U istom periodu izrađeno je 61.327 individualnih planova zaštite i podrške žrtvama.
Popović je na sednici Saveta za suzbijanje nasilja u porodici rekla da su u tom periodu zamenici javnog tužioca podneli 72.344 predloga za produženje hitne mere, a sudovi su u 70.732 slučaja produžili hitne mere za 30 dana, saopštilo je Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost.
Predsednica tog koordinacionog tela Zorana Mihajlović rekla je da je neophodno uspostaviti centralnu evidenciju o nasilju u porodici.
Ona podseća da je ove godine usvojen Zakon o rodnoj ravnopravnosti i da je izrađena i Strategiju za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama, čime je, kako je napomenula, uz Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, normativni okvir u ovoj oblasti unapređen.
Prema njenim rečima, ono što nedostaje je uspostavljanje centralne evidencije o nasilju u porodici, kako bi efikasnije pratili primenu Zakona.
"Zato smo i kroz novu Strategiju inicirali formiranje sveobuhvatnog registra koji bi sadržao sve podatke o učiniocu svih oblika nasilja prema ženama", rekla je ona.
Mihajlović je istakla da bi se tim registrom obezbedio kontinuitet u praćenju ponašanja nasilnika što bi, kako je ocenila, "pomoglo u proceni rizika od svih oblika rodno zasnovanog nasilja i stvorilo uslove za preventivno delovanje".
Mihajlović je upozorila i na problem dečjih brakova.
"Kroz rad Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova predložili smo izmenu Porodičnog zakona, da se ukine mogućnost sklapanja maloletničkih brakova, kao i inicijativu za izmenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici jer maloletnički brakovi treba da budu prepoznati kao nasilje", rekla je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Mile rent-a mozak
Vuĺe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar