Desničari prolaze bezbednosne provere u vojsci i policiji

U Vojsci Srbije i Ministarstvu unutrašnjih poslova, postoje ljudi povezani sa kontroverznim grupama koje šire ekstremističke ideje, navodi se u istraživanju Radija slobodna Evropa.
Desničari prolaze bezbednosne provere u vojsci i policiji
Foto: 021.rs
Iako zakon propisuje da kandidati za rad u vojsci i policiji moraju proći bezbednosne provere, desni ekstremizam nije u fokusu nadležnih. 
 
Novinari RSE detektovali su na nalogu VojniciSrbije na društvenoj mreži Instagram, fotografiju mladića u uniformi sa amblemom Komande za obuku Vojske Srbije i tetoviranim simbolom ultradesničarskog pokreta "Levijatan"
 
Nalog "Vojnici Srbije" nije zvaničan nalog Ministarstva odbrane i nije naznačeno ko stoji iza njega, ali se svakodnevno objavljuju fotografije iz kasarni i sa vojnih poligona širom Srbije, navodi RSE.
 
Ista fotografija je nekoliko dana kasnije objavljena i na zvaničnoj Instagram stranici "Levijatana"
 
Članovi pokreta Nacionalna odbrana "Levijatan" sebe predstavljaju borcima za zaštitu prava životinja, međutim javnosti su poznati i po antimigrantskim akcijama, pretnjama, privođenjima i učešću na desničarskim skupovima.  
 
Pavle Bihali, prvi čovek ove organizacije, negirao je za RSE da je osoba sa fotografije, koju je podelila i sama organizacija, član "Levijatana".  
 
"Nije član, ne poznajem ga", rekao je Bihali i dodao da "Levijatan" nema svoje pripadnike u Vojsci i Policiji Srbije. 
 
Pripadnici ove organizacije učestvovali su u julu na nekoliko javnih skupova na kojima su veličali ljude koji su pravosnažno osuđeni za ratne zločine.  
 
Ova grupa se prošle godine na društvenim mrežama hvalila da njihovi članovi noću patroliraju Beogradom kako bi izbelice i migrante sa Bliskog istoka i afričkog kontinenta vraćali u prihvatne centre. 
 
Na Instagram nalogu vođe "Levijatana" Pavla Bihalija može se pronaći i fotografija iz decembra 2019. na kojoj pozira sa momkom u vojnoj uniformi u prostorijama "Levijatana". Reč je o Draganu Grmuši, predsedniku udruženja "Junak"
 
"Junak" se u javnosti predstavlja kao udruženje koje se prvenstveno bavi humanitarnim akcijama za veterane Srbije iz ratova devedesetih.  
 
Međutim, ovo udruženje neguje bliske veze sa ultradesničarskim organizacijama i brendovima iz Srbije i inostranstva. Tako je na jednom od događaja koje je organizovao "Junak" prisustvovao i Robert Rundo, američki ultradesničar i osnivač rasističkog pokreta "Rise Above Movement" koga su u julu 2020. istraživački mediji locirali u Beogradu.  
 
Tri člana ove grupe belih supremacista osuđena su na zatvorske kazne zbog nasilja na skupu "Unite the Right" (Ujedinjenje desnice) u Šarlotsvilu u američkoj državi Virdžinija 2017. godine. 
 
Rundo je, kao učesnik manifestacije koju je organizovalo udruženje Dragana Grmuše, dao izjavu za lokalne medije, rekavši da je došao da podrži "svoju srpsku braću"
 
Grmuša je za RSE demantovao da "Junak" ima aktivnu saradnju sa Rundom, te dodao da je američki ekstremni desničar dolaskom želeo da pruži podršku porodicama poginulih boraca.  
 
U humanitarnim akcijama udruženja "Junak" više puta su učestvovali i pripadnici neonacističke grupe "Serbon", koja ima i istoimeni robni brend. "Serbon" se u podzemlju ekstremnih desničara pozicionirao kao prodavnica koja nudi odeću sa neonacističkim simbolima, o čemu je RSE ranije pisao. 
 
Grmuša kaže da je "Serbon" među prvima podržao njegovo udruženje, ali dodaje da se nije podrobnije interesovao za robu koju taj brend prodaje. 
 
"To da li oni svojom garderobom promovišu neonacističku ideologiju nije naša stvar. Ono što znamo o njima jeste da su nacionalistički opredeljeni i da podržavaju srpske borce", kaže Grmuša.
 
On kaže da je bio podvrgnut standardnoj bezbednosnoj proveri, ali ne zbog veza sa organizacijama. Grmuša kaže da "Junak" nema svoje članove u redovima snaga bezbednosti, ali dodaje da udruženje ima podršku pojedinaca u MUP i Vojsci Srbije.
 
"Svako lice koje se dobrovoljno prijavljuje za služenje vojnog roka biće podvrgnuto bezbedonosnoj proveri, kako pre samog početka služenja vojnog roka, tako i nekoliko puta u toku odsluženja vojnog roka. Nevezano za to da li neko iza sebe ima neku organizaciju, dosije, ili nešto treće", kaže Grmuša. 
 
RSE je detektovao bivšeg jednog pripadnika Vojske Srbije koji ima bliske veze sa Odredom 18, podgrupom neonacističke navijačke skupine "United Force"
 
On je, kao i još nekoliko bivših i sadašnjih pripadnika Vojske i Policije, zaposlen u firmi "Familija akšn prodakšn" koju vodi jedan od nekadašnjih vođa navijača Crvene zvezde Vladica Simonović.
 
Provera pripadnika MUP
 
Prema Zakonu o policiji, uslovi za zasnivanje radnog odnosa u MUP su da je kandidat državljanin Srbije i da ima prijavljeno prebivalište na teritoriji Srbije od najmanje godinu dana u kontinuitetu, kao i da "ne postoje bezbednosne smetnje za obavljanje poslova u Ministarstvu".
 
Zakon, kao i u slučaju Vojske, takođe i kod policije razlikuje tri nivoa bezbednosne provere, u zavisnosti od nivoa zaposlenja. Ni u jednom se ekstremizam ne spominje kao smetnja.
 
Tekst u celosti čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bojan

    28.07.2021 19:21
    @Janko

    Kompetencija za služenje vojnog roka je pokazatelj stručnosti za rad u državnim organima? Pa što onda ne bismo kao uslov uveli i četiri godine čuvanja ovaca umesto fakultetskog obrazovanja?
  • Janko

    28.07.2021 15:08
    Gospodo...kad se već bavite "ozbiljnim" stvarima, zašto onda ne stavite kao osnovni uslov za rad odslužen vojni rok?
    Svi muškarci mlađi od 55 godina i žene mlađe od 40 godina, a nisu služili vojni rok, a zaposleni u državnim organima, OTKAZ! ( ako nije zdravstveno sposoban za vojni rok, nije ni za rad u državnim organima ( pa zamislite da neko nije sposoban psihički, a treba da radi sa sfrankama i sl...)...a žene koje imaju decu, mogu biti oslobođene...popunu radnih mesta pre svih izvršiti sa učesnicima rata i decom poginulih...zatim sa licima koji su odslužili vojni rok sa oružjem, pa tek onda civilno služenje(uz uslov da to radno mest ne može biti za neodređeno barem 5 godina, a ako se pojavi lice koje je služilo sa oružjem zamena/popuna se odmah izvrši i to lice može odmah dobiti stalno zaposlenje....
    E to vam je gospodo rešenje i za poštovanje učesnika rata, njihovih porodica, za povećanje nataliteta i pre svega poštovanje Srbije...sve ostalo jd...ništa...guranje sirotinje da mota kablove i bogataša sa šefuju..."dobar" primer su vam vaša ministarstva, opšinske uprave, razne izmišljene komore...e to vam je istina, a vi objavljujte šta vam volja...
  • Vlada

    28.07.2021 09:46
    Biti desničar nije ideologija, nego mentalno oboljenje. S jedne strane, takve ne bi trebalo pustiti ni blizu vatrenom oružju, ali sa druge - možda je najbolje zatvoriti ih u kasarne koje za ništa drugo i ne služe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.