Divlja gradnja preti da ugrozi Nacionalni park Tara

Planina Tara je prošle godine zabeležila rekordnu posetu, ali i rekordno interesovanje investitora.
Divlja gradnja preti da ugrozi Nacionalni park Tara
Foto: Pixabay
Ne grade svi po propisima, pa je Nacionalni park Tara podneo šest krivičnih prijava zbog nelegalne gradnje. Ipak, počeo je samo jedan sudski proces, a divlja gradnja nije stala, izveštava RTS.
 
I ovog proleća na Tari se gradi legalno, ali i "divlje", posebno na području Zaovina, Sekulića i Osluše. Rendžerima u Nacionalnom parku uz stalni posao kontrole pridodata je i evidencija divlje gradnje.
 
"Pišemo krivične i prekršajne prijave koje prosledimo građevinskoj i drugim inspekcijama koje su nadležne za to. Za sada mi smo ih evidentirali oko 40. Naša nadzorna služba kad je bila nije našla vlasnike, trenutno nemaju dozvole kod njih", navodi za RTS Dragić Karaklić, direktor Nacionalnog parka Tara.
 
Na području Nacionalnog parka početkom godine bilo je nešto preko hiljadu kuća i vikendica u kojima se stalno živi. Većina je građena legalno, neki objekti su u postupku legalizacije.
 
Neki grade po propisima i planovima detaljne regulacije koji predviđaju gde je i šta dozvoljeno graditi - uz utvrđenu visinu, kvadraturu, izgled i rešenje otpadnih voda. Neki opet bez dozvole rade po svom nahođenju što može uticati na prirodu, živi svet, vode.
 
"Ako se poštuju ta planska dokumentacija i ako se radi u skladu s projektnom dokumentacijom trebalo bi sve da bude pod kontrolom. Sa druge strane, ako se sve to ne poštuje, to je prvi korak koji vodi daljem ugrožavanju životne sredine počev od nekih komunalnih problema", navodi Ranko Milanović rukovodilac Službe turizma u Nacionalnom parku Tara.
 
"Fiktivnim adresama do građevinske dozvole"
 
I cena placeva na Tari je od prošle godine porasla, pa za ar, na graditeljima posebno zanimljivim lokacijama, treba izdvojiti i po nekoliko hiljada evra. Investitori se dovijaju na razne načine, javlja RTS.
 
"I ono što je negde primećeno kao tendencija da se veliki broj njih fiktivno prijavljuje na adrese u Bajinoj Bašti, odnosno na Tari, kako bi se izbeglo, odnosno kako bi po nekim olakšanim procedurama došli do građevinske dozvole", dodaje Milanović.
 
Opširnije na sajtu RTS-a.
  • Nikolija

    21.06.2021 21:37
    Jadar
    Ma sve će to biti zagadjeno posle Rio Tinta tako da Nek samo grade. Ništa neće ostati od tog dela Srbije.
  • ZX

    21.06.2021 20:31
    Srljanje u budućnost
    Još jedna planina za uništavanje. Imaćemo po čemu da pamtimo nazadnjačku hordu.
  • Zeleno

    21.06.2021 20:23
    Smrdija
    Zlatibor, Fruška, Divčibare, Tara...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija