To je rečeno na predstavljanju izveštaja "Istrage slučajeva policijskog zlostavljanja na julskim građanskim protestima 2020. godine", koji se sačinio Beogradski centar za ljudska prava.
Izvršna direktorka tog centra Sonja Tošković izjavila je da treba iskoristiti međunarodne mehanizme za ljudska prava kako bi se pravda vratila u ruke žrtava. Ona je navela da je u prethodnih godinu dana podneto 35 krivičnih prijava tužilaštvima u Beogradu i Novom Sadu protiv 70 nepoznatih pripadnika MUP-a koji su tukli građane.
"Epilog ni u jednom slučaju ne postoji", rekla je Tošković.
Koordinator programa krivične pravde u Beogradskom centru za ljudska prava Vladica Ilić ocenio je da se Sektor unutrašnje kontrole MUP-a ponašao pasivno prema krivičnim prijavama, a da zabrinjava što je taj sektor sve prijave dostavljao policiji, čiji su pripadnici navedeni kao izvršioci.
"Na taj način, osim što su neovlašćenim licima bili dostupni podaci o ličnosti, oni su doveli i do opstrukcije", istakao je. Dodao je da je to dovelo do toga da su policajci obavešteni o procesu i da su davali istovetne iskaze SUK-u.
Govoreći o video-nadzoru kao dokazu za prebijanje građana, Ilić je rekao da sakupljanje materijala nije bilo temeljno i da se verovalo na reč pripadnicima MUP-a.
"Svi policajci u Beogradu tvrdili su da oni nisu na snimcima, da su njihove kolege postupale profesionalno i da ne znaju ko su pripadnici MUP-a na snimcima", kazao je Ilić.
Foto: FoNet (Zoran Mrđa)
Autor izveštaja Luka Mihajlović kazao je da je prikupljanje dokaza bilo traljavo, a kao primer je naveo da su neki pripadnici MUP-a prijavili da su primenjivali silu, što se po vremenu i mestu poklapa sa iskazima prebijenih građana.
"Umesto da ih pita za to, SUK se oslonio na to što je jedan starešina u okviru MUP-a rekao da je sila primenjena opravdano i zakonito", naglasio je Mihajlović.
Programski koordinator incijative A11 Danilo Ćurčić izjavio je da se u ovim slučajevima ne može očekivati ništa.
"Protokom vremena će se utvrditi da se ništa ne može utvrditi. A kasnije treba da utvrdimo pred relevantinim telima odgovornost države za mučenje njenih građana", naglasio je.
Članovi Beogradskog centra za ljudska prava i inicijative A11 nakon predstavljanja izveštaja su sa pretučenim građanima i novinarima protestno otišli do Skupštine Srbije.
UNS: I dalje tražimo policajce koji su tukli izveštača Bete
Udruženje novinara Srbije (UNS) podseća da je sutra godinu dana od prebijanja novinara Bete Žikice Stevanovića, koji je izveštavao sa protesta kada su ga, uprkos tome što je držao novinarsku karticu u rukama i ponavljao da je novinar, policajci tukli palicama.
"Nisam očekivao ni 8. jula da će to biti rešeno, kao što danas i nije. Ne znamo ko je tukao mene i ostale građane tih večeri. Brzina kojom tužilaštvo i policija ne rešavaju ovaj slučaj je očekivana. U policiji postoji samozaštita i rešavanje ovog i ostalih slučajeva prebijanja građana urušilo bi narativ vlasti da je policija postupala uzdržano i samo kad je morala", rekao je Stevanović.
Prema evidenciji UNS-a, od 7. do 11. jula prošle godine, napadnuto je i ometano u radu 28 novinara, snimatelja i fotoreportera koji su izveštavali sa protesta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 23
Balkanski Špijun
ajme
Tja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar