Na to su ukazali državni revizori posle kontrole finansijskih izveštaja Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, preneo je
N1.
Posledica je nepotpuno i netačno iskazana nefinansijska imovina države, što se odnosi na subvencije u visini od 18,4 milijarde dinara.
Ukupne subvencije javnim preduzećima preko ovog ministarstva u 2020. godini bile su nešto više od 60 milijardi dinara. Privatnim preduzećima date su subvencije u iznosu od 274,66 miliona dinara na ime nabavke taksi vozila.
Državni revizori kontrolisali su finansijske izveštaje Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture za 2020. godinu, dajući ocenu "mišljenje sa rezervom".
Od šest izrečenih preporuka jedna se odnosi na to da se nepokretnosti iz projekta čije je finansiranje završeno, a koji se i dalje vode na računu "nefinansijska imovina u pripremi", uknjiže u poslovne knjige imaoca prava javne svojine nad tom imovinom i isknjiže iz poslovnih knjiga Ministarstva.
Ukupna vrednost subvencija koju je ministarstvo isplatilo prošle godine je 60,67 milijardi dinara, od toga 60,397 milijardi dinara za javna nefinansijska preduzeća i organizcije, a 274,6 miliona dinara za privatna preduzeća.
Korisnici ovih suvencija bile su Železnice Srbije, Infrastruktura železnice Srbije, Srbija voz, Putevi Srbije, Koridori Srbije, Aerodromi Srbije, a sredstva su data i za aerodrome u Nišu, Trebinju, Užicu i Kruševcu.
U izveštaju o reviziji navedeno je da je ministarstvo u 2020. godini prenelo sredstva subvencija "po osnovu usvojenih programa i izmena i dopuna programa" javnim nefinansijskim preduzećima i za potrebe izgradnje objekata koji bi trebalo da su u državnoj svojini Republike Srbije.
"Ministarstvo je u 2020. godini planiralo, izvršilo plaćanje i evidentiralo rashod po osnovu sredstava prenetih nefinansijskim preduzećima putem datih kapitalnih subvencija u iznosu od 18,4 milijarde dinara za potrebe izgradnje objekata koji se, u skladu sa Zakonom o javnoj svojini, smatraju dobrima u opštoj upotrebi u svojini Republike Srbije. Vrednost izgrađenih objekata iz sredstava kapitalnih subvencija nakon stavljanja u upotrebu ne vodi se u poslovnim knjigama Ministarstva, niti su nam u postupku revizije prezentovani dokazi da je ista uknjižena u poslovne knjige Republike Srbije", utvrdili su revizori.
Ministarstvo je privatnim preduzećima na ime subvencija isplatilo 274.656.000 dinara.
"Navedena sredstva su isplaćena na osnovu Uredbe o uslovima i načinu sprovođenja subvencionisane nabavke putničkih vozila za potrebe taksi prevoza kao javnog prevoza."
Državni revizori podsećaju da je reč o pojedinačnim subvencijama od 8.000 evra po nabavljenom taksi vozilu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
krčmar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar