Predavač sa Harvarda: Nacionalističke vlasti Srbije i Kosova održava mafija

Predavač na Harvardu, sociolog Danilo Mandić, izjavio je da postoji prećutni dogovor rukovodstva Srbije i Kosova da bi zajednička antimafijaška politika ugrozila stabilnost dve nacionalističke vlasti.
Predavač sa Harvarda: Nacionalističke vlasti Srbije i Kosova održava mafija
Foto: Pixabay
Mandić je u intervjuu za nedeljnik "Vreme" kazao da, što je još gore, Amerika i Evropa ne pominju pitanje borbe protiv mafije. 
 
"Dokle god to ne dođe na dnevni red, pregovori će služiti i Beogradu i Prištini kao snažan alibi za nekompetentnost i autoritarizam, a međunarodnoj zajednici kao još jedan 'dokaz' da se sa plemenskim primitivcima mora postupati silom", ocenio je sociolog. 
 
Rekao je da kada mafija instrumentalizuje državu, to se zove "korupcija", ali kada države instrumentalizuju mafiju, to se zove "patriotizam". 
 
Kako piše "Vreme", Mandić se u svojoj najnovijoj knjizi "Gangsteri i drugi državnici" (Gangsters and Other Statesmen) bavi upravo vezom mafije i separatističkih pokreta širom sveta, razotkrivajući kako veze kriminalaca i nacionalnih vođa često postaju savim prirodne. 
 
Upitan da li je na Kosovu organizovani kriminal uspeo da zadrži svoj uticaj i nakon okončanog sukoba, Mandić je rekao da je kriminal na Kosovu procvetao nakon "oslobođenja". 
 
"Dobio je pristup zvaničnim institucijama, prelazima, preduzećima, bankama, prištinskom aerodromu. Mafije tek 'poleću' kada sukobi prestanu, jer u miru dobijate stabilnost i regularnost kriminalnih tokova i partnerstava, uključujući multi-etničkih, koje nisu bile moguće u haosu rata", objasnio je on. 
 
Na pitanje da li Srbija spada u države koje pokušavaju da spreče separatizam ulazeći u spregu s organizovanim kriminalom, Mandić je kazao da je Srbija kao Gruzija, Nigerija, Turska i druge zemlje pokušavala kriminalnim kanalima da reši etnonacionalna pitanja. 
 
On je kao primer naveo oružane snage kojima je komandovao Željko Ražnatović Arkan. 
 
"Da je preživeo, Ražnatović bi danas verovatno bio srpski Sedat Peker (veteran turskog podzemlja - prim.aut.). Ovako mrtav, on služi kao jedan kulturološki mit 'narodnog bandita'", rekao je Mandić. 
 
Na pitanje "Vremena" da li je Srbija, kada je u pitanju Kosovo, raskinula veze s organizovanim kriminalom, s obzirom da mnogi povezuju srpsku državu i aktivnosti "kontroverznih biznismena" sa Kosova poput Zvonka Veselinovića ili Milana Radoičića, Mandić je kazao da koristiti taj termin za takve ličnosti nije samo uvreda za biznismene. 
 
"To je uvreda za kontroverzne ljude. U literaturi se zovu 'etnički oportunisti'. Očigledno je da ova gospoda imaju izraženu sposobnost snalažljivosti. Nešto jaču od njihovog patriotizma. Oni su simptom, ne uzrok, korumpiranosti i nesposobnosti politike Beograda prema Kosovu", rekao je Mandić za "Vreme".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Лиманац

    24.06.2021 21:39
    1) Аутомомна Покрајина Косово и Метохија нема власт већ привремене органе покрајинске аутономије.
    2) Национализам, дефинисан као љубав према својој нацији, није штетна појава, напротив. Штетна појава на коју се алудира, а која подразумева мржњу према другим нацијама, назива се „шовинизам”.
  • Banacan

    24.06.2021 20:09
    Samo nije navedeno ko finansira ovog milogorca,neko zaintetesovan za dolazak na vlast u Srbiji ili da milo nastavi teror u CG?
  • Simonida Puhalo

    24.06.2021 13:17
    Sve sto je Mandic rekao je istina. Sprega drzave - org kriminala - spc i raznih "biznismena" je realnost i nezahvalna situacija u kojoj se nalazimo.

    Interpol srbiju naziva "ruskom ves masinom" za prljav novac gde razni karteli (ne samo ruski) peru svoj novac.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija