"Zemljom živih" protiv narkomanije

Narkomanija, sve češća bolest savremenog doba, uspešno se leči već pet i po godina u okviru projekta "Zemlja živih" - u izolovanim rehabilitacionim zajednicama pri manastirima SPC.

Narkomanija, sve češća bolest savremenog doba, uspešno se leči već pet i po godina u okviru projekta "Zemlja živih" - u izolovanim rehabilitacionim zajednicama pri manastirima SPC.

Projekat "Zemlja živih" pokrenut je pre sedam godina sa ciljem da pruži sistematsku pomoć ljudima koji se leče od droge, a realizuje se u šest komuna pri Bačkoj, Šumadijskoj i Niškoj eparhiji.

Kroz ovaj vid lečenja u Čeneju, Vilovu, Bačkom Petrovom selu, Lazarevcu, Krčedinu i Vitkovcu kod Aleksinca, prošlo je oko 150 narkomana, koji su na "manastirska vrata zakucali u stanju bez izlaza", a 90 odsto njih je nakon terapije uspelo da se vrati normalnom životu, rekao je Tanjugu vladika Porfirije iz manastira Kovilj, nedaleko od Novog Sada.

Boravak u komunama besplatan

U komunama živi 20 do 30 korisnika, s tim da su osim komune u Bačkom Petrovom selu, u kojoj žive žene, sve ostale isključivo muške zajednice, objasnio je on. Boravak u komuni je potpuno besplatan, istako je Porfirije i dodao da pomoć ponekad pružaju porodice korisnika, ljudi koji prepoznaju značaj projekta, ali da to nisu stalne, redovne donacije. Najveću finansijsku pomoć manastir Kovilj dobio je svojevremeno od jednog američkog državljanina, čije ime vladika nije želeo da pominje.

Korisnici komuna su narkomani različitih profila, uzrasta od 18 do 50 godina, muškarci i žene bez osnove škole, ali i visokoobrazovane osobe, koje iza sebe imaju porodicu, decu, brakove, naveo je vladika. On kaže da su štićenici tih zajednica u prošlosti koristili različita opojna sredstva od kojih su neki to činili čak i po dve decenije. "Svima je zajedničko da su spas u komuni potražili kada više nisu imali kud", kazao je Porfirije.

Za izlečenje potrebno dve godine boravka u komuni

Njih, dodao je, najčešće dovode roditelji ili članovi uže porodice, a pre nego što uđu u komunu prolaze kroz "pripremni period" koji traje i po nekoliko meseci. Samo oni koji savladaju pripreme, za koje je najpotrebnija čvrsta volja, mogu da uđu u komunu u kojoj vladaju strogi uslovi života bazirani na radu, molitvi i veri u Boga. Vladika tvrdi da je za njihovo potpuno izlečenje neophodno da u komuni provedu najmanje dve godine.

Ne retko, kaže vladika Porfirije, ima onih koji ubrzo odustanu, ali je, kazao je on, ipak, veći broj onih koji "tu pronađu nadu, otkriju sebe i uspešno se bore protiv problema. "Čoveku koji ima problema sa drogom i koji živi bez orjentacije, pošto najčešće razmišlja samo kako da nabavi narkotik, neophodna su čvrsta pravila i obaveze, da bi pobedio sebe", rekao je on.

U čenejskoj komuni, na primer, štićeni ustaju u 6.30, a posle obavezne jutarnje molitve sledi rad u polju i bašti, briga o životinjama, izrada raznih rukotvorina u radionicama na imanju. U međuvremenu je dvočasovna pauza za ručak, a dan se završava druženjem i večernjom molitvom. Jedan od štićenika J.A, koga je, zbog dobrog vladanja, manastirsko rukovodstvo postavilo za starešinu, ispričao je Tanjugovom reporteru svoje iskustvo boravka u komuni.

Oporavak se završava integrisanjem u porodicu i društvo

Tridesetpetogodišnjak iz Valjeva je, kako tvrdi, bio narkoman gotovo deceniju, ali se ovde u komuni, nakon dve godine boravka, oseća se bolje i sigurnije. Sprema se, kaže, za susret sa spoljnim svetom. On je priznao da ima strah od ponovnog povratka u društvo, kao i svi štićenici, a najviše ih brine to kako će ih sredina prihvatiti. Tokom boravka u komuni, štićenici se povremeno viđaju sa bližnjima, jer je podrška porodice neophodna u borbi protiv narkomanije. O tome kada je štićenik spreman da napusti komunu odlučuje sveštenstvo, rekao je vladika Porfirije koji kaže da se proces izlečenja ne završava u komuni već integrisanjem u porodicu i društvo. Za to je, dodao je on, najvažnije da im se nađe posao.

Izlečenje nikome nije zagarantovano, kaže vladika i dodaje da se neko može smatrati izlečenim tek kada prođe par godina od izlaska iz komune. Vladika je najavio otvaranje novih komuna i kaže da u prilog tome ide memorandum koji su nedavno potpisali ministar zdravlja Zoran Stanković i patrijarh Irinej. "Najvažnije je da je država prepoznala dobrobit komuna za lečenje narkomanije", istako je vladika Porfirije i dodao da u tom projektu mogu da učestvuju sve organizacije koje rade na principima SPC.

  • Dejan

    19.07.2011 03:27
    Hvala dragom Bogu na mjestima poput ovom
    PORUKA JE UPUCENA RICHARDU I GEORGU.RICHARDU DA RAZMISLI STA PISE,A GEORGU DA SE MALO BOLJE INFORMISE JER LOPATA I BATINANJE NEMAJU VEZE SA ZAJEDNICOM ZEMLJA ZIVIH.
  • Richard Dawkins

    18.07.2011 07:54
    jednu drogu zamenjuju drugom.
    religija = zlo
  • Georg

    17.07.2011 11:26
    A to je onaj poznati metod lečenja lopatama i ostalim sredstvima za batinanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo kompozitor Dejan Despić

Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.