Zagorka Dolovac izabrana za treći mandat: Biće javni tužilac 18 godina

Dosadašnji republički javni tužilac Zagorka Dolovac izabrana je treći put na tu funkciju tako da će, zaključno sa ovim mandatom, ona biti javni tužilac 18 godina.
Zagorka Dolovac izabrana za treći mandat: Biće javni tužilac 18 godina
Foto: Medija centar Beograd
Za Zagorku Dolovac glasalo je 168 od 171 prisutnog poslanika, dok troje nije glasalo.
 
Obrazlažući predlog da Dolovac još šest godina obavlja funkciju republičkog javnog tužioca, ministarka pravde Maja Popović rekla je juče da se Dolovac u toku mandata zalagala za povećanje broja tužilaca i starala da javna tužilaštva budu adekvatno opremljena.
 
Ona je dodala da je Dolovac kao prioritet rada odredila odlučnu borbu protiv kriminala, a posebno teških i savremenih oblika, povećanje efikasnosti krivičnog gonjenja kroz tužilačku istragu, sporazuma o priznanju krivice i oportunitet i jačanje međunarodne saradnje.
 
"Zalagala se za dosledno sprovođenje osnovnih principa u radu javnih tužilaštava u vidu primene načela samostalnosti, nepristrasnosti, profesionalnosti, odgovornosti, te je preduzimala i mere za uspostavljanje i unapređenje rada disciplinskih organa Etičkog odbora i poverenika za samostalnost Državnog veća tužilaca", rekla je ministarka.
 
Skupštini je danas predata peticija sa 27.343 potpisa podrške zahtevu da Zagorka Dolovac ne bude izabrana na još jedan mandat, a predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti Savo Manojlović izjavio je ispred zgrade parlamenta da je Dolovac bila "sluga i prethodne političke garniture", navodeći da se pokazalo da poslanici najproblematičnije odluke donose tokom leta po hitnom postupku kao što se i sada dešava.
 
 
FOTO: FoNet
 
Ko je Zagorka Dolovac?
 
Dolovac je rođena 1966. godine u Novom Sadu. Nakon što je 1985. završila Karlovačku gimnaziju, diplomirala je na Pravnom fakultetu u Novom Sadu 1989. Tri godine kasnije položila je pravosudni ispit, a u međuvremenu je bila pripravnik u Okružnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu.
 
Od 1992. do 1996. u Opštinskom javnom tužilaštvu u Novom Sadu je radila kao stručni saradnik, da bi narednih sedam godina bila zamenica opštinskog tužioca, a potom od 2004. do 2007. biva zamenica Okružnog javnog tužioca u Novom Sadu.
 
Te 2007. godine posao je šalje u Beogradu, gde postaje v. d. Okružnog javnog tužioca. Od 1. januara 2010. godine obavlja funkciju Republičkog javnog tužioca i tu se njena profesionalna biografija, sudeći po zvaničnom sajtu Republičkog javnog tužilaštva (RJT), zaustavlja. 
 
Slučajevi na kojima je radila uključuju privredni i klasični kriminal, među kojima su i "PIK Zemun", "fudbalska mafija", laboratorija droge u Krnjači, kao i slučaj Miladina Kovačevića, beleži Istinomer.
 
Ono što ne piše na sajtu tužilaštva, a što se može pronaći u zvaničnim bazama, jeste to da Dolovac za posao koji obavlja prima 400.993 dinara mesečno, dok kao predsednica Državnog veća tužilaca dobija 49.722 dinara kvartalno. Kada je postala republička tužiteljka, njena plata je bila 142.134 dinara, nakon čega se uvećavala.
 
Osim toga, poseduje dvoiposoban stan koji je dobila na poklon, a ima i pravo korišćenja jednosobnog stana u Beogradu za službene potrebe. 
 
Iako se zvanična biografija zaustavlja kod funkcije republičke tužiteljke, tu, naravno, nije kraj. Njene mandate obeležio je niz kritika upravo zbog načina na koji obavlja svoj posao, a o tome više čitajte OVDE.
  • Jelena

    23.07.2021 19:57
    Siđisakičme
    Mi i dalje ćutimo, oni i dalje koriste tu tišinu!
  • tapison

    23.07.2021 10:40
    Oko sto pedeset hiljada Parizana je izaslo juce na ulice da protestvuje protiv kovid restrikcija.
    Mislim se koliko bi ih izaslo da se njima desi Dolovac.
    A mi?
  • Mbns

    23.07.2021 10:33
    Navikli smo...
    500 godina pod turcima... mozemo mi to...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija