Svedočenje o seksualnom zlostavljanju u Petnici - više od 20 žrtava iznevereno

Pet žena ispričalo je za nedeljnik Vreme na koji način su bile seksualno zlostavljanje u Istraživačkoj stanici Petnica, a sve su kao zlostavljača imenovale istu osobu.
Svedočenje o seksualnom zlostavljanju u Petnici - više od 20 žrtava iznevereno
Foto: Pixabay
Kako dodaju, u kontaktu su sa više od 20 drugih žrtava, piše u novom broju nedeljnik "Vreme". Novi broj nedeljnika "Vreme" je na kioscima i ceo tekst možete da pročitate u štampanom izdanju.
 
Situacije koje su prošle idu od manipulacije, preko prisile do brutalnih opisa zlostavljanja koje su doživele. Svi slučajevi su – prema tvrdnjama više advokata – zastareli. Uprava Petnice priznaje da je za problem znala od 2014, a da je za razmere saznala 2017, kada je sa spornom osobom raskinut radni odnos. Međutim, bar do kraja 2019. i dalje su ga angažovali. 
 
Žrtve, koje su se obraćale upravi, osećaju da su izneverene, dovođene u zabludu i smatraju da je reč o sistemskom zataškavanju. Uprava im se sada izvinjava, ali žrtve smatraju da se nikad ne bi izvinili da se one nisu obratile "Vremenu", te da i danas više brinu za nasilnika nego za decu.
 
Nasilje koje opisuju događalo se svakoj od njih po dva obrasca – nasilnik je zloupotrebljavao svoj autoritet ili ih je primoravao i ucenjivao. U pojedinim slučajevima došlo je do brutalnog celonoćnog maltretiranja i fizičkog nasilja.
 
Sve žrtve u ispovesti vremenu nasilnika imenuju kao S. Predstavljen im je kao ogroman autoritet i omiljena osoba u Petnici. S. je, navodi list, bio zadužen za pregledanje radova koje su pisali a koji su kasnije objavljivani u "Petničkim sveskama". Ono što deca nisu znala je da S. nema autoritet da odluči da li će rad izaći u toj publikaciji, njegovo je bilo samo da lektoriše rad. 
 
S. se amaterski bavio i fotografijom. Žene koje su se oglasile kao njegove žrtve, ali i predstavnici Uprave koji su pristali da govore za "Vreme" opisuju ga na isti način – bio je čudan i mračan, često grub i ciničan, ali je imao harizmu zbog koje su mnogi voleli da budu u njegovom društvu. Organizovao je sedeljke na kojima se skupljala "kul ekipa", a na njima se služilo i mnogo vina. Većina nije ni slutila da je upravo alkohol bio sredstvo da mnoge devojke završe sa iskustvom seksualnog nasilja.
 
Sagovornici lista navode da su znali da S. fotografiše nage devojke. Ono što je bilo mračna tajna je činjenica da nisu sve te fotografije nastale dobrovoljno, nego pod prinudom, uz pretnje, ucene, prisilno opijanje devojčica i devojaka, pa i fizičko nasilje.
 
Satima maltretirane žrtve
 
Sastanci s njim počinjali su kasno uveče i mogli da potraju po šest sati, uz verbalno zlostavljanje, ako devojčica ne bi pristala na fotografisanje. Ona je imala 16 godina kada joj je, tokom pregledanja rada, S. tražio da ostane u majici ali skine brushalter. Kako se dalje navodi, S. joj je pokazao druge slike golih devojčica da bi je "ubedio da su umetničke". Dala mu je izgovor da će sutradan doći, i tada sa sobom povela dečaka, što su devojčice u Petnici često radile. Ali S. bi "pratnju" ignorisao ili jednostavno – izbacio napolje.
 
Za priču o višedecenijskom zlostavljanju u Petnici ključno je leto 2014, kada dolazi do važnog preokreta zbog jedne od polaznica seminara biologije. Ona odlazi kod S. i on je tera da pije alkohol, preti joj da skine brushalter, pokušava nasilno da joj smakne bretelu majice. Postoje fotografije na kojima ova devojka sklupčana plače na stolici. Konačno je pobegla i zavrištala, što je alarmiralo okolinu i dovelo do prvih pokušaja da se deca zaštite.
 
Uprava Petnice, tadašnji dirtektor Vigor Majić i sadašnji direktor Nikola Božić delimično ili u potpunosti negiraju da su im bili poznati detalji ovog događaja. Božić je izričit u tvrdnji da i danas o tome ništa ne zna, dok Majić kaže da je dobijao samo žalbe na verbalnu grubost.
 
Reagovao je Tomica Mišljenović, tadašnji rukovodilac seminara biologije, i obavestio upravu. On kaže da mu je Majić rekao da je sa S. razgovarao i da se "neprihvatljiva situacija više neće ponoviti". Mišljenović kaže da je tada svojim polaznicima uveo praksu da se kod S. odlazi samo u grupi. To su uradili još neki rukovodioci programa, ali ne svi.
 
Rasplet bez raspleta
 
Kako dalje navodi nedeljnik "Vreme" s S. je sporazumno raskinut radni odnos, ali naredne godine jednu devojku zove koleginica i govori joj da je S. upravo u Petnici. Ipak, iako zvanično, od 2017. nema nikakve veze sa Istraživačkom stanicom Petnica, mejl prepiske u koje je "Vreme" imalo uvid pokazuju da je aktivno učestvovao u izradi "Petničkih svezaka", ali bez kontatakata sa decom.
 
Zaključuje se i da nema spora oko toga da su sve sagovornice "Vremena" osetile kao žrtve. Međutim, jednima je veći izvor traume sam čim zlostavljanja, a drugima rekacija uprave – pokušali su da umanje problem, nisu pozivali njihove roditelje niti im ponudili da pozovu policiju. Ni kasnije tokom godina niko ih nije pozvao da vidi kako su.

Ceo tekst pročitajte u štampanom izdanju nedeljnika "Vreme".
  • Divna

    24.06.2021 23:46
    Žrtve
    Iz ovog teksta mogli smo da naučimo kako se prave žrtve: ambicija+želja za društvenim priznanjem-svest o dobru i zlu-principijelnost=žrtva

    Bravo mame i tate.

    Jer samo budale ginu za ideale...
  • Brana

    24.06.2021 16:42
    Sram vas bilo
    Jagodina, Brus i u Petnici...trulez
    Sve se ovo desava jer nema pravne drzave,sve je korumpirano, svi su u strahu da se ne zamere i
    ugroze svoj polozaj,
    ni dete im nije vazno.Eeej, godinama to traje...
  • Luna

    24.06.2021 14:47
    Ako je to sve istina...
    Ako je to sve istina, onda je stvarno strasno. Kakav je to kamp za genijalce sa nocnim zurkama, alkoholom i sl. Sta radi odrasla osoba, clan tima, tu sa decom? Resenje na prituzbe: a) isli su posle samo u grupi (!?), b) "nece on vise", c) tu je i dalje, ali ne radi sa decom... Haos! Sramno i bolesno od uprave i svih u Petnici

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija