Kamioni zaustavljeni pred Kosovom

Embargo Prištine na srpsku robu zaustavio je danas na administrativnom prelazu Merdare desetine kamiona.
Embargo Prištine na srpsku robu zaustavio je danas na administrativnom prelazu Merdare desetine kamiona.

Odluka kosovske vlade počela je da se primenjuje sinoć i carinicima je naređeno da ne propuštaju kamione koji dolaze iz Srbije na Kosovo, a na punktu Merdare kod Podujeva je stvorena gužva i dvadesetak kamiona blokirano je na putu ka Kosovu.

Beograd je potez Prištine označio kao antievropski akt koji krši CEFTA sporazum, iz Brisela poručuju da "još proučavaju" odluku, ali da neće podržati nikakve unilateralne poteze, a iz Prištine - da je reč o činu koji je "iznuđen" neuspehom šeste runde pregovora, o slobodnoj trgovini.

Vlada Srbije ocenila je da se radi o jednostranom aktu sprečavanja protoka robe kojim se grubo krši CEFTA sporazum i onemogućava normalno snabdevanje stanovnistva južne srpske pokrajine.

Na današnjoj sednici, Vlada je odlučila da upozori Ujedinjene nacije i Evropsku uniju na moguće posledice ovakve odluke i pokrene proces rešavanja problema pred Evropskom komisijom, koja je osnivač CEFTA.

CEFTA sporazum je sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Albanije, Moldavije i UNMIK-a, u ime Kosova.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da očekuje da će problem brzo biti rešen "u saradnji sa partnerima iz EU".

Prema podacima PKS, za prvih šest meseci ove godine iz ostalih delova Srbije je otpremljeno robe na Kosovo i Metohiju u vrednosti od 202,8 miliona dolara, što je povećanje od 15 odsto u odnosu na isti period 2010.

U prvom tromesečju ove godine na KIM su najviše isporučivana teška ulja, električna energija, tečni butan, semenska pšenica, obična pšenica, prehrambeni proizvodi, dizel goriva, preparati za ručno pranje rublja i posuđa, šećer, kukuruz, brašno, crepovi, sirova nafta, mašine i koncentrati belančevina.
  • 22.07.2011 09:15
    ta nagrabusice ova drzava tj ovaj narod,koliko samo prehrambenih artikala odlazi na kosovo, a novac od prodaje roba zadrzavaju samo odredjeni slojevi sposobnih ljudi, dok ostali koji tu robu proizvode jedva da dobijaju koji hiljadu kao platu, cak i 20.000 je nista u odnosu na zaradu drzave

    a Srbi na kosovu, nece biti gladni, kao ni do sada kada je drzava "vodila" racuna o njima
  • рфкнс

    21.07.2011 17:40
    Награбусиће опет народ, док политичаре боли дупе... они се препиру,договарају,свађају а на крају пију у кафани заједно а народ се нервира и гладује...
  • mile

    21.07.2011 17:00
    Tržište
    Danas je svako tržište dragoceno i bilo bi u redu da svako malo popusti.Jedino ekonomija u suštini rešava i političke probleme.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo kompozitor Dejan Despić

Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.