Svetu preti nestašica peska, evo kakva je situacija u Srbiji

Posle vode, od prirodnih resursa, svet najviše troši pesak.
Svetu preti nestašica peska, evo kakva je situacija u Srbiji
Foto: Pixabay
U protekle dve decenije urbanizacija i industrijalizacija utrostručile su potrošnju, pa iz Ujedinjenih nacija upozoravaju - planeti preti nestašica peska. I u Srbiji potražnja ubrzano raste, a nadležni tvrde da pojačavaju kontrolu vađenja peska iz reka.
 
Kada se pogledaju slike Sahare - teško je i pomisliti da je pesak negde već deficitarna sirovina. Ali ta peščana polja nisu garancija za bezbedno snabdevanje sveta tom sirovinom.
 
"To nije taj agregatni materijal koji se koristi u građevini. Pustinja je pustinja. On može da služi za neke keramičke proizvode. Ona su samo na razglednici. A ovaj naš 'moravac', naš 'podunavac' i Drinski sliv, to je pravi pesak koji se koristi za građevinu i građevinske proizvode", rekao je Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije, piše RTS.
 
Važna je i industrijska sirovina za više proizvoda, posebno stakla. Od 2014. potražnja peska na srpskom tržištu skočila je pet puta u poređenju sa prethodnom decenijom.
 
"Taj obim potražnje direktno je indukovan investicionom aktivnošću. Kako javnog, tako i privatnog sektora u građevinarstvu. A ono što najviše povlači tu potražnju jeste izgradnja transportne infrastrukture", kazao je Veljko Kovačević iz Ministarstva građevinarstva.
 
Naša zemlja svoje potrebe još pokriva iz domaćih izvora. Stručnjaci kažu da višedecenijska nelegalna eksploatacija oštećuje priobalje reka, mostove i pokreće klizišta, što zahteva oštriji nadzor vađenja peska.
 
"On se koristi onoliko koliko ga godišnje voda nanese, toliko može da se eksploatiše. Preko toga se ugrožava i ekologija i kvalitet tih otkrivki i na kraju i cena. Masa toga se divlje radi i od toga država nema nikakve koristi", dodao je Rodić.
 
U Vladi te probleme ne poriču ali su, kažu, pre tri godine uspeli da ih stave pod kontrolu: firme koje se bave tim poslom moraju imati licencu za rad i mogu vaditi samo odobrene količine peska. A više je i inspektora koji obilaze reke.
 
"To je ta velika revolucija koju smo napravili 2018. do tada se nije znalo odakle se vadi, onda smo uveli licenciranje, doneli smo plan dozvoljenih mesta gde može da se vadi i onda se to licitira tako da je ta kontrola danas mnogo efikasnija i organizovanija", naveo je Kovačević.
 
Ta vredna sirovina svetu klizi iz ruku i zbog "peščanih mafija" koje čine građevinari, trgovci i biznismeni najčešće iz Azije i Afrike - pa iz Ujedinjenih nacija pozivaju na racionalnu globalnu potrošnju peska.
 
Svet godišnje potroši oko 50 milijardi tona peska. Koliko je to ogromna potrošnja potvrđuje i podatak - da bi sa tom količinom peska, svake godine, mogao da se izgradi zid visok 27 metara koji bi obavio čitavu planetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Džamila

    11.08.2021 11:20
    A šta radi Karin komerc? Vlasnik peska u Vojvodini... Da li je neko video nasip od Veternika do Futoga na šta liči...?
  • Bojan

    11.08.2021 10:26
    ...
    Karin je godinama imao zabranu eksploatacije Dunava.
    U tim godinama je napravio imperiju... upravo nelegalnom eksploatacijom Dunava.
    A imperija znači još više mašina... za eksploataciju Dunava, razvaljivanje okolnih puteva i otvaranje novih stovarišta na obali.
  • Karin

    11.08.2021 10:15
    Sinonim za pesak
    Eno ih bahate se u Djordja Magarasevica i pucaju za slavu i ronjenje dece.
    Izašli iz Veternika da se emancipuju,sad se ta ulica renovira, jer tu imaju više kuća.
    Bar tako priča raja...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija