Zaštitnik građana: U domovima sam sretao decu kojoj tamo nije mesto

Zaštitnik građana Zoran Pašalić govoreći o izveštaju o teškim uslovima u domovima za decu ometenu u razvoju, kazao je da postoji namera da se ona izmeste u svoje porodice, kod rođaka ili hranitelja.
"To je intencija do koje nije lako doći", rekao je on i dodao da treba utvrditi koja deca treba da se nalaze u domovima.
 
"Sretao sam decu kojima tamo mesto nije, koja su tamo sklonjena da bi neko skinuo ‘brigu sa vrata’", rekao je zaštitnik građana za N1.
 
Dodaje i da se postavlja pitanje ko će tu decu prihvatiti ako se izmeštaju iz doma.
 
"Bilo bi ružno da kažem šta sam sve video i čuo o odnosu rodbine i roditelja, da se ta deca jednostavno sklone od očiju javnosti u takvu vrstu ustanova i, ono što je najlošije, zaborave se", rekao je on.
 
Pašalić kaže da je i sam bio u takvim ustanovama, da je video loše uslove, ali i posvećene zaposlene. Smatra da argument da je Srbija siromašna i da nema novca "nije odgovor". Na pitanje o osnivanju stručnog tima, što je najavilo Ministarstvo za rad, ombudsman kaže da je "apsolutno" moguće brzo utvrditi stanje i preduzeti neophodne korake.
 
"To je posao koji se može uraditi vrlo brzo, tako što će se otići u sve te domove i uraditi ozbiljna supervizija stanja", rekao je on.
 
Dodao je da je služba zaštitnika građana najčešće obavljala nenajavljene posete, "da neko ne ušminka situaciju".
 
Ističe i da treba preispitati to što se deci ometenoj u razvoju oduzima poslovna sposobnost i da je potrebno da se u ovo pitanje uključi i Ministarstvo zdravlja.
 
Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom se odazvala pozivu ministarke za rad Darije Kisić Tepavčević za održavanje sastanka u vezi sa nalazima u izveštaju Zaboravljena deca Srbije.
 
Ministarstvo je reagovalo nakon objave publikacije u kojoj su poražavajući rezultati istraživanja: deca bez roditelja, s mentalnim smetnjama, ceo život provedu u domovima bez osnovnih uslova za život, puštena da umru, bez pristupa neophodnih lekarskim uslugama, a devojčice i devojke su prisilno stavljene na kontracepciju, uz mogućnost da stupe u "partnerske odnose".
 
MDRI-S navodi da je jedino rešenje za ovu situaciju zatvaranje ovih institucija uz nesmetan pristup obrazovanju za svu decu, pružanje zdravstvene zaštite bez diskriminacije i obezbeđivanje materijalne i svake druge podrške biološkoj porodici. 
 
Podsetimo, rezultate istraživanja je na detaljan način prvi preneo 021.rs, nakon reakcije grupe nevladinih organizacija. Potom je reagovalo ministarstvo, a ovom temom su potom počeli da se bave nacionalni mediji. Sve sumorne, poražavajuće detalje ovog istraživanja saznajte OVDE, a šta o istraživanju kaže jedna od žena koja se u situaciju uverila svojim očima čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milica

    03.07.2021 13:26
    Peglate situaciju. Ja sam čula drugačije i vašu izjavu da ste znali i ćutali, svaljujete na “nesavesne roditelje”???
    Sramota je velika čime se vi bavite.
    To tamo što se dešava je veliko zlo, a niko da pomogne toj deci.
    Niko!!!
    Smatram vas zaštitniče gradjana za osobu koja ne radi svoj posao. Ili je vaš posao da ćutite i okrećete glavu. A, polivate po roditeljima i kritikujete roditelje. Sramite se!!! Ostavka!!!
  • vuk

    03.07.2021 12:54
    zalosno
    zar nije srbija ekonomski tigar zar nema pare za tu decu nek oduzme poslanicima dzipove i ona auta od po 30 hiljada eura na grbacu naroda i eto resenja za decu.
  • YYY

    02.07.2021 16:42
    Zaposlenima u zavodu u Veterniku naklon do poda.Samo zlonamerni ljudi i oni koji ne znaju od čega ta deca boluju, mogu da loše govore o njima.Tu rade obrazovani, školovani i svom poslu maksimalno posvećeni ljudi. Oni su pravi heroji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija