Bez saglasnosti unutar EU za otvaranje novih poglavlja sa Srbijom, problem vladavina prava

Zemlje članice nisu dale zeleno svetlo za otvaranje novih poglavlja, odnosno klastera, u pregovorima sa Srbijom u junu.
Bez saglasnosti unutar EU za otvaranje novih poglavlja sa Srbijom, problem vladavina prava
Foto: 021.rs
Međutim, kako javlja RTS, dogovorile su se o održavanju međuvladine konferencije na kojoj će biti predstavljena nova metodologija pregovora i naredni koraci u procesu.
 
Značajan broj zemalja članica nije dao saglasnost za otvaranje klastera tri i četiri, ocenjujući da Srbija, uprkos nekim pomacima, nije dovoljno napredovala, pre svega u oblasti vladavine prava.
 
Kao kompromisno rešenje usvojena je odluka da se sa Srbijom 22. juna održi politička "eksplanatorna" međuvladina konferencija, kao znak podrške Beogradu da nastavi sa reformama koje bi vodile mogućem otvaranju poglavlja na nekoj sledećoj međuvladinoj konferenciji.
 
Kako navode diplomatski izvori, Evropska komisija se tokom interne debate u EU zauzela za otvaranje klastera tri i četiri 22. juna, ocenjujući da je Srbija počela da postiže rezultate i da bi otvaranje ohrabrilo dalje popravljanje situacije u oblasti vladavine prava.
 
Uprkos tome, veći broj zemalja članica, među kojima Nemačka, Holandija, Belgija, Luksemburg, Danska, Švedska, Finska, Irska, Hrvatska i Bugarska, ostao je pri stavu da će za odluku o otvaranju biti potrebno više vremena i konkretnih rezultata, a neke članice pokrenule su i pitanje nedovoljne usklađenosti Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
 
Imajući u vidu stav Evropske komisije i snažnu podršku mnogih zemalja otvaranju klastera, EU će na političkoj međuvladinoj konferenciji pokušati da pošalje poruku ohrabrenja Beogradu, u situaciji kada nijedno pregovaračko poglavlje nije otvoreno u poslednjih godinu i po dana. 
 
Prema novoj metodologiji proširenja, poglavlja su grupisana u šest tematskih celina ili klastera. Klaster četiri, čije je otvaranje najavljivano, obuhvata četiri poglavlja: o transportnoj politici, energetici, životnoj sredini i transevropskim mrežama.
 
Srbija je pregovore o članstvu u EU započela u januaru 2014. godine. Od ukupno 35 poglavlja, do sada je otvoreno osamnaest, a privremeno su zatvorena dva.
  • Branko

    12.06.2021 17:53
    Mali Šengen velika šega
    Lepo je govorio drug Stari: ”Čuvajmo bratstvo i jedinstvo kao zjenicu oka svoga”, i bio je u pravu. Da smo sledili put izlaska iz Jugoslavije braće Hrvata i Slovenaca, a ne ih sprečavali, jedinstveno smo mogli biti još 2004. godine u EU. Elem, danas nekom "mali Šengen"- "velika šega", a neko je još pre godinu dana predsedavao Evropskom Unijom.
  • Stipe

    12.06.2021 16:53
    @Марина
    SNS na delu. Ali postovana Marina, nije narod vise lud da se doji nacionalistickom propagandom. Prodadoste, vi ist Kosovo, prodadoste svoj narod u RSK, oteraste svoje generale u HAG I to sve zarad interests licnih. Nema Ducic 1 posto veze sa time. E I upravo takvin stavovima vi drzite Srbiju izvan EU, namerno da bi se ista garnitura odrzala na vlasti, dok narod pati. Zadrzavate krezube I objavljujete ratno huskacke parole da nahranite sebi slicne. Ali docice I tome kraj. Necete jos dugo.
  • Марина

    12.06.2021 13:07
    Stipe @ Велики Дучић вас је трајно и коначно дефинисао и апсолвирао у једној јединој реченици, за вјеки вјеков.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija