Srbija po cenama elektronskih uređaja druga u Evropi

Srbija je, kada poredimo cene roba i usluga sa zemljama Evropske unije, uglavnom blizu ili ispod evropskog proseka.
Srbija po cenama elektronskih uređaja druga u Evropi
Foto: Pixabay
Jedini izuzetak i dalje su - elektronski uređaji, po kojima smo najskuplji u regionu, dok je u Evropi od nas skuplji samo Island, pokazuju podaci Eurostata.
 
Cene roba i usluga u Srbiji su na nivou od 57,6 odsto proseka Evropske unije, pokazuju rezultati istraživanja evropske agencije za statistiku Eurostat.
 
U Srbiji je među zemljama regiona najskuplja elektronika široke potrošnje (televizori, audio-vizuelni uređaji, računari i računarska oprema), s tim da su cene u svim državama osim Severne Makedonije iznad proseka EU.
 
Elektronika je u Srbiji 16 odsto skuplja od evropskog proseka, dok je u Islandu skuplja za 22 procenta. U svim drugim državama elektronski uređaji mogu da se kupe po nižim cenama nego kod nas.
 
Što se tiče električne energije, gasa i drugih vrsta goriva, cene u regionu su približno iste i upola su niže od proseka EU.
 
Potrošačke cene u Srbiji su na istom nivou kao i u Albaniji i nešto više nego u ostatku regiona. U Severnoj Makedoniji su upola manje od proseka EU, u Bosni i Hercegovini su 45 odsto manje, a u Crnoj Gori 43 odsto.
 
Cene hrane i bezalkoholnog pića u Srbiji su na 80 odsto proseka EU, alkohola i duvana na 62 odsto, a cene odeće i obuće su blizu proseka EU (oko 93 odsto). U regionu su hrana, bezalkoholno i alkoholno piće i duvan najskuplji u Albaniji, a alkohol i duvan u Severnoj Makedoniji su najjeftiniji u celoj Evropi.
 
Restorani i hoteli su u regionu za oko 50 odsto jeftiniji od proseka EU, s tim da su najjeftiniji u Severnoj Makedoniji i Albaniji, a najskuplji u Bosni i Hercegovini.
 
U Srbiji su cene komunikacijskih usluga na 73 odsto proseka EU, a u regionu su skuplje jedino od Severne Makedonije.
 
Istraživanje Eurostata je obuhvatilo više od 2.000 dobara i usluga, a sprovedeno je u 37 evropskih zemalja, uključujući članice EU, Island, Norvešku, Švajcarsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Srbiju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Tursku.
 
Gde je najskuplje za potrošače
 
Najviše potrošačke cene u Evropskoj uniji ima Danska, 41 odsto iznad proseka EU, a najniže su u Rumuniji, 45 odsto ispod proseka.
 
Danska je najskuplja zemlja EU kada su u pitanju hrana i bezalkoholna pića, odeća i obuća, dok su alkohol, duvan, odeća i obuća najjeftiniji u Bugarskoj.
 
Pored Danske, potrošačke cene u Norveškoj i na Islandu su za 39 odsto i 37 odsto iznad proseka EU, u Švedskoj su cene roba i usluga 30 odsto iznad proseka, a u Finskoj 26 odsto, što nordijske zemlje čini najskupljim evropskim zemljama.
 
Najviše potrošačke cene u celoj Evropi ima Švajcarska, 70 odsto iznad proseka EU, a najniže Turska, 62 odsto ispod proseka EU.
 
Hrana i bezalkoholno piće su najskuplji u Švajcarskoj, alkohol i duvan u Norveškoj, a odeća i obuća u Danskoj.
 
Duvan najjeftini u Severnoj Makedoniji
 
Severna Makedonija ima najjefitniji alkohol i duvan, a hrana i bezalkoholno piće, odeća i obuća su najjeftiniji u Turskoj.
 
Najveće razlike u cenama u zemljama EU su zabeležene u restoranima i hotelima i kada su u pitanju alkohol i duvan.
 
Najskuplje restorane i hotele u EU imaju Danska (154 odsto proseka EU), Švedska (138 odsto) i Finska (131 odsto), a najjeftinije Bugarska (46 odsto proseka EU), Rumunija (53 odsto) i Mađarska (56 odsto).
 
Irci najviše plaćaju duvan i alkohol, čije su cene u toj zemlji za 87 odsto iznad proseka EU. Iza njih su Finci (158 odsto proseka EU), Šveđani (136 odsto) i Francuzi (133 odsto). Ti proizvodi su najjeftiniji u Bugarskoj (61 odsto proseka EU), Mađarskoj (69 odsto) i Poljskoj (70 odsto).
 
Među zemljama EU, hrana i bezalkoholna pića su najjeftiniji u Rumuniji (66 odsto proseka EU) i Poljskoj (68 odsto), a najskuplji su u Danskoj (129 odsto proseka EU), Luksemburgu (126 odsto) i Austriji (125 odsto).
 
Razlike u cenama odeće su manje među zemljama EU, od najjeftinije Mađarske (73 odsto) do najskuplje Danske (130 odsto).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Deki

    27.06.2021 18:48
    Skupo
    Kolike su nam plate a kolike su u Eu to uporedite sa cenama
  • Pa-Pa-Paranoja

    27.06.2021 14:33
    Bata :-)
    Pa mora neko sposoban da razvije uspešan business i monopolski položaj u Srbiji.
  • x

    27.06.2021 12:56
    y
    mislim da ne bi bilo zgoreg pomenuti ovde šta sve ulazi u maloprodajnu cenu uvezenog uređaja, osim nabavne cene:
    prevoz i špedicija
    saobraznost (tzv atesti)
    carina (npr, na TV je kod nas 15%, računari 1%)
    pdv 20%
    eko taksa (tzv posebni tokovi otpada), varijabilno
    ambalažni otpad, varijabilno
    sanitarni pregled (za frižidere, recimo), cca 250€ po pošiljci
    garantni rok od dve godine (mahom je na zapadu jedna)
    marža distributera
    marža ritejlera

    pravi potez bi bio napisati nastavak ovog teksta i analizirati svaku od ovih stavki.
    državi tu ode dobar deo maloprodajne cene.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija