Svaki klik za bankare keš: Građani negoduju zbog uvođenja provizija na onlajn plaćanje
Elektronsko i mobilno bankarstvo, koje je u startu promovisano kao besplatno - odavno to nije.
Foto: Pixabay
Dok im svako plaćanje na "klik" izbije novac iz džepa, klijenti se pitaju šta je zapravo trošak banaka kada su u pitanju onlajn transakcije, pišu Novosti.
Prilikom otvaranja svojih elektronskih naloga i mobilnih aplikacija, mnogi građani su bili obavešteni da na te transakcije banke neće uračunavati proviziju. Polako, bez pompe, gotovo neprimetno, finansijske ustanove su počele da se "ugrađuju" po svakom nalogu, u zavisnosti od sume, kao i broja transakcija u toku meseca.
I sve to uporedo sa sve većim brojem onlajn transakcija. Sudeći po komentarima nezadovoljnih klijenata, bankari nisu hteli da ispuste još jednu "zlatnu koku", u sve većoj digitalizaciji plaćanja.
Prema podacima NBS za osam godina, od 2012. do 2020. godine, plaćanje elektronskim bankarstvom poraslo je više nego dvostruko, a mobilnim vrtoglavih 80 puta.
- Broj platnih transakcija koje građani i privreda obavljaju upotrebom elektronskog i mobilnog bankarstva je u stalnom porastu. Tako su u 2012. građani i privreda nešto manje od 73 miliona puta platili upotrebom elektronskog bankarstva, a oko 460 hiljada transakcija su obavili preko mobilnog bankarstva. Lane je obavljeno znatno više transakcija elektronskog bankarstva - skoro 143,5 miliona, a mobilnog bankarstva - nešto manje od 38 miliona - kažu u Narodnoj banci Srbije.
Kolike su naknade zavisi od računa, paketa, ali i od cenovne politike banaka. Dok pojedine dozvoljavaju izvestan broj besplatnih transakcija, najčešće do 20 mesečno, druge za svaku naplaćuju 15, 20, 30 ili čak 60 dinara, a za sume iznad 300.000 dinara i do 150 dinara. Kod većine banaka ova usluga je besplatna ukoliko se transakcija obavlja interno, unutar banke, sa računa na račun.
O znatno većoj upotrebi ovog bankarstva prošle godine u odnosu na 2012. govori i podatak o broju korisnika usluga internet i mobilnog plaćanja. Tako je na kraju 2012. godine 875.420 klijenata imalo ugovorenu uslugu elektronskog bankarstva, a 2020. godine 3.156.041 što predstavlja povećanje od 3,6 puta, kažu u NBS.
Izgovori sa kojima su u startu klijenti nagovarani da pređu na elektronsko bankarstvo su da će im biti jeftinije, a i lakše jer neće čekati pred šalterima. Na kraju je ispalo da su banke smanjile broj zaposlenih, a takse prebacile i "na klik".
Provera stanja na računu u bankama se plaća
Klijenti poslovnih banaka u Srbiji, kojih je trenutno 25, plaćaju više desetina različitih taksi i naknada, a mnogi verovatno ne znaju da se naplaćuje i provera stanja na računu, pišu Novosti.
Upit stanja, opcija koja se regularno nudi na bankomatima pri podizanju novca, recimo, posle opcije ukucavanja pina i željene sume, može da vas košta od 15 do 60 dinara.
Pojedine banke ne naplaćuju proveru ako se novac podiže na bankomatu "svoje" banke, dok je drugima svejedno i uvek za ovaj upit olakšaju račun nekoliko desetina dinara. Na ovu proviziju utiče i kojom se karticom proverava, da li debitnom ili kreditnom, kao i da li se usluga obavlja u Srbiji ili inostranstvu.
NBS: Da banke pokažu odgovornost
Iako Narodna banka Srbije ne utvrđuje visinu naknada za pojedine usluge, od banaka očekujem da pokažu odgovornost i shvate da ni one ne postoje bez građana i privrede, rekla je guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković, povodom prakse da banke naplaćuju usluge elektronskog bankarstva, iako su ih promovisale kao besplatne.
Ona navodi da, iako centralna banka ne određuje njihovu visinu, obezbedila je da građani i privreda, pre nego što odluče u kojoj će banci otvoriti račun, imaju jasne i potpune informacije o tome koje sve usluge u kojoj banci dobijaju i po kojoj ceni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Za mesec dana u Srbiji 44 osobe povređene od petardi, većina deca
12.01.2025.•
1
Za samo mesec dana, od 1. decembra prošle do 7. januara 2025. godine, 44 osobe su povređene usled upotrebe pirotehničkih sredstava.
Građanima stiže porez na oružje koje odavno nemaju: Ako ste se žalili, morate opet...i opet...
12.01.2025.•
15
Poslednjih dana 2024. godine građani su umesto uobičajene novogodišnje čestitke u svojim poštanskim sandučićima zatekli opomene za neplaćeni dug Poreskoj upravi za posedovanje oružja.
Protest Vazduhoplovne akademije u ponedeljak: Profesori podnose ostavke, podnete i krivične prijave
12.01.2025.•
18
Zaposleni Vazduhoplovne akademije u ponedeljak će na skupu u dvorištu ove obrazovne ustanove saopštiti imena licenciranih predavača koji su podneli ostavke zbog smene direktora Gorana Cvijovića.
Profesor Tomić u pismu studentima: Od univerzitetske nastave važnija je istina o novosadskoj nesreći
12.01.2025.•
12
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran R. Tomić uputio je otvoreno pismo podrške pobunjenim studentima.
Manojlović o sedam skandaloznih odluka Ustavnog suda: Penzije, Kosovo, litijum...
12.01.2025.•
3
Lider Pokreta "Kreni-promeni" Savo Manojlović je izjavio da Ustavni sud svojim odlukama i sam učestvuje u brojnim kršenjima Ustava Srbije.
Uhapšen zbog ranjavanja mladića u Kruševcu nakon svađe u saobraćaju
12.01.2025.•
0
F. M. (19) iz Kruševca priveden je zbog nasilničkog ponašanja.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za odmor
12.01.2025.•
5
Nedelja je dan za odmor, a za malo razonode dobro dođe i 021.rs dnevni kviz znanja.
Mladić ranjen nožem tokom svađe u saobraćaju u Kruševcu, napadači pobegli
12.01.2025.•
0
Jedna osoba je zadobila lakše povrede nožem posle svađe u saobraćaju u Kruševcu.
Mala računica: Koliko u novcu iznosi ponuda vlade prosvetarima?
12.01.2025.•
26
Ukoliko reprezentativni sindikati prosvetnih radnika prihvate poslednju ponudu Vlade Srbije, njihove plate će za 13 meseci kumulativno biti veće za 31 odsto.
Studenti danas ispred Ustavnog suda podsećaju na prekršene članove Ustava, protest i u Nišu
12.01.2025.•
4
Studenti u blokadi fakulteta u Beogradu održaće u nedelju, 12. januara protest ispred Ustavnog suda.
Koliko je realno i šta je potrebno da se i drugi priključe studentskim blokadama?
12.01.2025.•
32
Protestne aktivnosti koje se odvijaju u Srbiji od pada nadsteršnice Železničke stanice u Novom Sadu ukazuju na postepeno širenje osećanja opšteg nezadovoljstva među raznim društvenim sferama.
Put Srbije ka EU sve sporiji: Ovo su razlozi
12.01.2025.•
40
Nijedno otvoreno poglavlje - to je rezultat Srbije u pregovorima sa EU za protekle tri godine.
Manje od mesec dana ostalo za obaveznu registraciju pripejd brojeva
12.01.2025.•
2
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija podsetilo je da je ostalo oko mesec dana, do 10. februara, da neregistrovani pripejd korisnici registruju svoje brojeve mobilnih telefona.
Simultanka, posredovanje ili nešto sasvim treće: Koji je cilj američkih sankcija NIS-u?
11.01.2025.•
18
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rešenja za izlazak iz krize američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije vidi u tome da predsednik države Aleksandar Vučić odigra "simultanku" sa SAD i Rusijom.
Majka mladića poginulog u padu nadstrešnice: Neka jednom neko kaže - kriv sam
11.01.2025.•
17
Dva i po meseca prošla su od tragedije u Novom Sadu, a majka 27-godišnjeg Stefana Hrke, stradalog u padu nadstrešnice, ponavlja isto pitanje - ko je odgovoran?
Počela predizborna kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu: Ramuš Haradinaj ponovo "u igri"
11.01.2025.•
1
Zvanično je počela kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu, zakazane za 9. februar, u kojima učestvuje 28 izbornih lista sa 1.280 kandidata svih političkih opcija i nacionalnih zajednica.
Kragujevac: Nekoliko hiljada ljudi u protestnoj šetnji i blokadi raskrsnice kod Zastavinog solitera
11.01.2025.•
2
Pod parolom "Kragujevac je (u)stao" održana je protestna šetnja nekoliko hiljada studenata, srednjoškolaca i građana, koji su na 15 minuta u tišini blokirali raskrsnicu kod Zastavinog solitera.
Studenti odgovorili patrijarhu Pavlu posle 28 godina: Znamo da ste duhom sa nama
11.01.2025.•
14
Studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu odgovorili su, posle 28 godina, na pismo patrijarha Pavla koje im je on uputio još za života, kada su studenti protestovali protiv Slobodana Miloševića.
AMSS: Kamioni na prelazu Gradina ka Bugarskoj čekaju tri sata
11.01.2025.•
0
Na Graničnom prelazu Gradina na izlazu iz zemlje u smeru ka Bugarskoj teretna vozila čekaju tri sta, saopštili su iz Auto moto saveza Srbije.
Uprava Andrićgrada ogradila se od Emira Kusturice: Zbog kritike Vučića i podrške studentima
11.01.2025.•
20
Uprava Andrićgrada ogradila se od stavova reditelja Emira Kusturice zbog, kako je saopšteno, njegovih komentara trenutnih dešavanja u Srbiji, prenelo je nekoliko banjalučkih portala.
Lokalizovan požar u fabrici za proizvodnju nameštaja kod Kragujevca: Nema povređenih
11.01.2025.•
0
Lokalizovan je požar u fabrici za proizvodnju nameštaja "Rad Trejd" koji je buknuo oko 16.30 časova u Žirovnici kod Kragujevca a povređenih nema, prenose mediji.
Komentari 39
Neki
Na taj način je zaštićen korisnik potrošač u mikro-ekonomiji, realno a tarifiran vlasnik primalac novca.
Opet u prilog tome da se kod nas "priprema" privredni ambijent umesto tržištnih uslova stoji poznato da su neki od tih servisa dugi niz godina odlagali uključivanje stanovništva Srbije u svoje usluge naplate jer je NBS imala uslove prema njima da je jedina valuta u platnom prometu u Srbiji dinar i da po tome mora stalno da procesiraju valutne konverzije koje se plaćaju. O tome su pisali magazini i novniski web sajtovi.
Situacija se u vezi s tim promenila i pre nekih 1-2 srpskim državljanima je omogućeno korištenje servisa za naplate ali je ostala nemogućnost povezivanja računa na koji se novac isplaćuje. Posebno banke ponekad i ne dostavlju podatke iBan,Swift za inostrane račune, i sada ti poznati servisi procesiraju dinarske naplate ali je problem prenos na dinarski račun iz inostranstva.
seljak
Lune
Da li su te usluge bilo gde u razvijenom svetu besplatne? naravno da nisu.
Nema više džabe ništa ni ovde ni nigde u normalnom svetu.
Ko i dalje misli i hoće da živi i ništa ne plaća ostali su mu neki delovi saharske i tropske afrike delovi amazonije. Na svim ostalim mestima se sve plaća od provizije preko vazduha i parkinga i lečenja do sahrane i to je to.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar