To je rekao počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković i dodao da bi to naročito pogodilo mala i srednja preduzeća.
"Za najveći deo privrede, posebno za mala i srednja preduzeća, biće ubitačno ako se minimalna mesečna zarada podigne na 35.000 dinara, odnosno za deset odsto, jer to bi pretpostavljalo da je za toliko bolje i poslovanje, a ne znam da li je neko uspeo da toliko poveća promet", rekao je Atanacković.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nedavno izjavio da prvi put u istoriji najmanja plata u Srbiji u 2022. godini neće biti ispod 300 evra, odnosno 35.000 dinara, "što je ogromno povećanje i drastično pomeranje standarda".
Atanacković je rekao da je lako državnom sektoru koji će za povećanje plata uzeti novac iz budžeta, a da je sav teret na privrednicima, koji treba da napune budžet i isplate uvećane zarade u trenutku kada rastu svi troškovi.
"Svaka porudžbina iz inostranstva je skuplja, a u zemlji su poskupele komunalije, parafiskalni nameti i inflacija je veća nego što se zvanično obračunava", kazao je Atanacković.
Dodao je da će Unija u slučaju da se usvoji predlog o povećanju minimalne zarade za deset odsto tražiti adekvatnu kompenzaciju, odnosno povećanje neoporezive osnovice. Kako je rekao, predlog i Fiskalnog saveta je da se poveća neoporeziva osnovica i da takvu zaradu i ne treba oporezovati.
Ni tada neće biti pokrivena minimalna korpa
Ekonomski savetnik u sindikatu UGS Nezavisnost Zoran Ristić izjavio je da je predsednik Srbije i prošle godine pre pregovora rekao koliko treba da iznosi minimalna cena rada i da je tako i bilo.
Dodao je da ni sa povećanjem minimalca od oko deset odsto neće biti pokrivena minimalna potrošačka korpa, kako je bilo dogovoreno pre tri godine.
Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović naveo je da 300 evra nije minimalna zarada koja bi zadovoljila taj sindikat, posebno što je prima oko 500.000 ljudi.
Prema njegovim rečima, sindikat je svestan da je poslovanje u pandemiji otežano, ali bi bar trebalo da nakon korekcije minimalne zarade odmah porastu i plate ostalih radnika.
Minimalnu cenu rada za narednu godinu dogovaraju reprezentativni sindikati, Vlada Srbije i Unija poslodavaca i iznos mora da se dogovori do 15. septembra tekuće godine za narednu, a ako se ne postigne dogovor minimalac određuje Vlada Srbije.
Popović: Privatne firme će morati da otpuštaju
Privatne firme nemaju para iz prihoda da isplate minimalnu mesečnu zaradu od 300 evra, pa će morati nekog da otpuste, ocenila je za list "Nova" profesorka Ekonomskog fakulteta Danica Popović.
"Ne postoji ništa od te priče o našem privrednom rastu. Mi smo sada imali pad zbog kovida, kao i ostale države, a naš rast koji će sada da se desi, treba samo da pokrije taj pad", rekla je Popović.
Ona je upitala gde se vidi u familiji, susedstvu, da je neki preduzetnik započeo posao i da je uspešan i dodala da ona za to nije čula.
"Ti ovde imaš jedan jedini način da uspeš, a to je da se učlaniš u Srpsku naprednu stranku (SNS) i da dobiješ od javnih nabavki, a oni za te pare da grade, recimo, Dušanovu ulicu u Beogradu još 17 godina", rekla je Popović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 20
Radnik
Zoran
Jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar