U radnoj grupi za izmenu Ustava profesor koji je prvostepeno osuđen zbog korupcije

Pored predstavnika parlamenta, ministarstva, Ustavnog suda i strukovnih udruženja, u sastavu radne grupe za izmenu Ustava našlo se ime profesora Srđana Đorđevića prvostepeno osuđenog za korupciju.
U radnoj grupi za izmenu Ustava profesor koji je prvostepeno osuđen zbog korupcije
Foto: Pixabay
Đorđević je, piše Danas, jedan od profesora kragujevačkog Pravnog fakulteta koji je u decembru 2019. godine prvostepeno osuđen na tri godine zatvora zbog korupcije u aferi "Indeks".
 
Penzionisani profesor prava i bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević ističe da nije preterano iznenađen odabirom Đorđevića u sastav radne grupe, s obzirom na to da je vlast u više navrata slala poruku da za nju u aferi "Indeks" ne postoji ništa problematično.
 
"Parlament je sveden na stranački organ Srpske napredne stranke, od njih i može da se očekuje takvo nešto. Prosto se uklapa u aktuelan politički ambijent. Po mom mišljenju, ovakva skupština ne bi ni trebalo da menja Ustav", navodi Ivošević.
 
On dodaje da je afera "Indeks" velika bruka za društvo, dodajući da država, umesto da sankcioniše odgovorne, čini sve da oni prođu nekažnjeno.
 
"Oni su prodavali ispite na Pravnom fakultetu, instituciji koja školuje ljude koji treba da štite Ustav i zakon. Ako pogledate sudski postupak, stiče se utisak da se sve čini kako bi slučaj zastareo", smatra Ivošević.
 
Prvostepena presuda za aferu "Indeks" čekala se 11 godina. Prva hapšenja dogodila su se još 2007. godine, nakon čega su podignute dve optužnice, naknadno spojene u jedinstveni krivični postupak. U početku se na optuženičkoj klupi našlo 89 osoba, ali se taj broj godinama smanjivao. Za skoro polovinu optuženih nastupila je apsolutna zastarelost, dok su neki i preminuli.
 
Sudski postupak je dva puta vraćan na početak, a praćen je bio i brojnim odlaganjima glavnih pretresa. Na pisanje i slanje prvostepene presude se čekalo skoro godinu i po dana, a ona je u maju ove godine poslata strankama u postupku na izjašnjenje.
 
Postupak izmena Ustava u delu koji se bavi položajem pravosuđa je, nakon dve godine pauze, nedavno ponovo aktuelizovan. Na sugestiju pravosudne struke, skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo je doneo odluku o formiranju Radne grupe za izradu akta o promeni Ustava.
 
Ovaj proces čiji je cilj depolitizacija pravosuđa, deo je obaveza na putu evrointegracija koje je Srbije preuzela na sebe pregovaračkim poglavljem 23.
 
Koordinatorka Radne grupe Nacionalnog konventa za poglavlje 23 Jovana Spremo ističe za "Danas" da je imenovanje prvostepeno osuđenog profesora problematično u simboličkom smislu.
 
"U pravnom smislu, mi ne možemo da kažemo da je on kriv ili nije pošto postupak nije pravosnažno okončan. Međutim, u simboličkom smislu na izradi nacrta ustavnih amandmana bi morali da učestvuju ljudi ozbiljnih biografija čija etička načela ne mogu da se dovedu u pitanje", kaže Spremo.
 
Ona dodaje da ovo imenovanje predstavlja i simboličku poruku drugostepenom veću koje treba da odlučuje u ovom predmetu.
 
"Ta poruka može da se čita 'mi stojimo iza ovog čoveka'. Ona se ne razlikuje bitno od one koja je poslata pozivanjem Dragana Markovića Palme u emisije i na političke sastanke, iako su javno već bile poznate informacije da je pokrenut predistražni postupak koji se bavi indicijama da je učestvovao u podvođenju maloletnih devojaka", navodi Spremo.
 
Radna grupa za izmenu Ustava svoj prvi sastanak održaće sutra. Prema nezvaničnim saznanjima ovog lista, postoje naznake da bi Đorđević mogao da bude sklonjen iz radne grupe.
 
Napredovanje uprkos suđenju
 
Srđan Đorđević na Pravnom fakultetu u Kragujevcu predaje predmet Uvod u pravo u okviru Katedre za javno pravo. Objavio je više radova koji se odnose na ustavnu materiju. Njega je optužnica za aferu "Indeks" zatekla na poziciji docenta, ali mu to nije predstavljalo prepreku za napredovanje. 
 
Dok je trajao prvostepeni postupak, on je najpre 2011. godine imenovan za vanrednog profesora, a potom 2015. i za redovnog profesora. Zbog korupcije  je prvostepeno osuđen na tri godine zatvora, kao i na trogodišnju zabranu predavanja na fakultetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lemi

    30.06.2021 09:35
    Usavrsavao Ustav u zatvoru?
  • Milevka

    30.06.2021 07:31
    Pa šta?
    Afera "index" je bila predškolski kurs za mahinacije u sticanju diploma. U Kragujevcu su kupovani ispiti, posle su avanzovali, pa su kupovali srednjoškolske, a onda i fakultetske diplome, i na kraju doktorate, tako da prof. Đorđević, apsolutno kvalifikovan da izmeni Ustav, ima praksu, jer džaba teorija, ako se ne primeni u praksi.A ima i prave saradnike u grupi: velikog pravnika Lavića Pajkića, profesora Martinovića... pametnom dosta (pogubno za želudac)
  • МилеНС

    30.06.2021 07:18
    Иза леђа
    Вучић у фазону: Не дам Срђана Ђорђевића, не дам.. ето, па шта ако је осуђен, добро ради свој посао... хахааха.. који шоу од "државе".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.