Vojni analitičar o "Slobodi": Ima pitanja za VBA; Sloga: Odbrambena industrija nam je katastrofalna

Akcidenti u fabrikama namenske industrije obično se dešavaju u proizvodnim pogonima, a ne u skladišnom prostoru kao u "Slobodi" iz Čačka, kaže vojni analitičar Vlade Radulović za Euronews Srbija.
Za manje od dva meseca u fabrici "Sloboda" Čačak dogodila su se čak tri incidenta, a u poslednjoj eksploziji lakše su povređene tri osobe. 
 
Vojni analitičar Vlade Radulović je za Euronews Srbija rekao da bi na neka pitanja trebalo da odgovori Vojnobezbednosna agencija s obzirom na to da se eksplozije ponavljaju u skladišnom prostoru.
 
Smatra da će Ministarstvo odbrane formirati komisiju koja će ispitati šta se desilo u toj fabrici.
 
Fabrike namenske industrije, kako kaže, nisu u ingerenciji Ministarstva odbrane, ali doprinose sistemu odbrane i kao takve moraju biti u širem opsegu Ministarstva.
 
Podseća da Ministarstvo odbrane u upravnim i nadzornim odborima ima svoje predstavnike u fabrikama namenske industrije.
 
"Dešavaju nam se za manje od mesec dana na istom mestu, u krugu iste fabrike isti događaj. Posebno je problematično što se ponovo dešava u skladišnom prostoru", naveo je on. Napominje da se u kompanijama namenske industrije, koje rade sa eksplozivnim i visokozapaljivim materijama, najčešće akcidenti dešavaju u proizvodnom procesu i da nije tipično da se dešavaju u skladišnom prostoru.
 
Radulović rešenje vidi u novim procedurama, povećanju stepena bezbednosti - kako radnika u proizvodnim halama, tako i segmenta koji se tiče odlaganja i skladištenja poluproizvoda, gotovih proizoda ili čak sirovina.
 
"Mora se raditi na protokolima koji se tiču bezbednosti kruga kompanija, pristupa kompanijama i celog tog pojasa koji se nalazi oko ograda. Ne mogu se magacini kompanija nalaziti u šumama, šiblju, rastinju i da do njih ne možete da dođete", objasnio je on.
 
Profesor Hemijskog fakulteta Goran Roglić, stručnjak za eskplozive, rekao je ta Euronews Srbija da u proizvodnji eksploziva ima nekoliko faza - faza proizvodnje, skladištenja i faza transporta.
 
"U fazi proizvodnje možete preduzeti maksimalne mere ako pričamo o eksplozivnim supstancama za kontrolu rekacije i da radite sa količinama koje mogu da izazovu najmanju štetu. Što se tiče proizvodnje finalnih proizvoda, opet je propisana maksimalna količina koja može u jednom momentu da se nađe u proizvodnom pogonu, kako bi eventualna šteta koja se ne može isključiti u procesu proizvodnje eksploziva, bila što manje", naveo je on.
 
Kako je dodao, što se tiče skladištenja, iste mere se preduzimaju kao i za svaku hemijsku supstancu.
 
"I za skladištenje eksploziva propisani su uslovi skladištenja. Oni obuhvataju temperaturu, izloženost suncu i vlažnost vazduha", objasnio je.
 
Eksplozije u čačanskoj "Slobodi" ozbiljno upozoravaju da nam je odbrambena industrija u katastrofalnom stanju i da bi proizvodnju barutnih i eksplozivnih proizvoda trebalo odmah zaustaviti kako bi se spasili životi radnika i imovina građana oko objekata proizvodnje, smatraju u sindikatima "Sloga".
 
Nakon serije eksplozija u čačanskoj Slobodi, u sindikatu su stava da je "već očigledno da ta kompanija ima ozbiljnih problema sa bezbednom proizvodnjom, zastarelom opremom i nedovoljno kvalifikovanom radnom snagom".
 
"Nažalost, ovo nije izolovan slučaj, već je on vidljiv i u celokupnoj namenskoj industriji koja se godinama unazad od strane tajkuna i u sprezi sa političarima opasno pljačka i čerupa, dok su ulaganja u bezbednost radnika i proizvodnih pogona na minimumu ili ih nema. Afera Krušik je školski primer pljačke koja je još uvek bez epiloga i koja koja se direktno povezuje sa vrhom države, odnosno aktuelnim ministrom odbrane Nebojšom Stefanovićem", poručuju u Sindikatu industrijskih radnika "Sloga".
 
Da ima razloga za zabrinutost zbog (ne)bezbednosti radnika u celokupnoj namenskoj industriji, sindikat izdvaja, kako opisuju, "neverovatan primer oholosti, neodgovornosti i bahatosti u kompaniji Milan Blagojević u Lučanima".
 
Tamo je na čelu i dalje Radoš Milovanović, direktor koji je još 2004. godine penzionisan, ali je kroz menadžerski ugovor sa Ministarstvom odbrane i dalje na čelu fabrike - iako je pod njegovim upravljanjem do sada smrtno stradalo više od 20 radnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Miloss

    21.06.2021 12:39
    A od kada to ?
    "..Sloga: Odbrambena industrija nam je katastrofalna .."
    - Jel' to od posle 2012. ili je i ranije bila u istom stanju ?
  • Mrki

    21.06.2021 12:22
    Ko je u Srbiji živeo ni pakao mu neće teško pasti. Jedina dobra stvar SNS kuge je što ova "država" i nacija za 50-100 godina neće postojati!
    Trenutni egzodus ljudi već najavljuje to. Prva generacija rođena preko je već asimilovana, isto će se desiti i da ostatkom koji ne bude pobegao. Asimilovaće ih ko god naseli ove prostore. Ne može kolektivni srednjovekovni mentalitet da se nosi sa globalizacijom i svime što donosi 21. vek. Dešavalo se i većim nacijama, desiće se i ovde.
  • Milan

    21.06.2021 11:42
    akademija
    Pa zasto ne obucavaju na akademiji mlade jastrebove da se bave kontraspijunazom protiv učk, lako je skupljati potpise i plašiti bake i dedove a njima učk pali skladišta municije.
    Sve čestitke i vama botovima, nadam se da ćete uskoro biti na straži.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?