Srbija raspisla poternicu za mrtvom Nadom Šakić
Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen izjavio je danas da je to Ministarstvo dalo saglasnost za raspisivanje poternice za Šakićevom protiv koje se u Srbiji vodi postupak od 1998. godine zbog sumnje da je izvršila krivično delo genocida. "Šakićeva je osumnjičena za najteže ratne zločine. Očekujemo da na osnovu naše poternice bude uhapšena. U tom slučaju, odmah ćemo tražiti njeno izručenje Srbiji kako bi joj se ovde sudilo za teške zločine za koje se sumnjiči", poručio je Homen.
Međutim, Nada Šakić je preminula u 5. februara ove godine u Zagrebu i kremirana je na groblju Mirogoj. Sahrana nije bila medijski propraćena.
Ona se odranije tereti da je zajedno sa ostalim ustaškim osobljem logora u Staroj Gradiški maltretirala logorašice, tukla ih i šutirala, gazila po trudnicama, kao i da je učestvovala u fizičkoj likvidaciji klanjem i gušenjem više hiljada logorašica. Sumnja se da je naredila da se logorašicama u Jasenovcu daje vrlo malo hrane zbog čega su umirale, kao i da je 21. aprila 1945. godine naredila da se pobiju sve preostale žene i deca.
Nada Šakić je bila supruga Dinka Šakića, koji je bio komandant koncentracionog logora Jasenovac i hrvatski ratni zločinac. Njen polubrat je hrvatski pukovnik Vjekoslav Luburić, komandant trećeg odreda kom je nadležnost bila organizacija logora, uprava i njihovo osiguranje. Ona je rođena u Livnu, a sa ustašama je emigrirala u Argentini posle rata i ima argentinsko državljanstvo.
Kada su sredinom jula 1998. godine vlasti SR Jugoslavije zatražile od Argentine njeno izručenje, sa istim zahtevom je požurila i Republika Hrvatska. Županijski sud u Zagrebu je već naredne godine odbacio sve dokaze protiv Šakićeve, proglasio je nevinom i oslobodio krivice.
Komentari 12
pera
sosa
Slobodni Vojvođanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar