Istraživačica domova za decu: Ne postoji dobar dom, treba menjati čitav sistem
U Srbiji ne postoji dobar dom za decu sa smetnjama u razvoju, ali promena neće ni krenuti iz doma već od sistema koji je normalizovao loše uslove, kaže za 021.rs istraživačica MDRI Snežana Lazarević.
Ona je bila jedna od istraživača Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom na terenu u poseti domovima i ustanovama u kojoj su deca sa mentalnim i drugim poteškoćama, bez roditeljskog staranja i koja je otkrila katastrofalne uslove u kojima ova deca žive - i umiru.
U upravo publikovanom istraživanju, koje je u utorak obelodanio 021.rs, navode se jezivi uslovi u kojima su deca i mladi bez podrške porodice, koji su u bolovima i ostavljeni na brigu i nebrigu sistema bez dovoljno lekarskog i drugog osoblja. Između ostalog, kako je 021.rs preneo, deca sa ozbiljnim poteškoćama borave u metalnim krevetima sa visokim rešetkama, jedva se pomeraju, atrofiraju, jedu putem sonde, a devojke su na prisilnoj kontracepciji da bi se, kako se navodi u istraživanju, prikrila silovanja.
U razgovoru za 021.rs, Snežana Lazarević prenosi utiske iz ovih ustanova, razgovora sa zaposlenima i direktorima, ali i sa resornim Ministarstvom za rad, a dotiče se i saznanja do kojih su došli tokom epidemije, koja je samo otežala već teško stanje.
Lazarević kaže da je tim Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom vrlo iskusan i da se primarno bave monitoringom ustanova socijalne zaštite, a da su se ovog puta odlučili da uđu u ustanove u kojima žive deca. Da bi to bilo moguće, morali su da dobiju saglasnost ministarstva.
"Iako su naše ustanove formalno otvorenog tipa, to zapravo nije tačno. Ovo je naš treći nezavisni monitoring i uz dosta muke ipak smo uspeli da dobijemo saglasnost ministarstva da obiđemo ustanove - naravno uz neka pravila. Jedno od pravila je bilo da sa nama uvek ide inspektor socijalne zaštite. Morali smo da napravimo selekciju ustanova, pa smo se odlučili za domove i specijalne škole koje su u blizini tih domova. Jedan od uslova je bio i da ne otkrivamo o kojim je ustanovama decidno reč", priča naša sagovornica iz MDRI.
Kako kaže, mnogo je tim istraživača saznao od zaposlenih u ovim domovima. Ima zanemarivanja i, uslovno rečeno, zlostavljanja dece, ali ne jer zaposleni to svesno i namerno čine, već je to posledica takozvane "institucionalne kulture".
"Takvo ponašanje se normalizuje. Problem je što su u pitanju deca koja 24 sata, svakog dana tako žive i sve je podređeno zaposlenima, cela rutina, umesto da se sva pažnja usmeri na potrebe dece. Tako kod nas nije samo u domovima, već i u školama, domovima zdravlja, kad bolje razmislite. Kad smo skrenuli pažnju zaposlenima na to, oni su bili vrlo začuđeni - zašto bismo menjali svoje smene, praksu? Pa trebalo bi jer trenutna rutina nije u najboljem interesu dece, a to bi trebalo da bude prioritet tih ustanova", smatra Snežana Lazarević.
Ona naglašava da deca sa smetnjama u razvoju ne završavaju slučajno u domovima, već je na potezu sistemski nedostatak podrške biološkim porodicama.
Na pitanje 021.rs da li su ustanove i njihovi rukovodioci tokom monitoringa pokušavali da prikriju određene informacije o radu i stanju, Lazarevićeva kaže da to nije bio slučaj - a teško bi i bilo moguće.
"Bez obzira na to šta vam oni pričali, kad imate oči i ogromno iskustvo, sve se vidi. Ništa se ne može prikriti. Mi smo već poznati po svom radu na monitoringu i prema nama nisu imali nikakve predrasude. Svesni su da monitoring mora da se uradi, radila ga nevladina organizacija ili Zaštitnik građana", poručuje ova istraživačica.
Kako kaže, direktorka jedne od ustanova socijalne zaštite za smeštaj dece otkrila joj je da više od 50 odsto zaposlenih u domovima primaju minimalac. Iz tog razloga je gotovo nemoguće očekivati od njih da motivisano rade.
"Kad smo počeli da se bavimo ovim poslom, nadali smo se da je moguće popraviti ustanovu. Organizovaćemo humanitarne akcije, renoviraćemo, kupićemo igračke, krevete. Ali nije poenta u tome da li je ustanova okrečena ili nije, već da sistem oštećuje ljude i decu. Kad uđete u ustanovu, ne možete da procenite da li je neko u teškom stanju zbog prirode smetnji u razvoju ili je to posledica institucionalizacije jer oni nemaju iskustvo života, život im se svodi na jednolične radnje i kontakt sa jako malim brojem ljudi, naročito tokom kovida. Koliko god nadležni pokušavali da prikriju, minimum 25 odsto svih korisnika ustanova je prošlo kroz kovid, a koliko ih je umrlo nikad nismo uspeli da saznamo", naglašava Snežana Lazarević.
Što je najgore, u ustanovama u Srbiji ne boravi ogroman broj dece sa smetnjama u razvoju - oko 700 njih. Državi ne bi trebalo da bude teško da uredi sistem, kad bi za to postojala želja, smatra naša sagovorica.
"Srbija nije poznata po visokoj stopi institucionalizacije, nemamo na hiljade dece u domovima, a daleko više dece zapravo živi sa svojim biološkim roditeljima. Ne bi bio veliki napor da se promeni postojeći sistem i mi smo svesni da se domovi neće zatvoriti preko noći, ali je bitno da se reše problemi i da se zapravo radi na tome da do smeštaja u institucije ne dođe. Naš zakon zabranjuje da dete mlađe od tri godine ode u dom, ali postoji izuzetak kad to odobri ministar. I ministar i dalje odobrava takav smeštaj, a kad ih pitate zbog čega to rade, tvrde da porodica ne može da brine o detetu. A zašto ne može? Nemaju nikakvu pomoć, nikakve informacije, a ima savesnih roditelja", zaključuje naša sagovornica.
Podsetimo, resorno ministarstvo danas je optužilo nevladine organizacije da iznose paušalne navode o stanju u domovima u kojima su deca sa smetnjama u razvoju sa, kako kažu, jasnim ciljem da se uruši sistem socijalne zaštite.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
AMSS: Bez gužvi za automobile na granicama, oprez zbog magle i poledice na putevima
19.01.2025.•
0
Na graničnim prelazima u Srbiji nema zadržavanja za putničke automobile, dok kamioni čekaju do dva sata, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije.
Kragujevački studenti na Đačkom trgu: Bez prava na obraz i misao - obrazovanja nema
19.01.2025.•
0
Studenti, srednjoškolci i građani poručili su sa Đačkog trga u Kragujevcu da podržavaju prosvetne radnike koje su nazvali "herojima današnjeg doba koji se bore za bolje sutra".
Portal "Autonomija": Podnet zahtev za brisanje Vladimira Đukanovića iz spiska advokata
19.01.2025.•
0
U Advokatskoj komori Beograda podnet je zahtev za brisanje funkcionera SNS Vladimira Đukanovića sa spiska advokata, a to je, kako se navodi, podržao i plenum studenata Pravnog fakulteta u Beogradu.
Novak: Nasilje nad studentima - poraz za naše društvo
19.01.2025.•
0
Posle pobede nad Lehečkom u četvrtom kolu Australijan opena, srpski novinari pitali su Đokovića koliko uspeva da prati ono što se dešava u Srbiji i svetu kada je na tako velikom turniru.
Urednica i novinarka RTS-a Olivera Kovačević najavila tužbu protiv Vučića: "Niste nadležni"
19.01.2025.•
1
Novinarka RTS-a, Olivera Kovačević najavila je tužbu protiv Aleksandra Vučića koji ju je optužio "da sama bira pobednika za pesmu Evrovizije i da je deo opozicione elite koja želi predsednikovu smrt".
Hiljade ljudi na protestu u Čačku, manji incident ispred prostorija SNS
19.01.2025.•
0
Više hiljada studenata, maturanta i građana protestovalo je u Čačku pod parolom "Čačak je ustao", a ispred prostorija lokalnog odbora SNS-a došlo je i do manjeg incidenta ali bez posledica.
Vučević: Vlada obezbedila "garantnu šemu" za kreditiranje stanova za mlade
19.01.2025.•
5
Predsednik Vlade Miloš Vučević kaže da u narednim nedeljama očekuje da predsednica skupštine Ana Brnabić zakaže sednicu na kojoj će se raspravljati o pomoći države za kupovinu stanova za mlade.
Kinezi letos garantovali bezbednost i polagali privremeni kolosek: Da bi poslanici SNS obišli prugu
19.01.2025.•
2
U leto 2023. poslanička grupa prijateljstva s Kinom, koju većinom čine poslanici vladajućeg SNS-a, obišla je radove na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske.
Rafovi Apoteka Beograd se prazne a plate kasne: "Ako ne bude dijaloga, pridružujemo se protestima"
19.01.2025.•
5
Zaposleni u Apotekama Beograd poručuju da, ukoliko ne dođe do dijaloga sa poslovodstvom o isplati zarada, pridružiće se protestima jer tvrde da nemaju više šta da izgube.
Povećanje plata prosvetarima najavljeno kao istorijsko, no da li je baš tako?
19.01.2025.•
2
"Istorijsko povećanje". Ovim rečima Aleksandar Vučić opisao je najavljenu povišicu zarada nastavnicima koji rade u osnovnim i srednjim školama.
POKS: RTS se potpuno i bez zadrške stavio u službu režima Aleksandra Vučića
19.01.2025.•
4
Nakon sinoćnje hajke i medijskog linča nad predsednikom Novog DSS Milošem Jovanovićom u Dnevniku 2, RTS se nedvosmisleno, kao nikada do sada, stavio u službu diktatorskog režima Aleksandra Vučića.
Na granici mu oduzeli automobil bez objašnjenja: Jedva saznao zašto - u pitanju dug star 12 godina
19.01.2025.•
19
Jedan Beograđanin našao se u nevolji pošto mu je po nalogu izvršitelja automobil oduzet na granici zbog zastarelog duga od desetak hiljada dinara. Izvršitelj nije ni objasnio što mu pleni automobil.
Dvoje mladih se ugušilo u garaži u Raški
19.01.2025.•
0
Dvoje maloletnika ugušilo se tokom noći u garaži u Raški.
U Urgentnom tvrdio da se povredio šrafcigerom, ispostavilo se da je prostrelna rana, pa pobegao
19.01.2025.•
1
Muškarac sa ranom na nozi došao je jutros oko šest sati u Urgentni centar Kliničkog centra Srbije, tvrdeći da je povrede naneo sam sebi šrafcigerom.
Sindikat prosvetara demantuje Vučića: Ne pet odsto, nego bar 35 odsto škola neće sutra raditi
19.01.2025.•
22
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije demantovao je navode Aleksandra Vučića o broju škola koje u ponedeljak neće početi nastavu.
Vučević ponovo: Škole sutra počinju da rade, ko ne radi - dolazi mu inspekcija
19.01.2025.•
90
Premijer Miloš Vučević izjavio je da škole moraju da rade, a ko ne bude radio doći će mu prosvetna inspekcija.
Prošle godine 16 mališana poginulo u nesrećama na srpskim putevima
19.01.2025.•
1
Šesnaest mališana izgubilo je život u saobraćajnim nesrećama u 2024. godini.
Vučić čas o izborima, čas o referendumu: Šta bi mu sad više odgovaralo?
19.01.2025.•
24
U SNS ne znaju šta sa novonastalim okolnostima i protestima studenata, zato probaju razne taktike, od najave izbora, preko pritisaka i nasilja do referenduma o poverenju predsedniku države.
"Diletantizam i površnost": Kako je Srbija ostala bez oružja i delova iz Rusije
19.01.2025.•
3
Prvog dana 2025. načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović obavestio je javnost da je Srbija morala da raskine neke ugovore s Rusijom, a neke da odloži.
DNEVNI KVIZ: Postavljamo hiljadito pitanje - stigli smo do 100. kviza
19.01.2025.•
9
Stigli smo i do hiljaditog pitanja koje vam postavljamo. Kviz koji rešavate je 100. dnevni kviz znanja koji objavljuje 021.rs.
Đukić Dejanović: O mom doprinosu i smeni odlučuje premijer koji me je i izabrao
19.01.2025.•
62
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da politici u školama nije mesto i da kršenje zakona povlači sankcije, kao i da je na premijeru da procenjuje njen doprinos kao ministarke.
Komentari 12
Mirko
Ema
A drzavu, sistem, i bas taj minimalac nema potrebe komentarisati, ceo taj lanac odgovornosti samo treba poslati u zatvor
Trs80
Boravci su mnogo realniji, tu se uce mnogo vaznije stvari...da drze kasiku na primer.
Kako bilo tu vec pocinje sunovrat..a sta se desava tamo gde te niko ne vidi ...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar