Dok ne izgubimo novčanik ili nam ga neko ne ukrade, i ne pomišljamo na to koliko sve ono što se u njemu nalazi može da nas košta. Novac bez koga ostanemo biće manji trošak u odnosu na onaj koji nas očekuje za izdavanje novih dokumenata i kartica, piše
RTS.
Dokumentaciju treba razdvajati od novca, ali mnogi to shvate tek kada sami iskuse ovakvu nevolju.
Najvažniji dokument koji posedujemo je lična karta, zato je najbitnije da njen gubitak prvi prijavite najbližoj policijskoj stanici. Cena za izdavanje izgubljenih i isteklih ličnih karata nije ista, pa ćete za izgubljenu, umesto jedne, platiti dve takse.
"Popunjavate prijavu nestanka lične karte i donosi se rešenje o oglašavanju lične karte nevažećom i to se taksira u iznosu od 1.698 dinara. Odmah po donošenju tog rešenja, prima se zahtev o izdavanju nove lične karte i to košta 1.155 dinara", kaže Dragana Đokić iz MUP-a Srbije.
Samo izrada lične karte, koštaće vas 2.850 dinara. Nekoliko hiljada koštaju i takse za vađenje saobraćajne, vozačke i privremene dozvole.
"Taksa koja se prilaže uz zahtev za saobraćajnu dozvolu 3.920, za probnu dozvolu 2.214 i za vozačku 2.175 dinara", kaže Đokić.
Zbirno, za sva tri dokumenta biće vam potrebno 8.290 dinara. Najskuplje će vas, ipak, koštati izdavanje novog pasoša - 900 dinara za rešenje o oglašavanju nestanka i 3.600 dinara za zahtev za izdavanje novog putnog dokumenta.
Ni platne kartice neće vam stvoriti manje problema. Ako su se našle u novčaniku koji ste izgubili, trebalo bi da što pre odete do banke i onemogućite njeno korišćenje. Negde ćete izradu platiti, negde ne, što će zavisiti od toga da li je kartica izgubljena, ukradena ili je u pitanju nešto treće.
I gubitak zdravstvene knjižice neće proći besplatno, jer ćete za izdavanje nove platiti oko 500 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Mirjana
Marko
Vidan Stankovic´
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar