Ministarstvo je reagovalo nakon objave publikacije u kojoj su poražavajući rezultati istraživanja: deca bez roditelja, s mentalnim smetnjama, ceo život provedu u domovima bez osnovnih uslova za život,
puštena da umru, bez pristupa neophodnih lekarskim uslugama, a devojčice i devojke su prisilno stavljene na kontracepciju, uz mogućnost da stupe u "partnerske odnose".
Ipak, reakcija ministarstva je bila krajnje licemerna - umesto da nadležni najave detaljne inspekcije na terenu,
negirali su rezultate iskusnih istraživača.
"Razgovor je bio konstruktivan, pojašnjeni su detalji u vezi sa istraživanjem i nalazima i diskutovalo se o konkretnim koracima koje je potrebno preduzeti da bi se položaj dece sa smetnjama u razvoju u Srbiji unapredio, što podrazumeva uključivanje i drugih važnih aktera poput Ministarstva zdravlja, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Predstavnice MDRI-S su istakle da slučajevi zlostavljanja i zanemarivanja u ustanovama socijalne zaštite nisu proizvod namernog lošeg postupanja zaposlenih, već situaciona i sistemska stvar. Dok god deca budu odrastala bez ljubavi, nege i individualne pažnje koje je moguće obezbediti samo u okviru porodice ona će biti izložena nečovečnom postupanju i zlostavljanju koje je proizvod institucionalne kulture i sistema skladištenja dece u institucijama", poručuju u Inicijativi za prava osoba sa mentalnim invaliditetom.
MDRI-S navodi da je jedino rešenje za ovu situaciju zatvaranje ovih institucija uz nesmetan pristup obrazovanju za svu decu, pružanje zdravstvene zaštite bez diskriminacije i obezbeđivanje materijalne i svake druge podrške biološkoj porodici.
"Za decu gde postoji opravdan razlog za izdvajanje iz biološke porodice neophodno je obezbediti urgentni smeštaj u srodničku ili hraniteljsku porodicu uz odgovarajuću pripremu ovih porodica da adekvatno odgovore na potrebe za dodatnom podrškom kod dece sa smetnjama u razvoju. Ukoliko se navedeni preduslovi ispune, MDRI-S je spremna da ustupi svoju ekspertizu i nastavi sa zajedničkim obilaženjem ustanova socijalne zaštite sa predstavnicima nadležnog ministarstva, kako bi se obezbedilo redovno praćenje situacije sa stanovišta ljudskih prava i kvaliteta života dece i odraslih osoba u ovim ustanovama tokom sprovođenja procesa deinstitucionalizacije", zaključuju u MDRI.
Podsetimo, rezultate istraživanja je na detaljan način prvi preneo 021.rs, nakon reakcije grupe nevladinih organizacija. Potom je reagovalo ministarstvo, a ovom temom su potom počeli da se bave nacionalni mediji.
Sve sumorne, poražavajuće detalje ovog istraživanja saznajte
OVDE, a šta o istraživanju kaže jedna od žena koja se u situaciju uverila svojim očima čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Hahahohohuhu
Novosađanka
Bili su svesni i upućeni u kompletno stanje!!!
Prosila bih ali ih nebi dala nikom!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar