Slovenija promenila uslove za dobijanje radne dozvole, šta to znači za državljane Srbije

U Sloveniji su 26. maja ove godine usvojene nove odredbe o dobijanju radne dozvole.
Slovenija promenila uslove za dobijanje radne dozvole, šta to znači za državljane Srbije
Foto: Pixabay
Tako je, recimo, jedan od uslova i potvrda o poznavanju slovenačkog jezika, koja će biti neophodna za sve koji žele da se zaposle u Sloveniji. Ta izmena važiće od 2023. godine. Koliko je to važno za državljane Srbije i šta je još novo u tom zakonu?
 
"Uslovi za dobijanje radne dozvole su se promenili od maja ove godine, a to znači da svi koji žele da rade u Sloveniji prvo se moraju prijaviti u Zavod za zapošljavanje u Srbiji i bez te prijave državljani Srbije se ne mogu zaposliti u Sloveniji. Ono što je novo je i da se mora pribaviti test o poznavanju, odnosno upotrebi slovenačkog jezika", navodi za RTS Milena Kalauz iz Kopra, koja se bavi tom tematikom.
 
Prema njenim rečima, još jedna važna promena koja se ne odnosi direktno na dobijanje radne dozvole, ali se odnosi na pridruživanje članova porodica sa radnikom u Sloveniji na osnovu dobijanja radne dozvole je ta da se pridruživanje porodice moglo ostvariti posle godinu dana, a sada je taj rok promenjen na dve godine.
 
"Trenutno su najtraženiji vozači teretnih kamiona, radnici za rad u fabrikama, varioci, zidari, ugostitelji, kuvari, prodavci, čistačice, pomoćnici u turizmu. Veoma se traže električari, prosvetni radnici i drugo", kaže Kalauzova.
 
Obično se, kaže, susreće sa dve vrste potencijalnih kandidata u Sloveniji koji žele da dobiju dozvolu za rad.
 
"To su oni koji su već našli poslodavca i potreban im je neko da im obezbedi radnu dozvolu i papire. Desi se da ponekad poslodavac ili nema uslove da obezbedi svu dokumentaciju, ili zbog obima posla nema vremena da administrativno reši dobijanje radne dozvole, pa se obraćaju meni. U tom slučaju ja radniku savetujem sledeće: mora doneti lična dokumenta, pasoš, prijavu od Zavoda za zapošljavanja iz Srbije, potvrdu o stepenu obrazovanja, kao i potvrdu o nekažnjavanju iz Srbije. Svi dokumenti moraju biti original i ukoliko su na ćirilici, moraju biti prevedeni na slovenački jezik", ističe Kalauzova.
 
Napominje da se po dobijanju neophodne dokumentacije podnosi zahtev za dobijanje radne dozvole koji je vrlo jednostavan, ali ukoliko potrebna dokumentacija nije obezbeđena, postupak je veoma otežan i stvara dodatne probleme.
 
"Na osnovu iskustva sa terena, mogu reći da postupak dobijanja radne dozvole sigurno traje dva do tri meseca. Pre situacije sa kovidom je možda bilo malo brže, ali sada postupak traje do tri meseca", napominje Kalauzova.
 
Ako su svi uslovi ispunjeni, dobija se dozvola za rad, ali je potrebno da se dobije i dozvola o prebivalištu, a zahtev se predaje preko upravne e-Note i taj postupak traje desetak dana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marko

    06.04.2024 11:49
    Bozic
    Koliko se ceka viza posle otiska prstiju..?
  • BM

    24.12.2022 22:00
    Pazite se!
    Pazite se ljudi dobro da vam zivot ne bude upropasten! Ja sam 6 meseci cekao njihove papire , morao biti nezaposlen bankrotirao i po konacnom dolasku pao na rigoroznom lekarskom pregledu. Vratio se u Srbiju na ulicu jer sam bio stanar , vise nemam ni za kiriju ni za hleb. Pazite se uradite lekarski pre pocetka parirologije nikako na kraju kad su papiri i dozvole gotovi jer vas veliko zlo moze zadesiti. Lekarski je nepojmljivo rigorozan!!!
  • Nikola Radmanovac

    08.11.2022 11:25
    Pitanje
    Koliko se ceka posle davanja otisaka na izradu boravisne i radne dozvole. Hvala

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija