HORES: Hotele u Srbiji napustilo 6.300 radnika, pojedini ih uvoze iz Bangladeša

Udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije (HORES) zatražiće od Vlade Srbije novu pomoć za prvih pet meseci ove godine jer gostiju nema.
HORES: Hotele u Srbiji napustilo 6.300 radnika, pojedini ih uvoze iz Bangladeša
Foto: Pixabay
Kako navodi ovo udruženje, hotele je napustilo 6.300 radnika, pa će morati da ih "uvoze", a jedan od hotela već pregovara da ih dovede iz Bangladeša. 
 
Direktor HORES-a, Georgi Genov, rekao je danas za Betu da će se od Vlade Srbije zatražiti nastavak pomoći za hotele čiji je promet manji od 30 odsto u odnosu na period pre pandemije.
 
"Tražićemo pomoć za prvih pet meseci ove godine u istom iznosu koji su hoteli dobili prošle i ove godine, odnosno 350 evra po ležaju i 150 evra po sobi", rekao je Genov. 
 
Dodao je da će hotelima biti otežano poslovanje, a već jeste, iako je trenutno mali broj gostiju, zbog nedostatka radnika koji su napustili taj sektor, pa da menadžment jednog hotela na poznatoj turističkoj destinaciji pregovara o "uvozu" radnika iz Bangladeša. 
 
Genov je rekao da anketa o popunjenosti hotela na dan 21. maj ne samo da pokazuje trenutnu slabu popunjenost, nego da ne nagoveštava da će se, uprkos smirivanju pandemije, stanje popraviti i tokom leta. 
 
Prema anketi koju je HORES nedavno sproveo, prosečna popunjenost 35 hotela u Beogradu 21. maja 2021. bila je 32 odsto, a stanje potvrđenih rezervacija na taj dan za jun je 8,7 odsto, za jul 18,7 odsto i za avgust 4,8 odsto. 
 
U četiri hotela na Kopaoniku prosečna popunjenost bila je 0,5 odsto, a stanje potvrđenih rezervacija pet odsto, za jul 8,7 odsto i za avgust 12,5 odsto.
 
Bolja popunjenost hotela nije ni na poznatim destinacijama kao što su Vrnjačka Banja ili Zlatibor, gde su se za vreme pandemije mnogi građani odmarali. 
 
U osam hotela na Zlatiboru prosečna popunjenost na dan 21. maj bila je 38,8 odsto, a stanje potvrdjenih rezervacija za jun je 11,1 odsto, a nije ih bilo za jul i avgust. 
 
Hotelijeri u gradskim sredinama su iz trećeg paketa državne pomoći za ublažavanje posledica pandemije u ovoj godini dobili 350 evra po ležaju i 150 po sobi, kao i prošle godine, i još jednu minimalnu zaradu za zaposlene, pored tri polovine tog iznosa koji su dobili svi radnici čiji su poslodavci zatražili tu pomoć. 
 
Genov je rekao da je finansijsko stanje hotela u unutrašnjosti još teže i da od ukupno 445 hotela u Srbiji radi 290, a da je 45 propustilo mogućnost da zatraži pomoć. 
  • Takov

    10.06.2021 00:45
    Ni za 1000 eura Vam nece radit
    Da radice iz Bangladesa radnik sigurno za 300 eura plate 250 efektivnih radnih sati cim primi prvu platu eto njega na Madjarskoj ili Hrvatskoj granici u Sidu ili Subotici pa ni Bangladezani nisu glupi vise u doba mobilnog interneta i androida za 50 eura.A ako im slucajno ne isplate plate imace azilante budite uvereni.Spremi 1000 eura po radniku i eto radnika.Nema 1000 eura po radniku nema radnika.Radi sam ako nemas za radnike.
  • Hotelijer

    09.06.2021 16:08
    Ne lazite
    Napustili su Vas jer dajete bedu od plata. Recepcionari u Novom Sadu su do nedavno dobijali po 35000 mesečno. Sada ste se povećali na 40000 i kažete kako je to sasvim pristojna plata. Neće više niko da Vam radi za crkavicu.
  • Trt

    09.06.2021 13:28
    Ovi bi da vrate Kosovo a ni hotelske radnike ne mogu da zadrže...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija