TS: Uvesti krivičnu odgovornost za rukovodioce koji kriju podatke

Postojeći nacrt izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama mora se bitno unaprediti da bi građani efikasno ostvarili svoja prava, a organi vlasti bili adekvatno kontrolisani.
TS: Uvesti krivičnu odgovornost za rukovodioce koji kriju podatke
Foto: 021.rs
To ocenjuju u organizaciji Transparentnost Srbija i ukazuju da su uporedo s tim potrebne izmene drugih propisa, što sada uopšte nije predviđeno. Kako navode, jedan od najvažnijih predloga te organizacije odnosi se na uvođenje krivične odgovornosti rukovodilaca institucija koji kriju podatke od javnosti nakon što poverenik donese obavezujuće rešenje da se oni moraju obelodaniti.
 
"U Krivičnom zakoniku je već zaprećena kazna zatvora od tri meseca do tri godine protiv osoba koje se ogluše o pravnosnažnu sudsku odluku, tako bi, trenutno, mogli da budu krivično gonjeni rukovodioci šest organa koji ne dostave informacije nakon presude Upravnog suda, ali ne i rukovodioci svih drugih organa vlasti koji se ogluše o konačnu odluku poverenika, što je nelogično", navodi TS.
 
Po oceni TS, uvođenje krivične odgovornosti bilo bi znatno efikasnije sredstvo za otklanjanje ovog najdrastičnijeg vida kršenja prava građana, od sistema u kojem se zbog nepostupanja izriče novčana kazna koju plaća organ, a ne rukovodilac koji skriva informacije.
 
Pored zajedničkih predloga Koalicije za slobodu pristupa informacijama za otklanjanje šest problema u aktuelnom nacrtu, TS je Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu ukazala da bi, pre razmatranja Vladinog predloga, Skupština trebalo da razmotri predlog za izmenu Zakona koji je još 2007. podnet u formi narodne inicijative.
 
Takođe je ukazano na neophodnost izmene Zakona o prekršajima, kako nesavesni rukovodioci organa vlasti ne bi izbegli odgovornost zbog nastupanja zastarevanja već posle godinu dana, ali i na potrebu da se izmene odredbe drugih zakona koje su u suprotnosti za pravilima pristupa informacijama (posebno član 45. Zakona o zaštiti konkurencije).
 
Pored toga, TS je predložila da se krug organa vlasti proširi tako da obuhvati ne samo preduzeća u većinskom državnom vlasništvu, već i ona u kojima država ima kontrolni paket akcija, koja su dobila na raspolaganje javnu imovinu velike vrednosti ili je država garantovala za njihove kredite, kada ustupljena javna imovina ili kredit premašuje vrednost neto kapitala preduzeća.
 
Predloženo je brisanje mogućnosti da organ uskrati informacije zato što bi njihovo davanje opteretilo rad organa, jer to može biti samo razlog da se produži rok za postupanje. Pri tom pogotovo treba imati u vidu da organi vlasti sami sebe dovode u položaj da im je postupanje po zahtevima teško, jer dokumentaciju ne vode u elektronskom obliku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    20.06.2021 15:20
    Polovina zakona koje imamo država ne poštuje. Mi smo pravna država samo na papiru.
  • pravnik

    20.06.2021 13:19
    prc pa pročitaj
    Kao i za nove institute krivičnog dela:
    Kupovina glasova
    Organizovano zastrašivanje glasača
    Deljenje paketa i drugih namirnica sramotne vrednosti i kvaliteta
    Političko zapošljavanje stranačkih kadrova
    Stranačke posrednike izmedju vlasti i kriminalaca
    Zamajavanje naroda raznim lažima od funkcionera države
    Treba li još da nabrajam, sta sve treba da bude krivično delo, a nastalo je najviše za vreme ove valsti.
  • nemanja

    20.06.2021 12:32
    krivicna odgovornost u smrdiji?
    Dobra sala.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija