Demostat: Skoro trećina građana neće Rio Tinto

Informacije o projektu Rio Tinto stvaraju zbrku koja će se sigurno odraziti na budući referendum, ocenio je istraživač Demostata Srećko Mihailović.
On je ukazao da 29 odsto ispitanika smatra kako Rio Tintu ne treba dati dozvolu za otvaranje rudnika ni pod kojim uslovima, a 59 odsto ih uslovljava podršku ispunjavanjem mahom ekoloških preduslova.
 
Mihailović je na konferenciji za novinare predstavio rezultate istraživanja javnog mnjenja "Srbija, Rio Tinto i ekologija", sprovedenog u drugoj polovini jula.
 
Na pitanje "ukoliko otvaranje rudnika RT donosi stvarnu mogućnost ekonomskog napretka Srbije i njenih građana, pod kojim uslovima i da li bi mu trebalo dati dozvolu za to", od 1.200 ispitanika, 29 odsto je odgovorilo sa "ne, ni pod kojim uslovima", dakle svaki treći ili četvrti, ukazao je Mihailović.
 
Istakao je da je još 59 odsto, odnosno šest od 10 ispitanika, uslovilo dozvolu za otvaranje rudnika ispunjavanjem nekih uslova, pre svega ekoloških.
 
Čak 83 odsto učesnika Demostatovog istraživanja ocenilo je da se u Srbiji više brine za ekonomsku korist nego za zaštitu životne sredine, a njih 71 odsto tvrdi da bi bilo bolje da se više brine za zaštitu životne sredine.
 
"Građani Srbije tu borbu između ekonomije i ekologije razrešavaju u korist ekologije, i to je nešto što treba da imaju na umu i naši privrednici, i naši političari i privrednici koje naši političari dovode u Srbiju", zaključio je Mihailović.
 
Ukazao je da su građani izloženi različitim i često protivrečnim informacijama o otvaranju rudnika, koje mogu da zbune i izazovu zbrku, uključujući i poruke koje se čuju od vlasti i stručnjaka, kao i predstavnika kompaije Rio Tinto.
 
"Iako naši nalazi govore o jasnom i raširenom pogledu građana na odobravanje dozvole Rio Tintu, nema sumnje da će se ta zbrka i galimatijas u medijima odraziti na mišljenje građanstva, kao i na eventualni referendum", smatra Mihailović.
 
Profesor Fakulteta političkih nauka Darko Nadić upozorio je da ekološka pitanja u Srbiji konačno dobijaju politički značaj, ocenivši i da je Srbija u poslednjih 30 godina propustila šansu za ekološku tranziciju, koja je ostala u zapećku u odnosu na ekonomsku i političku.
 
Programski direktor Demostata Zoran Panović veruje da su dva ključna pitanja za odnos ekologije i politike - kako izvući ekološke teme iz "naše jedine podele u Srbiji", a to je "za i protiv Vučića", a drugo je kako izdvojiti šta je suštinska ekološka tema, a šta je pomodno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Detelinarac

    05.08.2021 10:58
    Dobrodosao Rio Tinto!! Ovako ce proci i referendum, ne znam cemu se nada ova trecina sto nece kad dve trecine ce da podrze. Tako je u svemu, uvek neka manjina nesto hoce a vecina nece i onda se ta manjina kao nesto busa, protestuje, tripuje se i na kraju nista ne dobiju jer su u manjini....
  • Blago nama

    05.08.2021 10:09
    Znaci trecina je protiv, a ostali su neobavesteni da Rio Tinto postoji ili ne znaju sta je... Kakvo nam je stanje u medijima nije ni cudo...
  • Bojan

    05.08.2021 09:44
    @2 iz mate

    To znači prijatno i doviđenja, kao i za most na Šodrošu - trećina je sasvim dovoljna da fizički spreči gradnju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija