivica Dačić izjavio je da bi referendum o promenama Ustava mogao da se održi na jesen, odnosno pre parlamentarnih izbora i raspuštanja Skupštine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Hm...
Parlament treba da usvaji akt o promeni Ustava dvotrećinskom većinom od ukupnog broja narodnih poslanika i može da odluči da ga i građani potvrde putem referenduma. Skupština je dužna da akt o promeni Ustava stavi na referendum radi potvrđivanja, ako se promena Ustava odnosi na preambulu Ustava, načela Ustava, ljudska i manjinska prava i slobode, uređenje vlasti, postupak za promenu Ustava, itd. Kada se akt o promeni Ustava stavi na potvrđivanje, građani izlaze na referendum najkasnije u roku od 60 dana od dana usvajanja akta o promeni Ustava. Smatra se da je promena Ustava svojena ako je za promenu na referendumu glasala većina izašlih birača. Akt o promeni Ustava koji je potvrđen na republičkom referendumu stupa na snagu kada ga proglasi Narodna skupština. Drugi način je da Skupština ne odluči da akt o promeni Ustava stavi na potvrđivanje. Promena Ustava je usvojena izglasavanjem u Narodnoj skupštini, a akt o promeni Ustava stupa na snagu kada ga proglasi Narodna skupština. Takođe, Ustav ne može da bude promenjen za vreme vanrednog stanja. Kruže glasine da će izbori biti na jesen u novembru. Da li su sve opštine i gradovi u Srbiji ukinuli vanrednu situaciju na svojoj teritoriji zbog virusa? Čeka nas popis stanovništva, novi sojevi virusa...Uostalom, kao da se narod nešto i pita?
Ko
/***/
Da podsetim, trenutno važeći Ustav uprkos glasanju od 2 dana nije prošao u Vojvodini.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar