Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) je saopštila da su stručnjaci Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" danas u tamošnjem naselju Veliki Mokri Lug razgovarali s Romima i Romkinjama o značaju prevencije, imunizacije i oporavku od virusa kovid19.
U saradnji sa NALED-om, GIZ-om i Asocijacijom koordinatora za romska pitanja, radionice se organizuju na otvorenom u 54 podstandardna romska naselja u 18 lokalnih samouprava.
Radionice su dosad održane u Novom Pazaru, Požarevcu, Apatinu, Baču, Aleksincu, Kragujevcu i Kruševcu, a u naredne dve nedelje očekuju se i u Beogradu na još tri lokacije u opštini Zvezdara, na Novom Beogradu, u Vranju, Pirotu, Subotici, Valjevu, Vršcu, Somboru, Raškoj i Kraljevu.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović rekla je da građani većinom do vakcine dolaze brzo i lako uz nekoliko klikova na portalu eUprave, dok za romsku populaciju to može biti izazov - jer većina i dalje živi u teškim uslovima bez pristupa računarima i internetu.
"Kako bismo im približili benefite imunizacije, u okviru projekta izradili smo i brošure na romskom i srpskom jeziku koje pored osnovnih podataka o načinima prenošenja infekcije i simptomima, sadrže i informacije o postupku prijave za vakcinu", kazala je Jovanović.
Program Nemačke razvojne saradnje "Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji" u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog sprovodi mere za suzbijanje diskriminacije i stereotipa, zatim za unapređenje saradnje između ključnih institucija što na nacionalnom nivou, tako i na lokalnom nivou i mere ekonomskog osnaživanja i razvijanja lokalnih mehanizama.
Od početka pandemije kovid10, odnosno maja 2020. godine, prepoznata je potreba da se dodatna podrška pruži marginalizovanom stanovništvu s ciljem ublažavanja negativnih posledica pandemije.
Komentari 1
Душан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar