Do toga bi moglo da dođe zbog dugih perioda sa visokim temperaturama i bez padavina u vreme od oplodnje do berbe kukuruza.
Kako se navodi, gljive iz roda Aspergilus su u našim uslovima najčešće skladišni patogeni, ali u uslovima dugih perioda sa visokim temperaturama i bez padavina u periodu od oplodnje do berbe kukuruza, mogu da izvrše infekciju klipa i po poljima.
Navodi se da je infekcija klipa moguća zbog pucanja zrna usled suše, na mestima oštećenja usled ishrane insekata, kao i otvorima na zrnu koji mogu da budu mesta na kojima otpada kukuruzna svila.
Ističe se da je tokom jula registrovano 25 tropskih dana sa temperaturom preko 30 stepeni što dovodi do pucanja zrna i stvara mogućnost naseljavanja aspergilusa koji dalje prouzrokuje plesan i aflatoksin.
Iz ove službe preporučuje se suzbijanje insekata registrovanim insekticidima za šta je sada ključni momenat u borbi protiv plamenca i pamukove sovice.
Preporučuje se i navodnjavanje kukuruza jer se tako smanjuje mogućnost pucanja zrna.
Komentari 1
povećaće nivo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar