Drugoj dvojici je potvrdio prvobitnu presudu na tri i po godine zatvora za krivično delo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.
Marko Živković i Danijel Gmijović, osuđeni su, kao i u prethodnom postupku, na po tri i po godine zatvora, dok je Miloš Šaponjić dobio jedinstvenu kaznu od tri godine i devet meseci zatvora za dva krivična dela, što je za tri meseca manje u odnosu na prethodnu presudu.
Postupak se vodi zbog događaja s kraja 2018. godine kada su u Kruševcu povređeni lider tadašnje Levice Srbije Borko Stefanović i njegov stranački kolega Boban Jovanović, te policajac Dejan Palibrk.
Takvu presudu je donelo Veće kruševačkog Višeg suda kojim je predsedavao sudija Dragan Zdravković, u ponovljenom postupku, nakon što je Apelacioni sud iz Kragujevca poništio prvostepenu presudu iz septembra prošle godine, prema kojoj su Živković i Gmijović imali istu kaznu, a Šaponjić je imao kaznu od četiri godine zatvora.
Do promene u kazni za Šaponjića je došlo nakon što je posle poništavanja presude javni tužilac, sledeći sugestiju Apelacionog suda, izmenio deo optužnice koja se odnosni na napad na službeno lice, za šta je bio okrivljen Šaponjić.
Sudija je, čitajući novu presudu, objasnio da je ocenjeno da Šaponjić jeste povredio drugo lice, ali da nije mogao da zna da je reč o policajcu, te da je to sada cenjeno kao klasična laka povreda, a ne kao napad na službeno lice.
Donošenju presude prethodio je zahtev punomoćnika optuženih, advokata Vladana Ivanovića, za saslušanje novih svedoka i iznošenje dokaza koji bi pokazali da su dvojica optuženih takođe zadobili povrede u toj tuči, te zahtev da se veštak izjasni o navodima stomatološkog udžbenika koji povrede kakve je imao oštećeni Boban Jovanović tretira kao lake, a ne kao teške.
Šaponjić: Spreman sam da se izvinim Borku Stefanoviću
Sve te navode je tužilac osporavao, a sudija odbio.
Prvobitni iskaz je delimično promenio optuženi Miloš Šaponjić koji je ranije događaj opisivao kao gužvu, a sada kao klasičnu tuču, navodeći da su oštećeni Jovanović i još jedno lice takođe zadavali udarce. Objasnio je da je tada takvu izjavu dao jer je čuo komentare da je u tuči povređen političar i da će zbog toga imati veliki problem.
"Spreman sam da se izvinim Borku Stefanoviću, ako budem imao priliku, mislim je problem nastao zbog ljudi iz njegovog okruženja", rekao je Šaponjić na današnjem ročištu ponovivši da je u tuču ušao jer je u toj gužvi video prijatelja Danijela Gmijovića koji je bio na kolenima, a da je policajca Dejana Palibrka, koji ga je uhvatio s leđa za ruku i povukao unazad, refleksno zakačio neznajući ko mu je iza leđa.
Podnošenje žalbi najavili su kako obrana tako i tužilac.
Punomoćnik oštećenih advokat Vladimir Todorić, koga je na današnjem ročištu menjala Ksenija Perišić, kazao je nakon objavljivanja presude da je ona očekivana, ponovivši da je krivično delo neadekvatno definisano.
"Reč je o klasičnom napadu na Borka Stefanovića, nismo saznali po čijem nalogu. Da je neko iz vladajuće stranke bio na njegovom mestu ovo bi se tretiralo kao atentat ili pokušaj ubistva. Ovo je potvrda duplih standarda u srpskom pravosuđu. U Srbiji se presude od tri do četiri godine daju za dva do tri džointa marihuane", kazao je Todorić.
Ovo je bilo ponovljeno suđenje za događaj iz novembra 2018. godine, kada su pred početak tribine Saveza za Srbiju ispred mesne zajednice Rasadnik, gde je taj skup trebalo da se održi, povređeni Borko Stefanović, lider tadašnje Levice Srbije i njegov stranački kolega Boban Jovanović kao i policajac Dejan Palibrk, koji je tada intervenisao.
Nakon tog događaja pokrenuti su višemesečni protesti koji su se u gradovima širom Srbije odvijali pod sloganom "Stop krvavim košuljama", a potom "Jedan od pet miliona".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar